آمریکا به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل در آمد

منوچهر متکی درحال سخنرانی در شورای حقوق بشر در ژنو در روز دوم مارس 2009
Image caption منوچهر متکی وزیر خارجه ایران درحال سخنرانی در شورای حقوق بشر در ژنو در روز دوم مارس 2009

ایالات متحده آمریکا به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد انتخاب شده است.

آمریکا در دوران ریاست جمهوری جورج بوش شورای حقوق بشر را تحریم کرده بود به این دلیل که معتقد بود کشورهایی با کارنامه ضعیف حقوق بشری را به عضویت می پذیرد.

آمریکا یکی از 18 کشوری بود که طی رای گیری توسط مجمع عمومی سازمان ملل به عضویت این شورا که 47 کرسی دارد درآمد. تنها 18 کرسی خالی بود که 20 کشور برای گرفتن آنها رقابت می کردند.

کرسی های شورا به صورت منطقه ای اختصاص داده می شود؛ 13 کرسی برای آفریقا، 13 کرسی برای آسیا، شش کرسی برای اروپای شرقی، هشت کرسی برای آمریکای لاتین و کارائیب و هفت کرسی برای کشورهای غربی.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل، پس از این رای گیری به بی بی سی گفت آمریکا از عیب های شورا غافل نیست.

وی گفت: "واضح است که همیشه کشورهایی خواهند بود که احترام آنها به حقوق بشر و سابقه حقوق بشری آنها نمره لازم را نمی آورد."

"ما خودمان بی نقص نبوده ایم اما قصد داریم با تکیه بر بینش اصولی و قوی مردم آمریکا در زمینه احترام به حقوق بشر (و) حمایت از دموکراسی، نقش ممتاز را به عهده بگیریم."

خانم رایس افزود که آمریکا منتظر مرور شیوه کاری شوراست که در سال 2011 انجام خواهد شد.

لورا ترولیان خبرنگار بی بی سی در نیویورک می گوید آمریکا با 90 درصد آرا و بدون مخالفت انتخاب شد زیرا کشورها از قبل توافق می کنند که کدام یک از آنها در انتخابات شرکت کنند.

منتقدان می گویند که همین انتخابات غیررقابتی است که اجازه می دهد کشورهای سرکوبگر به عضویت شورا درآیند و بعد از آن برای مسدود کردن کنکاش ها در رفتار خود استفاده کنند.

وزارت خارجه آمریکا در ماه مارس با اعلام تصمیم خود برای شرکت در انتخابات شورا گفته بود این اقدام در راستای "عصر تازه تعامل" با سایر کشورها در دوران باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، "برای پیشبرد منافع امنیتی آمریکا و برآمدن از عهده چالش های قرن 21 در جهان" صورت می گیرد.

انتقادهای مکرر این شورا از اسرائیل و ناکامی آن در اظهار نظر درباره نقض حقوق بشر در برخی دیگر از کشورها، مانند سودان، از علل رنجش دولت قبلی آمریکا بود.

شورای حقوق بشر که در ژنو مستقر است در سال 2006 جایگزین کمیسیون سازمان ملل در امور حقوق بشر شد؛ کمیسیونی که بسیاری آن را ناکارآمد می دانستند.

چین، عربستان سعودی و کوبا از دیگر اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل هستند.

مطالب مرتبط