گفتگوی "خصوصی" پاپ بندیکت با نتانیاهو

Image caption گفتگوی پاپ بندیکت و نتانیاهو ضبط نشد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هنگام دیدار پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان از شهر ناصره در اسرائیل با او دیدار و گفت و گو کرد.

دوربین های تلویزیونی اجازه داشتند نشست این دو باهم را فیلمبرداری کنند اما گفتگوها خصوصی ماند.

پاپ بندیکت همواره در طول سفر زیارتی اش به خاورمیانه خواستار تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی شده است.

آقای نتانیاهو، برخلاف رهبران پیشین اسرائیل هیچ تعهدی نسبت به تشکیل دو کشور فلسطینی و اسرائیلی نداده است.

انتخاب او در سال جاری به عنوان نخست وزیر اسرائیل به دلیل عقاید تند او درباره مسئله خاورمیانه و عدم موافقت او برای بازگرداندن سرزمین های اشغالی، با واکنش سرد جهان عرب مواجه شد.

پیشتر آقای نتانیاهو در سفری غیر منتظره به اردن با ملک عبدالله، پادشاه این کشور دیدار و گفتگو کرد. این دیدار سه روز پس از سفر آقای نتانیاهو به مصر و دیدار او با حسنی مبارک، رئیس جمهور این کشور انجام گرفت.

گفته می شود این سفرها به منظور مقدمه چینی برای مذاکرات هفته آینده سران اسرائیل با باراک اوباما در واشنگتن انجام شده است.

آقای نتانیاهو تلاش می کند تا همکاری کشورهای عرب میانه رو را برای مبارزه با آنچه او " تهدید از سوی برنامه های هسته ای ایران و متحدانش در منطقه" از جمله حزب الله لبنان و حماس در نواز غزه، می نامد جلب کند.

در همین حال روز گذشته (چهارشنبه 13 مه) در بیت لحم، پاپ بندیکت شدید اللحن ترین سخنانش در حمایت از فلسطینی ها را ایراد کرد.

وی از حق فلسطینیان برای داشتن یک کشور مستقل حمایت کرد و در عیت حال از فلسطینیان خواست تا به خشونت و تروریسم باز نگردند.

او در طی سفرش به بیت لحم در کرانه غربی اشغالی با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز دیدار کرد.

بندیکت شانزدهم خواهان صلح عادلانه و پایدار در منطقه شد و ضمن دیدارش از زادگاه مسیح برای پایان یافتن محاصره غزه توسط اسرائیلی ها دعا کرد و گفت که با درد و رنج مردم غزه ابراز همدردی می کند.

مطالب مرتبط