دولت جدید فلسطینی سوگند خورد

Image caption محمود عباس و سلام فیاض

دولت جدید فلسطینی مستقر در کرانه غربی به نخست وزیری سلام فیاض سوگند یاد کرد.

این دولت عمدتا از نیروهای وابسته به جنبش فتح به ریاست محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تشکیل شده است. هیچ عضو جنبش حماس، رقیب فتح که نوار غزه را در کنترل خود دارد، در این دولت حضور ندارد. حماس این دولت را غیر قانونی اعلام کرده است. حماس سه سال پیش در انتخابات شورای قانونگذاری فلسطینی پیروز شد و اکثریت کرسی های پارلمان فلسطینی را در اختیار گرفت. به دنبال این پیروزی دولت فلسطینی به نخست وزیری اسماعیل هنیه و با حضور وزیرانی از حماس و فتح شکل گرفت اما آمریکا و اروپا از ارتباط با حماس خودداری کردند و آن را مورد تحریم قرار دادند.

درگیری های خونین میان فتح و حماس در سال 2007 منجر به شکل گرفتن شکافی عمیق میان دو گروه عمده فلسطینی شد و دو دولت فلسطینی در رام الله در کرانه غربی و غزه در نوار غزه تشکیل شد.

دور جدید مذاکرات میان حماس و فتح برای آشتی روز دوشنبه بدون نتیجه خاصی پایان یافت. قرار است دو طرف در ماه ژوئیه دو باره به سر میز مذاکره باز گردند. سلام فیاض، که پیشتر یک اقتصاددان بانک جهانی بود، به خاطر عملکرد خود طی سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ در سمت وزارت دارایی مورد ستایش قرار گرفته است. او در دوران وزارت به مقابله با فساد در دستگاه های اداری فلسطینی پرداخت. او در سال ۲۰۰۷ نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی شد اما مارس امسال در آستانه مذاکرات گروه های فلسطینی در قاهره از سمت خود کناره گیری کرد. حماس از مدت ها پیش خواهان استعفای سلام فیاض شده بود. شکاف میان حماس و فتح یکی از موانع اصلی در روند صلح خاورمیانه به حساب می آید. کشورهای اهداکننده کمک های مالی متعهد به ارائه کمک برای بازسازی غزه شده اند اما این کشورها از در اختیار گذاشتن این کمک ها به حماس خودداری کرده اند. این کشورها می گویند این کمک ها باید در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطینی قرار گیرد.

مطالب مرتبط