روسیه و آمریکا دور جدید مذاکرات اتمی را آغاز کردند

نمایندگان دولتهای آمریکا و روسیه مذاکره در خصوص امکان کاهش زرادخانه های هسته ای خود را آغاز کرده اند.

مذاکرات دیپلماتهای دو طرف در شهر مسکو شروع شده و قرار است به مدت سه روز ادامه یابد.

معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک که در سال 1991 امضا شد و در حال حاضر بر روابط میان آمریکا و روسیه در این زمینه حاکم است، در ماه دسامبر سال جاری میلادی ملغی می شود و دو کشور به دنبال توافق بر یک معاهده جایگزین آن هستند.

در حال حاضر، اما، بر سر برنامه دفاع موشکی آمریکا و این که معاهده جدید صرفا ناظر بر کلاهکهای هسته ای باشد و یا این که موشکها و هواپیماهای بمب افکن دور برد را نیز شامل شود، اختلاف نظر اساسی وجود دارد.

با این که مذاکرات پشت درهای بسته صورت می گیرد و وزارت خارجه روسیه رسما حاضر به اظهار نظر در این خصوص نشده است، یک مقام روسی که خواست نامش فاش نشود گفته است که دولت او دنبال یک گفتگوی سازنده است و امیدوار است که روحیه خوشبینی دو طرف به یک توافق عملی بیانجامد.

روسیه گفته است که علاوه بر کاهش تعداد کلاهکهای هسته ای، خواستار کاهش بمب افکنها، موشکهای دور برد و زیردریایی های اتمی نیز هست.

قرار است باراک اوباما در ماه ژوئیه از روسیه دیدن کند و روسای جمهور دو کشور گفته اند که قصد دارند تعداد کلاهکهای آماده خود را تا سال 2012 به بین 1700 تا 2200 کلاهک در هر کشور کاهش دهند.

آقای اوباما و دمیتری مدودیف، همتای روسی او، از دیپلماتهای خود خواسته اند که تا پیش از پایان ماه ژوئیه در خصوص میزان پیشرفت مذاکرات در این باره گزارش دهند.

برخی کارشناسان در غرب گفته اند توافق با روسیه، دست آمریکا را در مقابله با برنامه هسته ای کره شمالی و برنامه تحقیقات اتمی ایران بازتر می کند.

مطالب مرتبط