حماس تشکیل 'نیروی امنیتی مشترک' با فتح را تکذیب کرد

نیروهای حماس در درگیری سال 2007
Image caption شبه نظامیان حماس با اخراج پلیس فلسطینی بر نوار غزه مسلط بوده اند

جنبش حماس اظهارات یک مقام جناح فلسطینی فتح درمورد توافق این دو گروه با تشکیل یک نیروی امنیتی مشترک در نوار غزه را تکذیب کرده است.

درواکنش به اظهارات نبیل شعث، از رهبران جنبش فتح در مورد توافق این جناح فلسطینی با جنبش حماس برای تشکیل یک نیروی مشترک برای حفظ امنیت نوار غزه، جنبش حماس این خبر را تکذیب کرده است.

سخنگوی حماس گفته است که اگر قرار باشد یک نیروی پلیس مشترک در غزه تشکیل شود، حفظ امنیت سرزمین های فلسطینی کرانه باختری رود اردن، که تحت کنترل تشکیلات خودگردان فرار دارد، نیز باید به یک نیروی مشابه سپرده شود.

پیشتر، آقای شعث گفته بود که نیروی جدید تا زمان برگزاری انتخابات جدید شورای قانونگذاری - پارلمان - فلسطینی در ماه ژانویه سال آینده ماموریت حفظ امنیت در نوار غزه را برعهده خواهد داشت و قرار است یک گروه از کارشناسان مصری در ماه ژوئیه سال جاری عازم غزه شود و بر تشکیل نیروی امنیتی جدید فلسطینی نظارت کند.

به گفته وی، نیروی جدید به خصوص حفظ امنیت در جریان انتخابات پارلمانی فلسطینی را بر عهده خواهد داشت که نتیجه آن باید سرنوشت دولت آینده تشکیلات خودگردان را مشخص کند.

در انتخابات قبلی در سرزمین های فلسطینی، که در ماه ژانویه سال 2006 برگزار شد، جنبش حماس توانست با کسب 74 کرسی از مجموع 132 کرسی پارلمان برای نخستین بار اکثریت پارلمانی را که پیشتر در اختیار فتح بود به خود اختصاص دهد.

در این انتخابات، جنبش فتح به 45 کرسی دست یافت در حالیکه به عنوان جناح اصلی در سازمان آزادیبخش فلسطین، اکثر نهادها و سازمان های تشکیلات خودگردان، از جمله نیروهای امنیتی را از زمان اجرای توافق صلح با اسرائیل و تاسیس تشکیلات خودگردان در اختیار داشت.

Image caption توافق فتح و حماس با میانجیگری عربستان به اختلاف دو طرف خاتمه نداد

با کسب اکثریت در پارلمان فلسطینی، جنبش حماس کابینه تشکیلات خودگردان را با حضور چند تن از اعضای سایر گروه های فلسطینی تشکیل داد اما به زودی بین این گروه و جناح فتح بر سر دامنه تسلط آنها بر سازمان های مختلف تشکیلات خودگردان اختلاف بروز کرد.

از اواخر سال 2006، اختلافات حماس، که در نوار غزه از قدرت بیشتری برخوردار بود، و فتح، که بیشتر در کرانه باختری رود اردن نفوذ داشت، به درگیری های پراکنده ای بین دو طرف در نوار غزه منجر شد.

با وجود مذاکرات طولانی، از جمله توافقی که با میانجیگری پادشاه عربستان سعودی در فوریه سال 2007 بین رهبران دو گروه به دست آمد، درگیری های خونین بین نیروی پلیس تحت تسلط فتح و شبه نظامیان مسلح حماس با شکست نیروهای فتح و اخراج آنان از نوار غزه در ژوئن سال 2007 منجر شد.

تقسیم اراضی فلسطینی

از آن زمان، اداره امور کرانه باختری رود اردن در دست تشکیلات خودگردان به رهبری محمود عباس قرار داشته در حالیکه جنبش حماس بر نوار غزه مسلط بوده است.

سازمان آزادیبخش فلسطین، که پس از درگذشت یاسر عرفات، ریاست آن را محمود عباس، رهبر فتح و رئیس تشکیلات خودگردان، بر عهده داشته، توافقنامه های صلح با اسرائیل را امضا کرده و موجودیت این کشور را به رسمیت شناخته است.

جنبش اسلامگرای حماس عضو سازمان آزادیبخش فلسطین - ساف - نیست و تا کنون از قبول توافقنامه های فلسطینیان با اسرائیل، شناسایی موجودیت اسرائیل و نفی کاربرد خشونت در پیگیری هدف های سیاسی خودداری ورزیده است.

Image caption غزه با تنگناهای اقتصادی و خسارات حملات اسرائیل دست به گریبان است

اکثر کشورهای غربی و سازمان های بین المللی تشکیلات خودگردان را به عنوان نماینده مشروع فلسطینیان به رسمیت می شناسند و از زمان تسلط حماس بر نوار غزه، کمک های مالی خود به این بخش از سرزمین های فلسطینی را به شدت کاهش داده و یا به طور کامل قطع کرده و علت آن را نگرانی از سوء استفاده حماس از این کمک های در اقدامات خشونت آمیز عنوان کرده اند.

اسرائیل نیز از ژوئن سال 2007 کمابیش نوار غزه را در محاصره اقتصادی قرار داده است و در جریان جنگ علیه حماس در اوایل سال جاری، که دلیل آن را ادامه موشک پرانی گروه های تحت حمایت حماس به داخل خاک اسرائیل اعلام داشته بود، خسارات گسترده ای را به تاسیسات و اقتصاد این سرزمین وارد آورد.

با قطع فعالیت فرودگاه غزه و تسلط نیروی دریایی اسرائیل بر سواحل این بخش از سرزمین های فلسطینی، ارتباط نوار غزه با خارج تنها از طریق عبور از اسرائیل و یا استفاده از گذرگاه مرزی با مصر امکانپذیر است.

پس از برچیده شدن شهرک های یهودی نشین و خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه در تابستان سال 2005، دولت مصر متعهد شد که تنها با حضور ماموران تشکیلات خودگردان و زیر نظر نمایندگان اتحادیه اروپا اجازه رفت و آمد از گذرگاه مرزی این کشور با غزه را بدهد و در نتیجه، از ماه ژوئن سال 2007، این گذرگاه معمولا بسته بوده است.

حدود چهل درصد از جمعیت اراضی تحت اداره فلسطینیان در نوار غزه و بقیه آنان در کرانه باختری سکونت دارند و به گفته برخی ناظران، در حالیکه بسیاری از ساکنان غزه به دلیل شرایط دشوار اقتصادی و سختگیری های حماس، با ادامه تسلط این گروه مخالف هستند، بسیاری از ساکنان کرانه باختری نیز به خاطر آنچه که بی کفایتی و فساد تشکیلات خودگردان می دانند، از جنبش فتح - گروه اصلی عضو ساف - حمایت چندانی نمی کنند.

مطالب مرتبط