رییس جمهور سریلانکا در پارلمان از پیروزی سخن گفت

Image caption ماهیندا راجاپاکسه، رییس جمهور سری لانکا

ماهیندا راجاپاکسه، رییس جمهور سریلانکا، در پارلمان کشور خود گفته است که سریلانکا اکنون از جنگ داخلی 25 ساله خلاصی یافته است.

سخنرانی او یک روز پس از اعلام مرگ ولوپیلای پرابهاکاران، رییس گروه جدایی طلب موسوم به ببرهای تامیل، توسط ارتش سریلانکا صورت گرفت.

آقای راجاپاکسه در پارلمان به هر دو زبان سینهالی ( زبان اکثریت مردم) و تامیلی گفت دوران تروریسم به سر رسیده و به جدایی های قومی و مذهبی در کشورش باید پاپان داده شود.

ژنرال سارات فونسکا فرمانده ارتش سریلانکا گفته است که جنازه پیدا شده رهبر نظامی "ببرهای تامیل" مورد آزمایش ژنتیکی (دی اِن اِی) قرار گرفته است و تعلق جنازه به ولوپیلای پرابهاکاران قطعی است.

ولوپیلای پرابهاکاران که در سریلانکا و هند تحت تعقیب بود، در نوامبر سال 1954 متولد شد و گروه جدایی طلب خود را درسن 18 سالگی تشکیل داد.

او به عنوان فردی بی رحم شهرت یافته که برای اولین بار از روش بمب گذاری انتحاری در جنگهای چریکی بهره جست.

گفته می شود که وی در ترور یک مقام محلی سریلانکا در سال 1975 و همچنین سازماندهی ترور راجیو گاندی، نخست وزیر پیشین هند در سال 1991 دست داشته است.

ببرهای تامیل دولت مرکزی سریلانکا را، که از زمان استقلال این کشور در سال 1948 در اختیار اکثریت سینهالی بوده، متهم می کردند که نسبت به مناطق تامیل نشین توجهی نشان نمی داده و نسبت به این قوم تبعیض قائل می شده است.

از سال 1983، ببرهای تامیل عملیات خشونت آمیز، از جمله بمب گذاری، آدم ربایی، ترور، عملیات انتحاری و حمله به مراکز دولتی را برای دستیابی به هدف خود در پیش گرفت و چریک های این سازمان بخش هایی از مناطق شمال و شرق سریلانکا را عملا در اختیار خود گرفتند.

در گیری بین نیروهای دولتی و چریک های جدایی طلب در خلال سال های بعد ادامه داشت و گفته می شود که در طول این مدت، حدود هفتاد هزار تن از جمله افراد مسلح دو طرف و غیرنظامیان جان خود را از دست دادند.

از اواخر دهه 1990، نفرات مسلح ببرهای تامیل توانستند موقعیت خود را بر مناطقی که بر آنها مسلط شده بودند تحکیم بخشند و عملا نوعی دولت خودمختار را در شمال سریلانکا ایجاد کنند.

ارتش سریلانکا گفته است که ولوپیلای پرابهاکاران روز دوشنبه در آخرین مراحل عملیات ارتش و هنگام تلاش برای فرار به همراه دو تن از دستیارانش کشته شد.

همزمان وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در جلسه ای در بروکسل درگیری های شدید چند هفته گذشته که منجر به کشته شدن تعداد زیادی شده است را محکوم کرده و خواهان انجام تحقیقاتی درخصوص احتمال ارتکاب جرایم جنگی از سوی دو طرف شده است.

از سوی دیگر دفتر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده است که آقای بان در نظر دارد به زودی از سریلانکا دیدار کند، اما در باره این سفر جزییاتی ارایه نداده است.

به گفته ناظران اگرچه درگیری های رو در روی نظامی بین دو طرف به طور بالقوه خاتمه یافته است اما این به مفهوم خاتمه تنش بین اکثریت سینهالی و اقلیت تامیل در کشور نیست و دولت باید در این باره و جذب اقلیت تامیلی در ساختار سیاسی کشور هرچه زودتر تصمیماتی اتخاذ کند.

مطالب مرتبط