انتخابات هند; مرحله نهایی

در آخرین مرحله از رای گیری در انتخابات پارلمانی هند، 107 میلیون رای دهنده در 86 حوزه انتخاباتی در 9 ایالت ، از جمله تامیل نادو در جنوب، پای صندوق های رای می روند.

رقابت اصلی بین حزب کنگره که حزب حاکم است با حزب بی جی پی در جریان است. اما در ایالت تامیل نادو، رای دهندگان به طور سنتی به یکی از احزاب بومی رای داده اند.

نتیجه انتخابات دراین ایالت از آن جهت اهمیت دارد که انتظار می رود یکی از دو حزب کنگره یا بی جی پی ناچار شود از احزاب بومی تامیل نادو برای تشکیل دولت ائتلافی دعوت به عمل آورد.

نتیجه نهایی روز شنبه 16 مه اعلام می شود و انتظار می رود که با اکثریت قاطع برای یکی از احزاب همراه باشد.

سانجوی ماجومدر خبرنگار بی بی سی در دهلی می گوید که مرحله نهایی نقش بسیار عمده ای را ایفا می کند زیر تامیل نادو با 40 کرسی پارلمانی در انتخابات گذشته هم تاثیر شدیدی بر سیاست این کشور داشته است.

در پنج انتخابات گذشته نیز این تامیل نادو بوده که دولت برنده را تایین کرده است.

رای دهندگان در ایالت های پنجاب، جامو و کشمیر، هیماچال پرادش، اوتارکند، اوتار پرادش و بنگال غربی نیز روز چهارشنبه ( 13 مه) رای خود را در آخرین روز به صندوق ها می ریزند.

بر اساس گزارش های رسیده از کلکته، درگیری در هفت نقطه داخل و اطراف این شهر رخ داده است که منجر به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن دست کم 17 نفر شده است.

هفته گذشته نیز درگیری های مشابهی در این شهر رخ داد.

در جامو و کشمیر، بعضی از گروه های جدایی طلب خواهان تحریم انتخابات شده اند زیرا معتقدند که شرکت در انتخابات به حاکمیت هند مشروعیت می بخشد.

اما سجاد لون، یک جدایی طلب سابق و رهبر حزب 'کنفرانس مردم' برای اولین بار در انتخابات شرکت کرده است.

تعداد زیادی پلیس و نیروهای شبه نظامی به سریناگار مرکز کشمیر اعزام شده اند تا از تظاهرات ضد انتخاباتی جلوگیری کنند.

به طور کلی در طول 5 مرحله رای گیری، حدود 2 میلیون نیروی امنیتی برای حفظ نظم انجام وظیفه کردند.

پارلمان جدید تا دوم ماه ژوئن باید تاسیس شود.

مطالب مرتبط