اوباما محاکمه زندانیان گوانتانامو را از سر می گیرد

Image caption روند دادگاه های نظامی برای زندانیان گوانتانامو همواره مورد انتقاد بوده است

به گفته مقامات دولتی در واشنگتن باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار است امروز جمعه 15 مه اعلام کند که محاکمه نظامی تعداد کمی از زندانیان گوانتانامو را با قوانین اصلاح شده، مجددا برگزار خواهد کرد.

به گفته مقامات، متهمانی که قرار است در برابر هیئت نظامی محاکمه شوند از حقوق بیشتری برخوردارند.

آقای اوباما در آغاز عهده دار شدن مقام ریاست جمهوری و در اولین اقدام خود در این سمت، محاکمه زندانیان گوانتانامو را به حالت تعلیق در آورد و گفت که آمریکا اکنون وارد عصر تازه ای از احترام به حقوق بشر شده است.

اما تصمیم او مبنی بر احیای محاکمه ها با خشم گروه های مدافع حقوق بشر روبرو شده است.

در حال حاضر 241 نفر در پایگاه نظامی گوانتانامو در کوبا در حال بازداشت به سر می برند.

آقای اوباما، همچنین در دومین روز ورودش به کاخ سفید، فرمان تعطیل شدن بازداشتگاه گوانتانامو را صادر کرد. او روز پنج شنبه (22 ژانویه) فرمان تعطیل شدن بازداشتگاه گوانتانامو تاحداکثر یک سال آینده را امضا کرد.

گفته می شود کمتر از 20 فرد متهم به دست داشتن در اعمال تروریستی از قوانین حقوقی اصلاح شده برخوردار می شوند.

انتظار می رود که بقیه بازداشت شدگان یا آزاد شوند یا به کشورهای دیگر منتقل شوند یا برای محاکمه در دادگاه های فدرال، توسط دادستان های غیر نظامی به آمریکا منتقل شوند.

این اصلاحات در قوانین شامل محدودیت استفاده از شواهد مبتنی بر شایعات، ممنوعیت استفاده از شواهدی که با استفاده از رفتار خشن به دست آمده باشد، دادن حق بیشتر به مدافعین برای انتخاب وکلای خود و حفاظت از بازداشت شدگانی که حاضر نیستند شهادت دهند می شود.

قرار است آقای اوباما درخواست کند که مدت تعلیق محاکمه تا چهار ماه دیگر افزایش یابد تا فرصت کافی برای اعمال اصلاحات در قوانین فراهم شود.

گروه های مدافع حقوق بشر که در دوره ریاست جمهوری جورج بوش برای توقف این محاکمه های نظامی فعالت می کردند، شدیدا از تصمیم آقای اوباما مبنی بر برگزاری مجدد آنها انتقاد کرده اند.

جاناتان هافتز از اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا گفت:" همه بازداشت شدگانی که در گوانتانامو بسر می برند می توانند در دادگاه های عادی فدرال محاکمه شوند."

آقای اوباما هم خود در دوران مبارزات انتخابی اش از روند محاکمه های نظامی انتقاد کرد و آن را "شکست بزرگی" توصیف کرده بود.

اما مشاوران آقای اوباما می گویند که او هیچگاه امکان استفاده از محاکمه های نظامی را در صورت بهبود قوانین، کاملا رد نکرده بود.

مطالب مرتبط