تجدید نظر اوباما در مورد انتشار عکس های آزار زندانیان

عکس هایی که گفته می شود در زندان ابوغریب بغداد گرفته شده است (عکس از گای ال.وومک)
Image caption عکس هایی که گفته می شود از آزار زندانیان توسط نیروهای آمریکایی در زندان ابوغریب بغداد گرفته شده در سال 2004 منتشر شد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است که انتشار عکس های بیشتری از آزار زندانیان توسط نیروهای ارتش آمریکا "فایده ای برای کسی ندارد" و ممکن است باعث تحریک افکار عمومی علیه آمریکا شود.

وی افزود که ارتش به کلیه موارد آزار زندانیان رسیدگی کرده و هر جا لازم بود اقدامات لازم صورت گرفته است.

پیشتر کاخ سفید اعلام کرد که آقای اوباما نظر خود را در مورد انتشار عکس هایی که سربازان آمریکایی را درحال آزار زندانیان نشان می دهد تغییر داده و اکنون سعی خواهد کرد مانع انتشار آنها شود.

دولت آمریکا قبلا گفته بود با حکم دادگاهی که دستور انتشار عکس ها را می داد نخواهد جنگید.

مقام های کاخ سفید می گویند که آقای اوباما اکنون بر این نظر است که انتشار این عکس ها کار نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان را دشوارتر خواهد کرد.

براساس حکم دادگاه این تصاویر قرار بود روز 28 مه منتشر شود.

"دادگاه تجدید نظر دولت فدرال برای دایره دوم" در ماه سپتامبر در واکنش به درخواست یک سازمان غیردولتی موسوم به "اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا" و با استناد به "قانون آزادی اطلاعات" حکم به انتشار عکس ها داده بود.

'مایوس'

وزارت دفاع آمریکا برای انتشار این عکس ها آماده می شد اما آقای اوباما اکنون به گرِگ کریگ مشاور حقوقی کاخ سفید دستور داده است به حکم انتشار آنها اعتراض کند.

این اختلاف ممکن است به دیوان عالی کشیده شود.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید گفت: "رئیس جمهور باور ندارد که در مورد انتشار این عکس ها قوی ترین دلایل به دادگاه عرضه شده است."

وی افزود رئیس جمهور نگران است که انتشار این عکس ها چه هزینه ای برای امنیت ملی خواهد داشت.

آقای گیبز گفت: "او معتقد است که انتشار این عکس ها می تواند تهدیدی را متوجه مردان و زنانی (سربازان آمریکایی) که در عراق و افغانستان در معرض خطر هستند کند."

یک مقام پنتاگون گفت که رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا، ژنرال دیوید پتریوس فرمانده "سنتکام" و ژنرال ری اودیرنو فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق به آقای اوباما توصیه کرده بودند با انتشار عکس ها مخالفت کند.

سازمان آزادی های مدنی آمریکا گفت از تصمیم آقای اوباما "شگفت زده" و "مایوس" شده اما همچنان برای انتشار عکس ها مبارزه خواهد کرد.

ریچارد لیستر خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که هرچند آقای اوباما به نفع شفافیت در عملکرد دولت استدلال کرده است، به نظر می رسد که در این مورد او قانع شده است - که حداقل در مقطع حاضر - این کار بیش از آنکه مفید باشد ضرر دارد.

مطالب مرتبط