رئیس مجلس عوام بریتانیا مجبور به کناره گیری شد

مایکل مارتین
Image caption مارتین با خطر رای عدم اعتماد و برکناری از سمت خود مواجه بوده است

مایکل مارتین، رئیس مجلس عوام پارلمان بریتانیا، گفته است که در ارتباط با ماجرای سوء استفاده مالی در مجلس از سمت خود استعفا خواهد داد.

آقای مارتین، که به دلیل ناتوانی در جلوگیری از سوء استفاده تعدادی از نمایندگان از مزایای شغلی و اقدام مناسب برای انجام اصلاحات لازم با انتقاد شدید برخی از اعضای مجلس مواجه بود، گفته است روز 21 ژوئن (ماه آینده میلادی) از سمت خود و نمایندگی پارلمان کنار خواهد رفت.

او که سی سال نماینده مردم شهر گلاسگو در پارلمان بوده است گفته "برای حفظ وحدت" در مجلس عوام کنار می رود و چیز بیشتری برای گفتن در این خصوص ندارد.

منتقدان آقای مارتین او را متهم کرده بودند که پس از انتشار اخبار حاکی از اینکه برخی از نمایندگان با ارائه اطلاعات نادرست، از مزایایی مانند حق مسکن و مزایای دیگر مالی سوء استفاده کرده اند به اقدام مناسب برای اصلاح نظام پرداخت مزایای شغلی نمایندگان مبادرت نکرد.

همچنین، وی متهم بود که به عنوان مسئول نهایی اداره امور اداری مجلس عوام در ایفای وظایف خود در نظارت موثر بر توزیع مزایای شغلی قصور به خرج داده است.

علاوه بر این، واکنش تند رئیس مجلس به ابراز تاسف یکی از نمایندگان از عملکرد نامطلوب مجلس باعث ابراز تردید برخی از نمایندگان نسبت به صلاحیت آقای مارتین برای اداره جلسات مجلس و در نتیجه، احتمال ارائه طرح عدم اعتماد به او شد.

ماجرای سوء استفاده از مزایای شغلی نمایندگان با انتشار گزارش هایی در این زمینه در نشریات بریتانیایی در خلال ده روز گذشته به یکی از خبرهای مهم سیاسی در این کشور تبدیل شده و ابراز ناخرسندی گسترده مردم را به همراه داشته است.

براساس این گزارش ها، چند تن از نمایندگان عضو احزاب اصلی بدون آنکه شرایط دریافت مزایای شغلی خاصی را داشته باشند، برای مدتها از این مزایا برخوردار می شدند و مقامات مجلس نیز یا از این موارد اطلاعی نداشتند و یا نسبت به آنها واکنش لازم را نشان ندادند.

افشای سوء استفاده در مجلس عوام، به کناره گیری یا اخراج شماری از نمایندگان از عضویت احزاب، تصمیم تعدادی از آنان به بازپرداخت مبالغ دریافتی و همچنین اعلام تصمیم رهبران حزبی در مورد اقداماتی جهت جلوگیری از تکرار این نوع تخلفات در آینده منجر شده است.

رئیس مجلس عوام

سابقه تاریخی تعیین رئیس مجلس عوام بریتانیا به قرن چهاردهم میلادی و تصمیم اعضای پارلمان آن زمان به انتخاب فردی به عنوان نماینده عامه مردم باز می گردد.

در قرن های اخیر، متصدی این سمت، که عنوان رسمی او "سخنگوی عوام" است، با رای نمایندگان مجلس در آغاز هر دوره قانونگذاری از میان نمایندگان همان دوره به ریاست مجلس انتخاب می شود.

Image caption رئیس مجلس مسئول اداره جلسات و فعالیت اداری مجلس است

به طور سنتی، رئیس مجلس تا زمان مرگ یا کناره گیری داوطلبانه، در هر دوره قانونگذاری به این سمت انتخاب شده است و تا سال 2000، معمولا پس از توافق محرمانه احزاب اصلی، تنها یک نفر به عنوان نامزد این سمت معرفی و با رای نمایندگان انتخاب می شد.

رای گیری سال 2000 پس از اصلاحاتی در روش انتخاب رئیس مجلس برگزار شد که بر اساس آن، هر نماینده ای که بتوانند حمایت دست کم دوازه نماینده دیگر را کسب کند به عنوان نامزد تصدی این سمت به رقابت می پردازد و فردی که سرانجام اکثریت مطق آرا را کسب کند به ریاست مجلس انتخاب می شود.

مایکل مارتین نخستین رئیس مجلس بوده که طبق روش جدید خود را نامزد انتخابات ریاست مجلس کرد و توانست از میان چهارده نفر رقیب خود، به این مقام انتخاب شود.

در آغاز دوره قانونگذاری کنونی در سال 2005 هم آقای مارتین بار دیگر به عنوان رئیس مجلس انتخاب شد.

از رئیس مجلس انتظار می رود پس از انتخاب به این سمت، تعلق حزبی و سیاسی خود را کنار بگذارد و به عنوان فردی بی طرف وغیر حزبی اداره امور جلسات مجلس را برعهده بگیرد.

رئیس مجلس عوام علاوه بر حفظ نظم و اداره مذاکرات، بالاترین مقام اداری مجلس عوام نیز محسوب می شود و همچنین، نمایندگی این مجلس را در مراسم رسمی بر عهده می گیرد.

رئیس مجلس حق شرکت در مذاکرات مجلس را ندارد و اگرچه به عنوان نماینده مجلس عوام دارای حق رای است، معمولا از این حق خود استفاده نمی کند.

مطالب مرتبط