رییس جمهوری سریلانکا: تامیل ها شکست خوردند

آوارگان نبردهای سریلانکا
Image caption هزاران غیرنظامی در حال فرار از منطقه جنگی هستند

رییس جمهوری سریلانکا گفته است ارتش این کشور بعد از یک جنگ داخلی بیست و شش ساله، توان نظامی گروه ببرهای تامیل را در هم شکسته است.

ماهیندا راجاپاکسه، رییس جمهوری سریلانکا که در حال دیدار از اردن است گفت اکنون "به کشوری باز خواهد گشت که از اقدامات وحشیانه ببرهای تامیل آزاد شده است."

اما مقام های ارشد دولت سریلانکا به بی بی سی گفته اند که درگیری ببرهای تامیل با ارتش سریلانکا همچنان در بخش کوچکی از شمال شرق این کشور ادامه دارد.

بر اساس گزارش ها ولوپیلای پراباکاران بنیانگذار ببرهای تامیل و شماری از مقام های ارشد ببرهای تامیل در این منطقه در محاصره نیروهای دولتی قرار دارند.

گوتابهایا راجاپاکسه، وزیر دفاع سریلانکا تایید کرده است شورشیان ببرهای تامیل تنها یک کیلومتر مربع از خاک سریلانکا را در اختیار دارند که به گفته وی این محدوده نیز به زودی به تصرف ارتش درخواهد آمد.

ببرهای تامیل هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

هزاران غیرنظامی هنوز در حال فرار از منطقه جنگی هستند و بسیاری از آن ها مجبور شده اند برای فرار، در یک مرداب شنا کنند.

ارتش سریلانکا امروز، شنبه شانزدهم مه (26 اردیبهشت) اعلام کرد آخرین بخش از مناطق ساحلی در شمال شرق این کشور را که در اختیار ببرهای تامیل قرار داشت،در دست گرفته است.

در صورتی که این ادعا صحت داشته باشد این اولین بار در بیش از 25 سال اخیر است که ببرهای تامیل امکان دسترسی به دریا را نداشته اند.

در روز جمعه هزاران غیرنظامی مناطق درگیری میان شورشیان تامیل و ارتش را تخلیه کردند، اما هنوز غیرنظامیان زیادی در این منطقه حضور دارند.

در ماه های اخیر بیش از 200 هزار نفر غیرنظامی مناطق جنگی را تخلیه کرده اند و اکنون در اردوگاه های تحت کنترل دولت زندگی می کنند.

گزارشگر بی بی سی در سریلانکا می گوید شرایط نسبت به چند ماه قبل که شورشیان در عمل یک منطقه خودمختار کوچک در این ناحیه ایجاد کرده بودند، دچار تغییر عمده ای شده است.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا هشدار داده است که اگر آژانس های کمک رسانی نتوانند به جنگزدگان دسترسی پیدا نکنند، عواقب ناگواری به بار خواهد آمد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا "نگرانی شدید" خود را از "بدتر شدن بحران انسانی" در این منطقه ابراز کرد و در هفته گذشته هم باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا خواستار توقف خمپاره باران مواضع شورشیان از سوی ارتش و همچنین توقف عملیات از سوی شورشیان شد.

در جنگ ربع قرنی شورشیان ببرهای تامیل با ارتش سریلانکا بیش از 70 هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

ریشه این جنگ به سال 1948 باز می گردد که استقلال سریلانکا از بریتانیا، اعتراض گسترده اقلیت تامیل در شمال این کشور را به تبعیضی که از سوی اکثریت سینهالی علیه آنها روا داشته می شود،در پی داشت.

در اوایل دهه 70 ولوپیلای پراباکاران بنیانگذار ببرهای تامیل، مبارزه ای را با هدف دستیابی به یک ناحیه مستقل تامیل آغاز کرد که این مبارزه در سال 1983 به یک جنگ داخلی تمام عیار و خونین بدل شد.

مطالب مرتبط