'احتمال حمایت' نتانیاهو از روند صلح خاورمیانه

نتانیاهو
Image caption نخست وزیر اسراییل یکشنبه ۱۷ مه به آمریکا سفر می کند

در آستانه سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر راستگرای اسراییل به آمریکا وزیر دفاع وی از احتمال پذیرش روند صلح خاورمیانه با هدف ایجاد کشوری مستقل برای فلسطینی ها از سوی اسراییل خبر داده است.

بنیامین نتانیاهو دوشنبه ۱۸ مه در واشنگتن با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا دیدار خواهد کرد.

برخی از مقام های ارشد دولت وی پیشتر گفته بودند اسراییل نسبت به تعهداتی که دولت پیشین اسراییل در کنفرانس صلح آناپولیس آمریکا متقبل شده بود تعهدی ندارد.

شرکت کنندگان در کنفرانس صلح آناپولیس در نوامبر سال ۲۰۰۷ میلادی راه حل موسوم به دو کشور که بر تاسیس یک کشور مستقل برای فلسطینی ها تاکید کرد را یکی از اهداف اصلی مذاکرات روند صلح خاورمیانه دانستند.

بنیامین نتانیاهو از زمان احراز پست نخست وزیری اسرائیل به طور صریح تاسیس یک کشور مستقل برای فلسطینی را رد نکرده است اما می گوید به دنبال راه جدیدی در این زمینه است.

اما دولت باراک اوباما صراحتا خواهان از سرگیری گفتگوهای روند صلح خاورمیانه با هدف تاسیس یک کشور مستقل فلسطینیست.

در آستانه سفر نخست وزیر اسراییل به واشنگتن اهود باراک وزیر دفاع اسراییل گفته است بنیامین نتانیاهو در مورد روند صلح با باراک اوباما گفتگو خواهد کرد.

او به شبکه دوم تلویزیون اسراییل گفته است بنیامین نتانیاهو به رییس جمهوری آمریکا خواهد گفت اسراییل آماده است وارد روندی شود که هدف آن یک موافقتنامه صلح منطقه ای باشد.

به گفته وی این موافقتنامه می تواند ظرف سه سال منعقد شود و طی پنج سال بعد هم به اجرا درآید.

وزیر دفاع اسراییل گفته است "اعراب می گویند دو کشور. من دلیلی نمی بینم که نتانیاهو نخواهد گفت در پایان یک موافقتنامه...دو ملت در کنار هم در صلح و بر اساس احترام متقابل زندگی کنند."

اکثر کشورهای عرب از جمله مصر و اردن از تاسیس یک کشور مستقل برای فلسطینی ها حمایت می کنند. بنیامین نتانیاهو هفته گذشته به مصر و اردن سفر و با رهبران آن ها مذاکره کرد.

وزیر راه و ترابری وی گفته است نخست وزیر اسراییل تاسیس یک کشور فلسطینی با دولتی که توانایی نظامی داشته باشد در مرز اسراییل را نخواهد پذیرفت.

مطالب مرتبط