حضور خبرنگاران در محاکمه رهبر مخالفان برمه

Image caption آنگ سن سوچی به زندان اینسین در رنگون منتقل شده است

یک دیپلمات بریتانیایی که در محاکمه آنگ سان سوچی، رهبر هواداران دموکراسی در برمه حضور داشت، او را "خونسرد و پر انرژی" توصیف کرد.

مارک کنینگ، سفیر بریتانیا در برمه جزو افرادی است که همراه گروه کوچکی از خبرنگاران اجازه پیدا کرد تا امروز ( چهارشنبه 20 مه) در محاکمه حضور یابد و از نزدیک شاهد روند آن باشد.

محاکمه آنگ سان سو چی، علیرغم انتقاد برخی کشورهای غربی، روز دوشنبه 18 مه در رنگون، پشت درهای بسته برگزار شد.

خانم آنگ سان سوچی در ارتباط با بازدید بدون دعوت یک شهروند آمریکایی از خانه او متهم شده است.

جان یتاو، شهروند آمریکایی، هفته گذشته به خاطر شنا در طول یک دریاچه برای رسیدن به محل سکونت این برنده جایزه نوبل، که ورود به آن ممنوع است، دستگیر شد.

آقای یتاو پس از آنکه ادعا شد وارد منزل این فعال حقوق بشر در رنگون شده و به طور مخفیانه برای دو روز آنجا مانده است، بازداشت شد.

گفته می شود خانم آنگ سان سوچی، که اکنون 63 سال دارد از سلامت خوبی برخوردار نیست و 13 سال از طول 19 سالی را که تحت بازداشت بوده، بدون اتهام تحت بازداشت خانگی قرار داشته است.

اما آقای کنینگ به بی بی سی گفت که مطمئن نیست اجازه حضور در محاکمه ادامه داشته باشد یا خیر.

او همچنین گفته است که به روند رسیدگی قضایی در برمه اعتمادی ندارد و نتیجه دادگاه از قبل تعیین شده است.

خانم آنگ سان سوچی پس از پیروزی جامعه ملی برای دموکراسی در انتخابات عمومی سال 1990 بازداشت شد. رهبران نظامی برمه از به قدرت رسیدن این حزب جلوگیری کردند.

پیشتر در ماه جاری لیگ ملی برای دموکراسی ضمن اعلام این که خانم آنگ سان سو چی به فشار خون بسیار پایین و از دست رفتن آب بدن مبتلاست، از دولت درخواست آزادی او را کرد.

اما این درخواست آنها توسط دولت برمه رد شد.

آخرین دوره حبس خانگی خانم آنگ سان سوچی قرار است در پایان ماه مه تمام شود اما مقام های برمه هنوز نگفته اند که آن را تمدید خواهند کرد یا نه.

مطالب مرتبط