ارتش سریلانکا 'سواحل را در دست گرفت'

Image caption اگر ادعای ارتش صحت داشته باشد این اولین بار در ربع قرن اخیر خواهد بود که ارتباط ببرهای تامیل با دریا قطع شده

ارتش سریلانکا اعلام کرد آخرین بخش از مناطق ساحلی در شمال شرق این کشور را که در اختیار ببرهای تامیل قرار داشت،در دست گرفته است.

در صورتی که این ادعا صحت داشته باشد این اولین بار در 25 سال اخیر است که ببرهای تامیل امکان دسترسی به دریا را نداشته اند.

شورشیان و چندین هزار غیرنظامی در حال حاضر در منطقه ای کوچک تحت محاصره نیروهای ارتش قرار گرفته اند.

یک سخنگوی ارتش سریلانکا به بی بی سی گفت مناطق باقی مانده در اختیار ببرهای تامیل هم تسخیر خواهند شد.

ببرهای تامیل درباره این خبر اظهار نظری نکرده اند.

در روز جمعه 15 مه هزاران غیرنظامی مناطق درگیری میان شورشیان تامیل و ارتش را تخلیه کردند، اما هنوز غیرنظامیان زیادی در این منطقه حضور دارند.

در ماه های اخیر بیش از 200 هزار نفر غیرنظامی مناطق جنگی را تخلیه کردند و اکنون در اردوگاه های تحت کنترل دولت زندگی می کنند.

گزارشگر بی بی سی در سریلانکا می گوید شرایط نسبت به چند ماه قبل که شورشیان در عمل یک منطقه خودمختار کوچک در این ناحیه ایجاد کرده بودند، دچار تغییر عمده ای شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا "نگرانی شدید" خود را از "بدتر شدن بحران انسانی" در این منطقه ابراز کرد و در هفته گذشته هم باراک اوباما خواستار توقف خمپاره باران مواضع شورشیان از سوی ارتش و همچنین توقف عملیات از سوی شورشیان شد.

در جنگ 25 ساله شورشیان ببرهای تامیل با ارتش سریلانکا بیش از 70 هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

ریشه این جنگ به سال 1948 باز می گردد که استقلال سریلانکا از بریتانیا، اعتراض گسترده اقلیت تامیل در شمال این کشور را به تبعیضی که از سوی اکثریت سینهالی علیه آنها روا داشته می شود،در پی داشت.

در اوایل دهه 70 ولوپیلای پراباکاران بنیانگذار ببرهای تامیل، مبارزه ای را با هدف دستیابی به یک ناحیه مستقل تامیل آغاز کرد که در سال 1983 به یک جنگ داخلی تمام عیار و خونین بدل شد.

مطالب مرتبط