به روز شده:  18:30 گرينويچ - پنج شنبه 14 مه 2009 - 24 اردیبهشت 1388

طالبان کدام نواحی پاکستان را در اختیار دارد؟

   

۱ - سوات

سوات که بخاطر زیبایی طبیعتش به سوئیس پاکستان شهرت دارد، برای دهه ها یکی از جاذبه های توریستی این کشور به شمار می رفت. همه ساله گردشگران پاکستانی و خارجیان مقیم این کشور برای فرار از گرمای آزاردهنده دیگر نقاط پاکستان به این منطقه می رفتند، اما این منطقه اکنون کاملا در اختیار طالبان است.

از اوایل ماه آوریل سال جاری قانون شریعت در این منطقه به اجرا درآمد و از آن زمان تاکنون دعاوی حقوقی موجود بر اساس این قانون حل و فصل شده است.

ژنرال پرویز اشفق کیانی در حال بازدید از نیروهای نظامی در سوات

حکومت محلی شمالغرب پاکستان موافقت کرد که در ازای خلع سلاح طالبان محلی، قانون شریعت را به رسمیت بشناسد. اما علیرغم اطمینانی که رهبران طالبان داده بودند، نه تنها پیروان آنها به طور کامل خلع سلاح نشده اند، بلکه از ماه آوریل تاکنون فعالیت طالبان در این منطقه افزایش یافته است.

طالبان در زمینه اعمال کنترل کلی خود بر اداره امور در سوات موفق بوده اند. این موفقیت به خصوص در زمینه پاسداری از منطقه و نظام قضایی آن، بیشتر محسوس است.

علاوه بر این، از آنجایی که مولانا فضل الله، داماد صوفی محمد، رهبر "تحریک نفاذ شریعت محمدی" Tehrik-i-Nifaz-i-Shariat-i-Mohammadi (TNSM) یا حرکت تحکیم شریعت محمدی در این منطقه مستقر است، سوات به نوعی به مرکز فرماندهی شهر سوات و مناطق اطراف آن تبدیل شده است.

در داخل منطقه سوات و اطراف آن مخفیگاه هایی وجود دارد که گفته می شود طالبان هنگام احساس خطر یا هنگام عقب نشینی تاکتیکی در آنجا پنهان می شوند. اگر فشار بر طالبان در سوات افزایش یابد، این مخفیگاه ها بسیار موثرند. در این صورت آنها می توانند در قسمتهای شمالی تر این منطقه که کاملا در اختیارشان است از نظرها پنهان شوند.

۲- شنگله

شنگله منطقه محل اقامت امیرمقام، یک نماینده پارلمان و وزیر سابق است که مورد حمایت مشرف است. گفته می شود که این منطقه نیز تا حدی تحت کنترل طالبان است. گزارشها حاکی از آن است که اخیرا طالبان بر معادن زمرد این منطقه مسلط شده و این سنگ های قیمتی را به کمک معدنچیان محلی استخراج می کنند. شایعات حکایت از آن دارد که به زودی قرار است ارتش پاکستان در شنگله علیه طالبان عملیاتی را به راه اندازند.

گفتگو با محمد وزیری (متین) بی بی سی فارسی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حدود ۱۸ ماه پیش طالبان "شنگله تاپ" را که از نقاط استراتژیک این منطقه است تصرف کردند و بر پاسگاه پلیش منطقه مسلط شدند. طالبان تقریبا در همان زمان ادارات دولتی دیگری را نیز در این منطقه تصرف کردند. به نظر می رسد که اکنون طالبان برخی ساختمانهای دولتی را تخلیه کرده باشند.

۳- بونر

بونر که حدود ۱۰۰ مایل از اسلام آباد پایتخت پاکستان فاصله دارد کانون عملیات نظامی فعلی علیه طالبان به شمار می آید. ارتش پاکستان در تازه ترین ادعایش گفته است که بار دیگر قرارگاه منطقه داگر را تصرف کرده است. ارتش همچنین ادعا کرده که طالبان را از داگر بیرون رانده است.

بونر تحت کنترل گروه موسوم به طالبان سوات بود اما ساکنان بومی از طالبان حمایت نمی کنند.

بونر بطور سنتی از سوی پشتونها یک محل مقدس به شمار می آید چرا که مزار "سید علی ترمذی" از اقطاب صوفیه در آن است. اما به نظر می آید که به تازگی افراط گرایان تساهل و آزادی مذهبی را که در محل وجود داشت، از میان برداشته باشد.

طالبان سوات در سال ۲۰۰۸ کوشیدند بونر را به تصرف خود در آورند. اما عناصر محلی حمله کنندگان را به عقب راندند. درگیری مسلحانه بین دوطرف در منطقه کلابندی( قلعه بندی) به هلاکت شش تن از نیروهای طالبان انجامید و موجب شد تا طالبان به پایگاه خود در سوات عقب نشینی کنند. اما مقاومت افراد محلی بدون تنبیه باقی نماند. مدتی بعد، طالبان در جریان برگزاری یک رای گیری محلی، طی حمله ای ۴۸ تن از ساکنان محل را کشتند.

پس از اجرایی شدن قانون شریعت در سوات، طالبان بار دیگر تصمیم گرفتند تا به منظور گسترش حوزه نفوذ خود بونر را هدف قرار دهند. طالبان پس از گفتگوهای طولانی با افراد محلی اجازه فعالیت در محل را پیدا کردند. از آن زمان به بعد تمام آرایشگاه ها و فروشگاه های نوارهای صوتی و تصویری تعطیل شده اند.

۴- دیر پائین

گزارشها طی یک سال و نیم گذشته حاکی از این بود که طالبان در دیر پائین به مخفیگاه های بسیاری دست یافته اند. در ۲۸ آوریل ۲۰۰۹ ژنرال اطهر عباس سخنگوی ارتش پاکسان این گزارشها را تایید کرد و گفت طالبان در کوهپایه های محل مخفیگاه های زیادی ساخته اند. و منطقه موسوم به "میدان" که زادگاه صوفی محمد رهبر "تحریک نفاذ شریعت محمدی" نیز هست، به پایگاه مهم طالبان در این منطقه تبدیل شده است.

در ۱۸ ماه گذشته، ارتش پاکستان دوبار ادعا کرد که طالبان را از دیر پائین بیرون رانده و کنترل منطقه را به دست آورده است .

بیشتر مردم می گویند که طالبان اگر لازم باشد می توانند از پایگاه قدرتمند خود در دیر پائین برای گسترش حوزه عمل خود در دیر بالا نیز استفاده کنند.

۵- وزیرستان جنوبی

وزیرستان جنوبی پهناور ترین منطقه عشایری پاکستان است که دو قبیله "محسود" و "وزیر" بر آن تسلط دارند. وزیر ها در هر دو سوی مرز پاکستان - افغانستان حضور داشته اند در حالیکه حضور محسود ها همواره به منطقه وزیرستان جنوبی محدود بوده است.

اعتقاد عمومی بر آن است که دولت پاکستان تقریبا کنترل خود بر منطقه تحت سلطه قبایل محسود و وزیر را از دست داده است و دیگر مدتهاست که فعالیت ارتش پاکستان به قرارگاه "زرینور" واقع در وانا که در مرکز وزیرستان قرار دارد محدود بوده است.

ارتش پاکستان سال پیش مجبور شد منطقه تحت سلطه قبایل "محسود " را تخلیه کند. این زمانی بود که حدود ۳۰۰ تن از سربازان ارتش در این منطقه به گروگان گرفته شده بودند. یکی از محدودیت های اصلی ارتش در این منطقه فقدان یک خط تدارکاتی ایمن برای انتقال نیرو و تجهیزات نظامی به منطقه است.

گزارشها حاکی از آن است که آن بخش از وزیرستان جنوبی مستقیما تحت تسلط بیت الله محسود رهبر شبه نظامیان منطقه است. در این منطقه هفت اردوگاه وجود دارد که در آنها به بمب گذاران انتحاری آموزش داده می شود. این اردوگاه ها یا مراکز آموزشی در مناطق مکین، شاکتوی، کانیگرام، دلا، کوت کای، شوال و بدر، قرار دارند.

علاوه بر اینها، اعتقاد بر آن است که ملا نظیر نیز در شیکای و باکر واقع در وزیرستان جنوبی دو اردوگاه آموزشی جداگانه دارد. این مناطق تقریبا در مجاورت وانا، مرکز وزیرستان جنوبی قرار دارند.

۶- وزیرستان شمالی

وزیرستان شمالی محل استقرار قبایل وزیر و داور، از نظر اداری به سه حوزه میرانشاه، میرعلی و رازمک، تقسیم شده است. "وزیرها" ۷۵ درصد جمعیت محل را تشکیل می دهند و بقیه جمعیت منطقه از قبایل داور تشکیل شده است.

طالبان در این هرسه بخش حضور دارند و با توجه به وجود گشتی های منظم آنها در مرکز شهر های اصلی هر سه بخش، تسلط آنها بر این منطقه آشکار است. طالبان دادگاههای فوری خود را در جریان این گشت های روزانه تشکیل می دهند، به شکایات مختلف گوش می کنند و رای خود را از دفاتری که تقریبا در هر بخشی از منطقه مستقر کرده اند، صادر می کنند.

وزیرستان شمالی توسط یک فرمانده طالبان به نام گل بهادر کنترل می شود. با این حال بیت الله محسود نیز بر دست کم سه اردوگاه طالبان نفوذ دارد. دو تا از این قرارگاه ها در میرانشاه و سومی در رازمک قرار دارند. در اینجا هم مانند وزیرستان جنوبی تعداد قابل توجهی از طالبان حضور دارند که به آنها "طالبان پنجابی" گفته می شود.

۷- کورم

منطقه قبایلی کورم مانند وزیرستان شمالی، از نظر اداری به سه بخش تقسیم شده است. کورم علیا، کورم وسطی و کورم سفلی.

حضور طالبان در کورم علیا چندان چشمگیر نیست چراکه جمعیت منطقه شیعه مذهب اند. در کورم علیا نیز اهالی شهر علیزای که به آن " تحصیل" نیز گفته می شود، شیعه هستند. به جز این دو منطقه، طالبا تقریبا در سرتاسر منطقه کورم که سنی نشین است حضور دارند.

از هنگامی که حملات موشکی آمریکا با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در شمالغرب پاکستان بیشتر شده، تصور بر آن است که طالبان خارجی به کورم و مناطق مجاور آن آمده باشند.

۸- اورک زای

ایجنسی اورکزای به دو منطقه اداری اورکزای علیا و اورکزای سفلی تقسیم شده است.

طالبان در اورکزای سفلی حضور چشمگیری ندارند زیرا در آنجا اکثریت جمعیت را شیعیان ضد طالبان تشکیل می دهند. اما در منطقه کوهستانی اورکزای علیا که بیشتر جمعیت آن سنی مذهب است، حضور طالبان و هواداران آنها قابل توجه است.

بیشتر طالبان اورکزای از قّبایل پشتون ممو زای، علی خیل، آخل، و فیروز خیل هستند و به نظر می رسد حمایت اهالی بومی از طالبان بیشتر جنبه مذهبی دارد.

طالبان حکیم الله محسود را به فرماندهی اورکزای، کورم و خیبر منصوب کرده اند. او پسرخاله قاری حسین مغز متفکر آموزش بمب گذاران انتحاری مورد استفاده طالبان است.

۹- خیبر

در میان مناطق قبایلی شمالغرب پاکستان منطقه "خیبر" تنها منطقه ای است که سازمانهای مختلف مذهبی در آن فعالیت دارند. سه سازمان شناخته شده عبارتند از: لشکر اسلام به فرماندهی منقل باغ، انصار اسلام به فرماندهی قاضی محبوب الحق و امر بالمعروف به فرماندهی نیازگل.

حضور طالبان در منطقه خیبر پدیده تازه ای است. خیبر به عنوان مسیر اصلی تدارکاتی نیروهای ناتو به افغانستان است. در حال حاضر طالبان تقریبا کنترل کامل دو بخش از سه بخش منطقه خیبر شامل را در دست دارند و در ماه های اخیر دست کم چهار بار برکاروانهای خامل تجهیزات ناتو حمله کرده اند.

۱۰- مهمند

حضور طالبان در سه بخش منطقه مهمند گسترده است. فرماندهی طالبان در این منطقه عشایری شمالغرب پاکستان در دست عمر خالد از اعضای قبیله پشتون صفی است. بنا به گزارشها، علاوه بر طالبان بومی، طالبان عرب و ازبک نیز در این منطقه حضور دارند.

۱۱- باج ور

منطقه باج ور از مناطقی است که طالبان در مراحل اول فعالیت های خود، جایگاه شان را در آنجا محکم کردند. تعدادی از رهبران مشهور طالبان مانند مولانا فقیر محمد و مولوی عمر سخنگوی "تحریک طالبان پاکستان" از اهالی این منطقه هستند.

برخی از گزارشها حاکی است که طالبان در نقاط مختلف باج ور، اردوگاه های آموزشی بسیاری برپا کرده اند.

یکی دیگر از مناطق سرحد که گویا برای طالبان از نظر استراتژیک اهمیت دارد، منطقه شیرینی است که هم مرز ایالت پنجاب است و راه دسترسی آسانی برای گسترش نفوذ طالبان به پرجمعیت ترین ایالت پاکستان را در اختیار طالبان می گذارد.

۱۲- چترال

تحلیلگران مسایل سیاسی در پاکستان معتقدند که چترال، در منطقه شمالغرب پاکستان نیز تا بروز نشانه های فزاینده ای از نفوذ طالبان راه درازی در پیش ندارد.

در حال حاضر نشانه هایی از افراطی گرایی در این منطقه مشهود نیست اما با توجه به هم مرز بودن آن با مناطق پر تنش سوات، فعالیتهای طالبان می تواند به این منطقه نیز برسد.

یک عواملی که می تواند مانع هجوم طالبان به چترال شود، عدم وجود راه دسترسی آسان به این منطقه و بارش برف سنگین در تنها مسیر کوهستانی است که این منطقه را به دیگر نقاط شمالغرب پاکستان وصل می کند. اما از سوی دیگر چترال، به دلیل هم مرز بودن با افغانستان برای طالبان از اهمیت استراتژیک برخوردار است.

از سوی دیگر ساکنان چترال پشتو زبان نیستند و برخی از تحلیلگران به این باورند که مساله نیز یکی از عواملی است که طالبان هنوز نتوانسته اند نفوذ خود در چترال را گسترش دهند.

نام چترال زیاد در خبرهای مربوط به طالبانیزه شدن شمالغرب پاکستان به چشم نمی خورد اما یک بار در عناوین خبرها دیده شده. چند سال پیش حکومت افغانستان ادعا کرد که یک جاسوس پاکستانی را دستگیر کرده است که بنا به گزارشها به بن لادن کمک کرده بود که با عبور از نورستان از مرز بگذرد و به منطقه چترال وارد شود.

رسانه های غرب نیز مدعی حضور بن لادن در جایی در چترال شدند اما این نظر همواره در حد یک شک باقی ماند.

۱۳- دیر بالا

گزارش شده است که اخیرا در دیر بالا نشانه هایی از افزایش افراطی گری مذهبی مشاهده شده است. اما یک عامل مهم که افراطیون محلی را از طالبان جدا می سازد این است که آنها ادعا می کند هیچ ارتباطی با طالبان ندارند. از طرفی افراطیون محلی خود را طالب نمی نامند.

در ماه فبروری / فوریه ۲۰۰۹ یک پاسگاه شبه نظامیان به تصرف یک گروه مسلح در آمد اما این گروه علیرغم تقاضاهای مکرر شورای محل، پاسگاه را ترک نکردند.

می توان گفت که طالبان در صورت نیاز می تواند از این منطقه که دفاتری نیز در آن گشوده اند و برخی مردم محلی هوادار آنان هستند به جلب کمکهای مردمی بپردازند.

۱۴- ملکند

ملکند اساسا گذرگاهی است کوهستانی میان مردان و سوات. از نظر تاریخی شهرت این منطقه بخاطر وقوع نبردهایی میان قبایل محلی و سربازان بریتانیایی در سالهای پایانی قرن نوزدهم است.

در جنوری / ژانویه سال ۲۰۰۹ چند عضو یک سازمان خیری در این منطقه ربوده شدند و ربایندگان در بدل آزادی آنها تقاضای پول کردند. اما ظاهرا بزرگترین حمله طالبان در این منطقه در عکس العمل به یک حمله موشکی یک هواپیمای بی سرنشین آمریکایی به منطقه "امادولا" صورت گرفت.

پس از آن طالبان هر از گاه در ملکند حضور می یابند اما تسلط چندانی بر منطقه ندارند.

۱۵- مردان

مردان که در شصت مایلی شمال "پیشاور" مرکز ایالت سرحد واقع است، یکی از پرجمعیت ترین مناطق ایالت سرحد است و یکی از مراکز فعال بازرگانی به شمار می آید.

در یک سال گذشته حضور طالبان در منطقه مردان رو به افزایش بوده و گزارشهایی هم از درگیری های متعدد آنها با شبه نظامیان وابسته به دولت پاکستان شنیده شده است.

به باور کارشناسان این به آن معنا است که طالبان اگرچه بر منطقه تسلط کافی ندارند اما توانایی برهم زدن اداره و نظم زندگی روزمره را دارند.

طالبان چند بار به مراکز فروش نوارهای ویدیویی و صوتی در مردان حمله کرده اند. دست کم در یک مورد دفتر یک سازمان غیردولتی نیز از سوی مردان مسلح مورد حمله قرار گرفت. مسئولیت بیشتر این حملات را فردی که ادعا می کند رهبر محلی "حرکت طالبان پاکستان" است به عهده گرفت.

در سال ۲۰۰۵ الفرج اللیبی یکی از افراد شناخته شده القاعده نیز در منطقه مردان دستگیر شد.

۱۶- ثوابی

ثوابی را کانون حزب غیر مذهبی پشتونها، ( عوامی نشنال پارتی ) می دانند. ثوابی بیشتر بخاطر بافت غیر مذهبی جمعیتش از طالبان استقبال نکرد. با این حال اخیرا دستنوشته ها و نقاشی های دیواری حاکی از حمایت از طالبان و قوانین شریعت، در این منطقه دیده شده است.

نام ثوابی مدتها قبل از افزایش فعالیت طالبان در شمالغرب پاکستان برسر زبانها افتاد آنهم در سال 1990وقتی که خبر مربوط به فرمانده "امیر" از عمال سازمان جاسوسی پاکستان به عنوان یکی از نقش آفرینان محلی و رابط ضد اطلاعات ارتش پاکستان با طالبان مطرح شد.

او را یکی از معتمدان "ژنرال امتیاز" (که اینک بازنشسته شده) و در آن زمان رئیس سازمان جاسوسی پاکستان بود می دانستند.

فرمانده "امیر" یکی از کسانی بود که در دوران اولیه طالبانیزاسیون شمالغرب پاکستان، اگر نه در تمامی آن کشور، مبانی ایدئولوژیک طالبان را تدوین کرد.

۱۷- پیشاور

پیشاور مرکز ایالت سرحد پاکستان است: شهری در خط مقدم جبهه نبرد موسوم به جنگ علیه ترور در پاکستان. اخیرا این شهر شاهد بمب گذاری ها، حملات انتحاری، آدم ربایی و گروگان گیری بوده است.

مناطق مردان و چارسده در شمال، مهمند و خیبر در غرب و دره آدم خیل در جنوب. به میدان نبرد میان دولت و گروهای تندرو مذهبی تبدیل شده و در این میان پیشاور در واقع در محاصر کامل گروه های تندرو قرار دارد.

در ماه های اخیر طالبان در منطقه خیبر در غرب شهر پیشاور، بیش از ۴۰۰ خودرو حامل کمکهای تدارکاتی برای نیروهای ناتو در افغانستان را منهدم کردند و به چند انبار مربوط به ناتو در حومه پیشاور نیز حمله کردند. "تحریک طالبان پاکستان" مسئولیت این حملات را به عهده گرفت و اعلام کرد که چنین حملاتی را تا زمانی ادامه خواهد داد که حملات هواپیماهای بدون سرنشین به ایالت سرحد قطع شود.

۱۸- خوات

خوات فاصله چندانی با ناحیه نیمه عشایری آدم خل ندارد.

طالبان ادعا می کنند که در این منطقه دست به حملاتی زده اند و نیروهای امنیتی را هدف قرار داده اند. اخیرا نیروهای امنیتی نیز چندین مخفیگاه گروهای شورشی را در منطقه خوات مورد حمله قرار داده و دست کم ۳۵ ستیزه جو را کشته اند.

در خوات نیز طالبان بیشتر با حمله به آرایشگاهها و محل های خرید و فروش نوارهای موسیقی، خود را نشان می دهند.

۱۹- هنگو

تصور بر آن است که هنگو که در مجاورت منطقه اورکزای قرار دارد، تحت کنترل حکیم الله محسود مرد دست راست فرمانده حرکت طالبان پاکستان یعنی بیت الله محسود است. نقاطی از هنگو که هم مرز با اورکزای است تحت سلطه طالبان است.

یکی دیگر از دلایل کنترل بیشتر طالبان بر این منطقه به گمان تحلیلگران آن است که این منطقه با کورم و وزیرستان نیز که طالبان بر آنها تسلط دارد هم مرز است. این تحلیلگران همچنین می گویند که اگر حکومت پاکستان نتواند از افزایش نفوذ طالبان در هنگو جلوگیری کند، عناصر افراطی که فعلا در محدوده نزدیک مرزهای این منطقه به سر می برند بزودی فعالیت خود را به دیگر نواحی گسترش خواهند داد.

۲۰- بنو

بنو یک منطقه غیر عشایری است. این منطقه، همسایه منطقه پرتنش وزیرستان است و شاهد حملاتی به نیروهای امنیتی و کشته شدن نفرات پلیس و افراد غیر نظامی بوده است.

به نظر می رسد حکومت پاکستان اخیرا در برابر افزایش فعالیت طالبان در این منطقه خویشتنداری نشان می دهد. اما تحلیلگران به این باورند که طالبان محلی نیز نتوانسته اند در جلب حمایت مردم توفیقی چندانی داشته باشند.

۲۱- دیره اسماعیل خان

این منطقه که بطور سنتی بخاطر گلها و شیرینی هایش معروف است، مانند دیگر مناطق شمالغرب پاکستان از نفوذ روزافزون و حملات طالبان مصئون نمانده است.

ظاهرا دو گروه از افراطیون مسلح در دیره اسماعیل خان فعال هستند که یکی از آنها در کار حمله به فرقه مذهبی مقابل است و دیگری به حملاتی علیه نیروهای امنیتی دست می زنند. طالبان فعال در منطقه مجاور وزیرستان مسئولیت تقریبا تمامی حملاتی را که علیه نیروهای امنیتی در دیره اسماعیل خان انجام شده، به عهده گرفته اند.

پس از آنکه در سال ۲۰۰۸ ارتش پاکستان به حملاتش علیه طالبان در وزیرستان شدت بخشید، تعداد زیادی از خانواده های عشایر به این منطقه کوچ کردند.

طبق آمار ارائه شده توسط پلیس محلی، در رویداد های خشونت آمیز مختلف در سال ۲۰۰۸ در دیره اسماعیل خان، تعداد ۸۴ تن از جمله تعداد زیادی از نیروهای امنیتی کشته شده و بیش از صد تن مجروح شده اند.

بیشتر تحلیلگران معتقدند که دیره اسماعیل خان دوران سختی را می گذراند که در آن از یک سو اختلافات فرقه ای و و از سوی دیگر ستیزه جویی طالبان زندگی در این منطقه را دشوار کرده است. این تحلیلگران برقراری صلح در دیره اسماعیل خان را بدون برقراری آرامش در مناطق همجوار و انجام عملیات متمکرکز علیه سازمانهای مذهبی فرقه گرا میسر نمی دانند.

۲۲- دیره قاضی خان

این منطقه با ایالت پنجاب مرز مشترک دارد. تنش فرقه ای میان سنی ها و شیعیان در این منطقه سابقه تاریخی دارد. تازه ترین نمود این تنش سال پیش هنگامی بروز کرد که یک دسته از عزاداران شیعه توسط یک بمب گذار انتحاری مورد حمله قرار گرفت و در جریان این حمله بیش از سی عزادار کشته شدند.

بر خلاف کشتارهای فرقه ای گذشته، طالبان مستقر در دره آدم خل مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند. سخنگوی طالبان در آن هنگام مدعی شدندکه پیشاپیش به ارتش پاکستان هشدار داده بود که اگر به عملیات علیه طالبان در منطقه پایان ندهد، طالبان در پنجاب دست به حمله خواهد زد.

۲۳- راجان پور

این منطقه مرزی در جنوب پنجاب هنگام تصرف مسجد سرخ اسلام آباد توسط یک واعظ افراطی و پیروانش، شهرت یافت. راجان پور محل اقامت مولانا عبدالعزیز امام مسجد سرخ و برادر کوچکترش قاضی عبدالرشید است که در عملیات کماندوهای ارتش پاکستان در مسجد سرخ به قتل رسید. قاضی عبدالرشید در روستای محل تولدش در راجان پور مدفون است.

این بخش بخاطر وجود چند مدرسه مذهبی شهرت دارد که مدرسان آن تاثیر زیادی بر طالبان دارند.

۲۴- باوال پور

باوال پور نیز مانند راجان پور طی دهه گذشته به یکی از مراکز آموزش فکری طالبان در پنجاب بدل شده است. این منطقه همچنین مقر گروه ستیزه جوی سنی موسوم به جیش محمد است.

جیش محمد همان سازمانی است که رهبرش مولانا مسعود اظهر در نتیجه ربودن یک هواپیمای مسافر بری هندی به کابل از زندان آزاد شد. بعد از آزادی از زندان، مولانا مسعود اظهر در گردهمایی های گروه های حامی طالبان دیده شده است.

نام باوال پور در جریان یک کوشش نافرجام برای ربودن و منفجر کردن هواپیماهای عازم آمریکا از لندن در خبرها مطرح شد. ظاهرا رشید رئوف مغز متفکر این توطئه که در روز برگزاری دادگاه از چنگ پلیس فرار کرد، از همین منطقه برخاسته است.

طی چند سال اخیر، باوال پور نه تنها شاهد تعدادی موارد خشونت فرقه ای بوده بلکه چند حمله به رهبران مذهبی و سیاسی محلی را نیز پشت سر گذاشته است.

۲۵- باوال نگر

شهرت باوال نگر بخاطر مدرسه هایی است که به هردو فرقه وهابی / دیو بندی و شیعه تعلق دارند. این مدرسه ها در میان مسلمین کشورهای دیگر از اعتبار برخوردارند و دانش آموزان پاکستانی و دیگر کشورها که به تعلیمات مذهبی علاقه دارند جذب این مدارس می شوند.

این منطقه همچنین زادگاه بسیاری از پیروان افراطی سازمانهای مذهبی ممنوعه مانند لشکر جنگوی و سپاه محمد است. گمان می رود تعدادی از فعالان این سازمانها به حملاتی علیه شیعیان دست زده باشند. این افراد تحت تعقیب پلیس محلی قرار دارند. در عین حال تعدادی از فعالان شیعه که تلاشها برای دستگیری شان ناکام مانده نیز از همین منطقه برخاسته اند.

تازه ترین مورد خشونت در باوال پور در جریان انتخابات عمومی فوریه ۲۰۰۸ و هنگامی رخ داد که دو بمب گذار انتحاری در نزدیکی محل اقامت ایجاز الحق وزیر سابق امور فدرال به هلاکت رسیدند. پلیس محلی اعتقاد داشت که آندو می خواستند یا به وزیر حمله کنند و یا یک گردهمایی را که برای بزرگداشت نخست وزیر سابق بینظیر بوتو برگزار شده بود مورد حمله قرار دهند.

۲۶- مظفر گر

مظفر گر نیز بخاطر بروز خشونتهای فرقه ای در گذشته شهرت دارد. با این حال رسانه ها در سال گذشته به این منطقه توجه بیشتری نشان دادند چرا که اعلامیه هایی در این شهر پخش شده بود که نشانه های از حضور طالبان در آن پیدا بود.

مقامات و رسانه های محلی ادعا کردند که این اعلامیه ها از سوی حامیان طالبان در ایالت پنجاب پخش شده که خواستار رعایت حجاب از سوی زنان پنجابی بوده اند. در این اعلامیه ها به زنان بی حجاب و همچنین فروشگاههای نوار موسیقی هشدار داده شده بود. اگر چه پس از این هشدار ها حمله ای به مغازه ها صورت نگرفت، اما ترس ناشی از آن را می توان در شهر احساس کرد.

۲۷- جنگ

"جنگ" کانون تنشهایی است که طی دو دهه گذشته بخشهای مختلف پاکستان را در برگرفته است. مولانا حق نواز جنگوی یک روحانی ضد شیعه محلی در دهه ۱۹۹۰ یک سازمان ضد شیعی به نام انجمن سپاه صحابه را در این شهر بنا نهاد.

از آن زمان تا کنون رویدادهای خشونت بار بسیاری در این منطقه به قتل صدها فعال شیعه و سنی انجامیده است.

اختلافات فرقه ای و سیاسی همچنان در این ناحیه ادامه دارد و در انتخابات متعدد از دهه ۱۹۸۰ تا کنون افراد بیشتر بر اساس تفکر مذهبی خود به هواداری از این یا آن نامزد پرداخته اند.

۲۸- باکر

باکر نیز از دهه ۱۹۸۰ تا کنون شاهد تنشهای فرقه ای بوده است. با این حال، نام این منطقه تنها سال گذشته در خبرها مطرح شد: یک بمب گذار انتحاری به یک راه پیمایی سیاسی حمله کرد و دست کم ۲۰ تن را کشت.

حرکت طالبان در پنجاب ادعا کرد که در این حمله دست نداشته است اما رسانه ها و پلیس تنشهای فرقه ای میان فعالان شیعه و سنی را عامل مهمی در راندن این منطقه نسبتا آرام بسوی خشونت دانستند.

۲۹- میان والی

این منطقه از ایالت پنجاب نیز که مرز منطقه سرحد شمالغرب است طی چند ماه اخیر شاهد رویدادهای خشونت بار بوده است.

در ماه فبروری، هنگامی که یک پاسگاه پلیس با بمب مورد حمله قرار گرفت، هشت مامور پلیس کشته شدند. مسئولیت این حمله را "حرکت طالبان پاکستان" به عهده گرفت و آن را به اقدامات ضد طالبان ارتش پاکستان در دره آدم خیل مرتبط دانست.

۳۰- چکوال

چکوال نیز تحت تاثیر موج اخیر خشونتهای فرقه ای قرار گرفته است. تازه ترین رویداد از این نوع ماه گذشته روی داد که در آن یک بمب گذار انتحاری نوجوان به یک گردهمایی عزاداران شیعه مذهب حمله ور شد.

به دنبال این رویداد یک منبع ناشناس اعلام کرد که حمله را حرکت طالبان پنجاب انجام داده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.