تسخیر یک شهر مهم توسط پیکارجویان سومالی

پیکارجویان در موگادیشو، 16 مه
Image caption نیروهای دولتی متحمل ضربات جدی شده و اکنون فقط مرکز موگادیشو را کنترل می کنند

شاهدان عینی می گویند که پیکارجویان تندرو اسلامگرا در سومالی یک شهر مهم از نظر استراتژیک را در شمال موگادیشو، پایتخت، اشغال کرده اند.

اعضای الشباب، گروهی که در سومالی با نیروهای دولتی می جنگند، شهر جوهر را روز صبح یکشنبه گرفتند.

یک ساکن محلی به رویتر گفت "نبردهای جدی" در شهر جریان داشته است که طی آن دست کم هفت نفر کشته شدند.

جوهر در سال 2005 محل استقرار موقت دولت انتقالی دولت سومالی بود.

دولت سومالی در هفته های اخیر متحمل شکست هایی شده و اکنون فقط مرکز موگادیشو و کمی ورای آن را با کمک نیروهای اتحادیه آفریقا کنترل می کند.

رئیس جمهوری سومالی روز 15 مه همزمان با نبردهای مقطع در موگادشیو از شورشیان اسلامگرا خواست وارد مذاکره شوند.

جوهر زادگاه شیخ شریف شیخ احمد رئیس جمهور سومالی است و اکنون که فصل بارانی در این کشور شروع شده این شهر تنها مسیر قابل عبور به سوی مرکز سومالی از پایتخت است.

علی معلم حسن یکی از بزرگان جوهر در توصیف نبردها به خبرگزاری فرانسه گفت که "سایر پیکارجویان اسلامگرایی که از دولت پشتیبانی می کنند مواضع خود را رها کرده اند" و کنترل را به الشباب سپرده اند.

تصور می شود که الشباب یکشنبه صبح از دو جناح به شهر حمله کرده است. پیکارجویان پس از تسخیر شهر کنترل زندان شهر را به عهده گرفته و زندانیان را آزاد کردند.

همزمان نیروهای الشباب بار دیگر با خمپاره به مواضع دولت در موگادیشو حمله کردند که پاسخ آتش توپخانه نیروهای دولتی را در پی داشت.

گزارش ها از پایتخت سومالی حاکیست که حداقل سه غیرنظامی در این درگیری ها کشته شدند.

تصور می شود دولت درحال تلاش برای بازپس گرفتن شهر با کمک نیروهای پشتیبانی باشد.

پیتر گرست خبرنگار بی بی سی در امور شرق آفریقا می گوید که از دست رفتن این شهر ضربه ای استراتژیک به دولت شیخ احمد که بیش از پیش متزلزل شده وارد می کند.

فرستاده اتحادیه آفریقا گفته است که اگر لازم باشد از متحدانی چون ناتو و اتحادیه اروپا که دارای کشتی های جنگی در آب های سومالی هستند کمک خواهد خواست.

مطالب مرتبط