فشار اوباما بر نتانیاهو در ارتباط با تشکیل کشور فلسطینی

اوباما و نتانیاهو در کاخ سفید
Image caption این اولین دیدار دو مقام از زمان به قدرت رسیدن آنها بود

رئیس جمهوری آمریکا بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را که سرگرم دیدار از واشنگتن است ترغیب کرده تشکیل یک کشور فلسطینی را بپذیرد.

پس از اولین دیدار این دو رهبر از زمان به عهده گرفتن زمام امور در کشورهایشان، باراک اوباما بار دیگر بر حمایت خود از راه حل مناقشه خاور میانه مبتنی بر ایجاد کشور فلسطینی در کنار اسرائیل تاکید کرد و گفت که او "در این فرآیند مشارکت خواهد داشت."

وی همچنین گفت که اسرائیل براساس "نقشه راه" 2003 متعهد است استقرار یهودیان در کرانه باختری را متوقف کند.

آقای نتانیاهو گفت که او آماده شروع "فوری" مذاکرات صلح است اما از تایید طرح تشکیل یک کشور فلسطینی خودداری کرد.

آقای اوباما پس از ملاقات با نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن گفت او عقیده دارد که رهبر اسرائیل دارای "یک فرصت تاریخی برای بخشیدن تحرکی جدی" در زمینه ایجاد کشور فلسطینی است.

آقای نتانیاهو گفت اسرائیل آماده است در کنار فلسطینی ها زندگی کند و او می تواند گفتگوها را فورا از سر گیرد، اما افزود هرگونه توافقی به پذیرش حق موجودیت اسرائیل "به عنوان یک کشور یهودی" از سوی فلسطینی ها بستگی خواهد داشت.

صائب عریقات مذاکره کننده فلسطینی با تمسخر به اظهارات آقای نتانیاهو واکنش نشان داد.

وی گفت: "چطور می توانم به عنوان یک فلسطینی خود بر خود حکومت کنم درحالی که اشغال او ساعت به ساعت بیخ گلویم را می فشارد؟ درحالی که موانع جاده ای او شهرها و روستاها و اردوگاه های آوارگان ما را از هم جدا می کند؟"

موشر المصری از مقام های حماس که کنترل نوار غزه را به عهده دارد گفت که آمریکایی ها هنوز برخوردی برابر با اسرائیلی ها و فلسطینی ها ندارند.

در داخل اسرائیل نیز دست راستی ها ابراز نگرانی کردند که آمریکایی ها درحال دور شدن از تعهد خود نسبت به امنیت اسرائیل هستند، و همزمان سیاستمداران حزب مخالف کادیما گفتند که آقای نتانیاهو یک فرصت خوب را برای ایجاد اعتماد واقعی با رئیس جمهوری آمریکا از دست داده است.

مساله ایران

Image caption کودکان فلسطینی در برابر شهرک یهودی نشین معاله آدومیم بازی می کنند

کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که آقای اوباما آشکارا این بار را بر دوش آقای نتانیاهو گذاشت تا تشکیل یک کشور فلسطینی را بپذیرد.

وی می گوید که اختلاف میان این دو رهبر همچنان باقی است و اینکه این دیدار به اوباما فرصت داد بزرگی این شکاف را ارزیابی کرده و گام هایش پیش از ملاقات با رهبران مصر و فلسطینی در هفته آینده را طراحی کند.

خبرنگار بی بی سی می گوید آقای نتانیاهو با فهرستی از اولویت های خود که برنامه اتمی ایران در صدر آنها بود به واشنگتن آمد.

نخست وزیر اسرائیل گفت: "هرگز نشده بود که اعراب و اسرائیلی ها شاهد یک تهدید مشترک به شکلی که امروز می بینیم بوده باشند."

آقای اوباما نیز گفت که توسعه سلاح های اتمی "به نفع ایران نیست" و اینکه آمریکا گزینه هایش را باز می گذارد.

رئیس جمهور آمریکا گفت که "باید تا پایان سال درک کرده باشیم" که آیا گفتگوها با ایران ثمربخش است یا نه.

در خلال گزارش هایی دایر بر اینکه مقام های اسرائیلی قصد اجرای طرح های گسترش یک شهرک یهودی نشین در کرانه باختری که تحت اشغال است را دارند، آقای اوباما گفت که اسرائیل موظف است فعالیت شهرک سازی برای یهودیان را متوقف کند.

مقام های دولتی اسرائیل اسناد مناقصه برای ساخت بیست واحد مسکونی در شهرک نشین مسکیوت را صادر کرده اند. این منطقه قبلا یک پایگاه نظامی ارتش اسرائیل بود که برای اسکان شهرک نشینان تخلیه شده از غزه در سال 2005 در نظر گرفته شده بود.

جنبش اسرائیلی "اینک صلح" می گوید صدور اسناد مناقصه، این پیام روشن و آشکار را به آمریکا ارسال می کند که دولت اسرائیل درصدد گسترش شهرک هایی است که طبق قوانین بین المللی غیر قانونی است.

مطالب مرتبط