به روز شده:  12:06 گرينويچ - پنج شنبه 14 مه 2009 - 24 اردیبهشت 1388

دیدار نتانیاهو با ملک عبدالله

این دومین سفر خارجی نتانیاهو از زمان عهده دار شدن مقام نخست وزیری اسرائیل است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با ملک عبدالله، پادشاه اردن دیدار و گفتگو کرده است. این دیدار سه روز پس از سفر آقای نتانیاهو به مصر و دیدار او با حسنی مبارک، رئیس جمهور این کشور انجام گرفت.

سفر غیر منتظره آقای نتانیاهو با فرود هلی کوپتر حامل وی، به شهر ساحلی عقبه در اردن آغاز شد. گفته می شود این سفر به منظور مقدمه چینی برای مذاکرات هفته آینده سران اسرائیل با باراک اوباما در واشنگتن انجام شده است.

آقای نتانیاهو تلاش می کند تا همکاری کشورهای عرب میانه رو را برای مبارزه با آنچه او " تهدید از سوی برنامه های هسته ای ایران و متحدانش در منطقه" از جمله حزب الله لبنان و حماس در نواز غزه، می نامد جلب کند.

گفتگو با محمد منظرپور، خبرنگار بی بی سی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


این در حالیست که ملک عبدالله نسبت به تعویق انداختن مذاکرات صلح و ایجاد دو کشور مستقل اسرائیلی و فلسطینی به آقای نتانیاهو هشدار داده بود.

پادشاه اردن با یادآوری اینکه جنگ اخیر غزه را چند ماه پیش از وقوع آن پیش بینی کرده بود، گفته است "اگر ما مذاکرات صلح را به تعویق بیاندازیم، در خلال دوازده تا هجده ماه آینده، بین اعراب یا مسلمانان و اسرائیل جنگ دیگری روی خواهد داد، و قطعا چنین خواهد شد همانطور که قبلا هم جنگ های دیگری روی داده است."

به گفته وی، عواقب چنین جنگی به مراتب از محدوده منطقه خاورمیانه فراتر خواهد رفت در حالی که در حال حاضر، دنیا با چالش های مهم دیگری مانند جنگ در افغانستان و پاکستان مواجه است.

ملک عبدالله سفر هفته آینده بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به آمریکا را نقطه عطفی در روند صلح خاورمیانه توصیف کرد و گفت که رئیس جمهوری آمریکا در حال حاضر مسئولیت سنگینی بر عهده دارد.

وی یادآور شد که باراک اوباما به راه حل مبتنی بر ایجاد کشور مستقل فلسطینی معتقد است و این راه حل باید "هم اینک به اجرا درآید."

پادشاه اردن افزود که اعراب از "طرح ها و روندهای متعدد صلح" خسته شده اند و آنچه که اینک موردنیاز است این است که اسرائیل نه تنها با فلسطینیان، بلکه با دولت های سوریه و لبنان نیز بر سر میز مذاکره بنشیند و تمامی مشکلات و اختلافات را برای همیشه حل و فصل کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.