رسیدگی به پرونده ربودن روحانی مصری در ایتالیا

Image caption حسن مصطفی اسامه نصر مشهور به ابو عمر

یک قاضی در ایتالیا حکم داده که ماموران آمریکایی و ایتالیایی متهم به ربودن روحانی مصری مظنون به تروریسم می توانند محاکمه شوند.

حسن مصطفی اسامه نصر که به ابو عمر شهرت دارد، در فوریه سال 2003 در یکی از خیابان های میلان ربوده شد.

پیشتر قضات تحقيق این پرونده گفته بودند که اسامه مصطفی حسن که امام جماعت مسجدی در شهر ميلان ايتاليا بود، در يکی از خيابان های اين شهر ربوده و برای بازجويی به مصر منتقل شد.

گفته شده که او به طور غیر قانونی به مصر منتقل شد و در آنجا در یک زندان مخفی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مورد بازجویی قرار گرفت.

دولت آمريکا در سال 2006 اذعان کرد که براساس برنامه موسوم به "اخراج های فوق العاده"، افراد مظنون به اقدامات تروريستی را به کشورهای ثالث انتقال داده اما اين موضوع را که آنها را برای شکنجه به اين کشورها منتقل کرده، رد کرد.

ماموران آمریکایی که در این پرونده متهم شده اند، عمدتا از کارمندان سیا به شمار می روند و به صورت غیابی محاکمه می شوند.

دولت ایتالیا چند بار تلاش کرده تا پیگیری قضایی این پرونده را متوقف کند. دولت ایتالیا می گوید برخی اسناد و مدارک برای ارائه به دادگاه، بیش از اندازه حساس و سری هستند.

در سال 2006 گزارش یک نماینده پارلمان سوئیس نشان داد که دولت های اروپايی به احتمال بسيار زياد از عمليات سری سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا (CIA) که برخی زندانيان را با گذر از حريم هوايی و فرودگاه های کشورهای اروپايی به زندان هايی در خارج از خاک آمريکا منتقل می کرده، آگاه بودند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا همواره از اظهار نظر در باره این مساله خودداری کرده است.

مطالب مرتبط