انتقال زندانیان از گوانتانامو مسدود شد

زندانی گوانتانامو
Image caption کنگره خواهان یک طرح مشخص و ملموس در مورد چگونگی بستن این بازداشتگاه است

سنای آمریکا با اکثریت قاطع طرح های انتقال زندانیان به خارج از بازداشتگاه گوانتانامو را رد کرده و از تامین منابع مالی لازم برای بستن این مرکز خودداری کرده است.

سناتورها با 90 رای در مقابل 6 رای فرآیند انتقال 240 زندانی را مسدود کرده و درخواست تخصیص 80 میلیون دلار برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو را رد کردند.

خبرنگاران می گویند این دست ردی به طرح های باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای بستن این بازداشتگاه تا ژانویه 2010 است.

همزمان رابرت مالر مدیر اف بی آی به کنگره گفت که بازداشتی ها در صورت آزاد شدن می توانند در آمریکا دست به اقدامات تروریستی بزنند.

آقای مالر به یک جلسه کمیته قضایی مجلس نمایندگان کنگره گفت: "نگرانی هایی که در مورد حضور افرادی در آمریکا که ممکن است از تروریسم حمایت کنند داریم، شامل نگرانی در مورد تامین مالی برای تروریست ها، [و] رادیکالیزه کردن دیگران می شود."

'نیازمند طرحی بهتر'

از سوی دیگر قاضی یک دادگاه فدرال گفت که آمریکا می تواند برخی از زندانیان گوانتانامو را بدون وارد کردن اتهام همچنان در آنجا نگاه دارد.

تصمیم سنا برای مسدود کردن یک لایحه بودجه جنگ برای این بازداشتگاه در پی تصمیم مشابه مجلس نمایندگان اتخاذ می شود.

دموکرات ها و جمهوری خواهان هر کدام استدلال می کنند که باید طرح بهتری برای بستن گوانتانامو، که در یک منطقه تحت حاکمیت آمریکا در کوبا واقع است، وجود داشته باشد.

این بازداشتگاه که پس از حملات 11 سپتامبر 2001 از سوی جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا تاسیس شد هنوز محل نگهداری 240 مظنون تروریستی است.

آقای اوباما گفته است که خواهان بسته شدن این بازداشتگاه تا ژانویه 2010 است و مقام های دولت او اصرار دارند که این ضرب الاجل رعایت خواهد شد.

اما بسیاری از قانونگذاران می گویند که هنوز نسبت به طرح های دولت برای انتقال بسیاری از این بازداشتی ها به خاک اصلی آمریکا قانع نشده اند.

رهبران حزب دموکرات در کنگره گفته اند که تامین مبلغ درخواستی برای بستن بازداشتگاه را زمانی مد نظر قرار خواهند داد که کاخ سفید طرح هایی حاوی جزئیات بیشتر برای انتقال زندانیان ارائه کند.

جیمز کوماراسامی خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که اکثر دموکرات ها از تعهد آقای اوباما برای بستن گوانتانامو حمایت می کنند اما تشخیص می دهند که موافقت با تامین مالی طرحی که درست تنظیم نشده، خوراکی برای حزب مخالف، یعنی جمهوری خواهان، فراهم خواهد کرد.

دولت اوباما پیشتر تصمیم گرفت که سیستم محکمه های نظامی برای برخی از بازداشتی های گوانتانامو را احیا کند.

آقای اوباما در یکی از اولین گام هایش کمیسیون های نظامی دوره بوش را که برای محاکمه مظنونان تشکیل شده بود لغو کرد چرا که گفت آمریکا وارد عصر جدیدی در زمینه احترام به حقوق بشر می شود.

وی اکنون با معرفی ضمانت های تازه برای بازداشتی ها می گوید که قبلا از استفاده از آنها به عنوان راهی برای محاکمه زندانیان حمایت کرده بود و در سال 2006 به عنوان سناتور به آن رای داده بود.

براساس ضمانت های تازه:

  • استفاده از شواهدی علیه زندانیان که در شیوه های خشن بازجویی به دست آمده ممنوع خواهد بود
  • استفاده از شواهد شفاهی از افراد ثالث علیه زندانیان محدود خواهد شد
  • بازداشتی ها آزادی عمل بیشتری در زمینه انتخاب وکیل برای خود خواهند داشت

مطالب مرتبط