صدای شما: راههای گسترش همکاریهای اقتصادی در منطقه

مقامات کشورهای منطقه در حالی برای شرکت در اجلاس همکاریهای اقتصادی وارد اسلام آباد شده اند که هدف از برگزاری آن تحکیم روابط اقتصادی و تجاری میان افغانستان و کشورهای منطقه عنوان شده است.

در این اجلاس مسئولان امور اقتصادی بیش از بیست کشور منطقه از جمله افغانستان، هند، پاکستان، ایران، تاجیکستان، چین، مالزیا و سنگاپور شرکت دارند.

قرار است در این اجلاس آن شیوه های گسترش همکاریهای اقتصادی و تجاری میان کشورهای منطقه از جمله از طریق راههای ترانزیتی، افزایش مبادلات تجاری میان آسیای جنوبی و میانه از طریق خاک افغانستان و همچنین انتقال برق از تاجیکستان و قیرقیزستان به آسیای جنوبی و شرقی مورد بحث قرار گیرد.

این اجلاس به دنبال نشست اقتصادی منطقه ای سال 2005 در کابل و اجلاس مشابهی در سال بعد در دهلی نو و همچنین پس از آن برگزاری می شود که اخیراً روسای جمهور افغانستان و پاکستان "موافقتنامه تجارت و ترانزیت" را با حضور آقای رییس جمهور اوباما در واشنگتن امضا کردند.

گفته می شود یکی از موضوعات قابل تأمل در این اجلاس افزایش تجارت میان هند و افغانستان از طریق پاکستان است که به نظر می رسد حلقاتی در داخل پاکستان در مورد آن ملاحظاتی داشته باشند.

ما منتظر نظرات، و پیشنهادات شما در این زمینه در برنامه صدای شمای این هفته هستیم. می توانید به ما ای میل بنویسید:

dari@bbc.co.uk

و یا روز پنجشنبه هنگام پخش برنامه با ما با این شماره تلفن تماس بگیرید: ٠٠٤٤٢٠٧٨٣٦٠٣٣١ و یا به شماره زیر پیامک (اس.ام.اس) بفرستید:

پیامک: SMS) 00447786208888)