تشكيل دولت جديد در رام‌الله؛ فلسطينی ها عليه يكديگر

تشکیل دولت جدید فلسطینی به ریاست سلام فیاض در کرانه باختری رود اردن با مخالفت گروههای فلسطینی از جمله فتح و حماس روبرو شد.

آقای فیاض که بیش از دو ماه پیش به منظور کمک به آشتی بین فتح و حماس از سمت خود استعفاء داد، به فرمان محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دولت جدیدی تشکیل داده است.

در دولت جدید نمایندگان حماس حضور ندارند و جنبش فتح نیز به علت آنکه آقای عباس با رهبران آن در باره تشکیل دولت جدید مشورت نکرده، آن را تحریم کرده‌ است.

کابینه جدید شامل ۲۴ وزارتخانه است و آقای فیاض افزون بر مقام نخست وزیری، پست وزارت دارایی را هم در دست دارد.

هفت تن از وزیران کابینه جدید در دولت قبلی سلام فیاض نیز حضور داشته‌اند و بقیه آنها چهره‌های تازه‌ای هستند.

ده تن از اعضای جنبش فتح هم به صفت فردی و غیر تشکیلاتی خود به کابینه راه یافته‌اند و به این علت مورد انتقاد آن دسته از رهبران این جنبش که مخالف تشکیل دولت به رهبری آقای فیاض بوده‌اند، قرار گرفته‌اند.

عزام احمد رئیس فراکسیون فتح در شورای قانونگذاری فلسطین از تصمیم محمود عباس برای تشکیل دولتی به ریاست سلام فیاض ابراز تاسف کرده و اشرف جمعه از دیگر رهبران فتح تاکید کرده که دولت آقای فیاض نامشروع است و نمایندگان فتح در شورای قانونگذاری به آن رای نخواهند داد.

از طرف دیگر، حماس نیز ضمن تقبیح کردن تشکیل کابینه جدید در رام‌الله، این حرکت را معادل صادر کردن «گواهی مرگ» برای مذاکرات فتح و حماس که با میانجی‌گری مصر صورت می‌گیرد، دانسته است.

مذاکرات حماس و فتح برای تشکیل دولت وحدت ملی که پنجمین دور آن روز دوشنبه در قاهره برگزار شد، تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

در پی مذاکرات روز دوشنبه نبیل شعث از مقامات ارشد فتح اعلام کرد که فتح و حماس در مورد تشکیل یک نیروی امنیتی مشترک در نوار غزه به توافق رسیده‌اند اما کمی بعد از انتشار این خبر، مقامات حماس آن را تکذیب کردند و گفتند که بدون تشکیل چنین نیروی مشترکی در کرانه باختری رود اردن، حماس با طرح مذکور موافقت نخواهد کرد.

حماس نوار غزه و فتح کرانه باختری را در کنترل خود دارند و بدین وسیله، افزون بر ایجاد حاکمیتی دوگانه در این مناطق، عملا سبب تجزیه و جدایی سرزمینی در مناطق فلسطینی هم شده‌اند.

فتح و حماس به رغم فشارهای فزاینده کشورهای عرب تاکنون موفق به کم کردن دامنه اختلافات خود نشده‌اند، به طوری که عمر سلیمان رئیس سازمان امنیت مصر که نقش میانجی را بین دو طرف بازی می‌کند، از بی نتیجه ماندن مذاکرات اظهار سرخوردگی کرده است.

در چنین شرایطی تشکیل دولت جدید به ریاست سلام فیاض که با مخالفت فتح و حماس و بدون شرکت سایر جناح‌های فلسطینی روبرو شده، اقدامی غیر منتظره است.

در کابینه جدید عموما چهره های مستقل و تکنوکرات از جمله دو تن از اعضای سابق کمیسیون مستقل حقوق بشر فلسطین حضور دارند و گفته می‌شود که اکثریت اعضای کابینه متمایل به آشتی با حماس هستند.

اینکه دولت جدید با وجود مخالفت جناح‌های فلسطینی قادر به اداره کرانه باختری و بخصوص انجام مذاکره با دولت اسرائیل باشد، با تردید همراه است، اما ظاهرا مجموع موانع پیش روی محمود عباس برای ایجاد وحدت بین فلسطینی‌ها، او را وادار کرده است که با تشکیل دولتی تکنوکرات، گروههای فلسطینی را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد.

در حقیقت، هدف از مذاکرات جناح‌های مختلف فلسطینی تشکیل دولتی تکنوکرات و خارج از کنترل جناح‌های سیاسی اعلام شده بود و چون چنین دولتی از دل مذاکرات قاهره در نیامد، آقای عباس به طور یکجانبه آن را شکل داده است.

احتمالا آقای عباس امیدوار است که کشورهای عرب و بخصوص مصر، حماس را تحت فشار بگذارند که دولت جدید آقای فیاض را تحت شرایطی بپذیرد تا بدین وسیله راه برای آشتی دو گروه رقیب فلسطینی تا اندازه‌ای هموار شود.

مصر اما نشان داده که نفوذ محدودی بر حماس دارد و تصمیمات اصلی حماس توسط رهبران نزدیک به سوریه و در دمشق گرفته می‌شود. از این رو، شاید آقای عباس برای متقاعد کردن حماس به پذیرش دولت جدید به کمک سوریه هم چشم دوخته است زیرا وی هفته گذشته در دمشق با بشار اسد همتای سوری خود دیدار کرد و روند مذاکرات بین فلسطینی ها را با رئیس جمهور سوریه مورد بحث و گفتگو قرار داد.

مطالب مرتبط