مردم سریلانکا برای فرار از جنگ به مرداب زدند

غیرنظامیان در منطقه جنگی گرفتار شده اند

ارتش سریلانکا می گوید دو هزار غیر نظامی در شمال شرق این کشور برای فرار از منطقه جنگی در حال عبور از یک مرداب هستند.

یک مقام ارشد ارتش سریلانکا می گوید دو هزار نفر دیگر هم منتظر فرصت برای فرار به سوی مناطق تحت کنترل دولت هستند. این گزارش ها چند ساعت پس از آن منتشر شد که دولت سریلانکا درخواست های جهانی برای توقف عملیات علیه گروه شورشی ببرهای تامیل را رد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد "نگرانی عمیق" خود را نسبت به وخیم تر شدن بحران انسانی در منطقه ابراز کرده است.

این شورا می گوید ۵۰ هزار نفر در "منطقه امن" مشخص شده توسط دولت سریلانکا گرفتار شده اند. سخنگوی ارتش سریلانکا به بی بی سی گفت که یک هواپیمای بدون سرنشین، تصاویر حدود دو هزار نفر را که تلاش می کردند برای فرار از منطقه جنگی از یک مرداب عبور کنند، ضبط کرده است. او گفت تعداد کسانی که سعی می کنند از این منطقه عبور کنند بسیار زیاد است و آنها زیر آتشبار شورشیان قرار دارند. به گفته این سخنگوی ارتش چهار نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی شده اند. هیچ منبع مستقلی روایت ارتش سریلانکا از این وقایع را تایید نکرده است و شورشیان هم هنوز در این باره اظهار نظر نکرده اند.

'فرار از بیمارستان'

خبرنگار بی بی سی در سریلانکا می گوید گزارش تایید نشده دیگری حاکی از آن است که گروه های امداد و پزشکی بیمارستان اصلی واقع در منطقه در اختیار شورشیان، به دلیل آتشبار توپخانه، این محل را ترک کرده اند. بنا بر گزارش ها در روزهای اخیر ده ها غیرنظامی در اثر حملات توپخانه ای کشته شده اند. دولت سریلانکا و شورشیان، هر یک دیگری را متهم به کشتن غیرنظامیان می کند. سخنگوی صلیب سرخ می گوید درگیری ها در این منطقه با شدت و بدون وقفه ادامه دارد. پیش از این شورای امنیت سازمان ملل متحد از دولت و شورشیان سریلانکا خواسته بود تا نسبت به تامین امنیت غیرنظامیان اطمینان حاصل کنند. شورای امنیت در بیانیه ای ببرهای تامیل را به دلیل انجام اقدامات تروریستی طی سال های متمادی محکوم کرده بود. در این بیانیه از این گروه خواسته شده بود که سلاح بر زمین بگذارند و به ده ها هزار غیر نظامی اجازه خروج بدهند." دولت سریلانکا گفته است که عملیات نظامی خود علیه ببرهای تامیل را متوقف نمی کند، چون به گفته مقامات این کار باعث می شود شورشیان فرصت تجدید قوا پیدا کنند.

مطالب مرتبط