مرگ ده ها نفر در بمبگذاری مهیب بغداد

ماموران نظامی و پلیس در بغداد - عکس آرشیوی از صحنه حمله در بغداد
Image caption این نگرانی وجود دارد که با خروج نیروهای آمریکایی از شهرهای عراق تا پایان ژوئن خشونت ها تشدید شود

پلیس می گوید دست کم 34 نفر در اثر انفجار مهیب یک خودروی بمبگذاری شده در بغداد، پایتخت عراق، کشته شده اند.

هفتاد و دو نفر دیگر نیز در اثر انفجار خودرویی که در بخش شمال غربی این شهر پارک شده بود زخمی شده اند.

حمله در نزدیکی یک رستوران پرطرفدار در شعله، که یک محله فقیر و عمدتا شیعه نشین است، رخ داد.

طی چند روز گذشته چندین قهوه خانه شلوغ در سراسر پایتخت عراق هدف حملات مشابه قرار گرفته بود اما این شدیدترین حمله در ماه جاری است.

پلیس می گوید کلیه کشته ها و زخمی ها غیرنظامی بودند و انتظار می رود آمار تلفات افزایش یابد.

یک مقام وزارت دفاع عراق به خبرگزاری فرانسه گفت: "انفجار در اطراف شماری از رستوران ها و خرده فروشی ها روی داد. اتومبیل بمبگذاری شده پارک شده بود."

"در لحظه حمله خیابان ها آکنده از مردم بود. جمعیت بزرگی از مردم مشغول خرید بودند. بسیاری از مردم در رستوران ها نشسته بودند. برای همین است که آمار کشته و زخمی ها بالاست."

آخرین حمله بزرگ در بغداد روز 29 آوریل روی داد که با سه انفجار در شهرک صدر همراه بود.

آوریل در مجموع خونین ترین ماه در سال جاری در عراق بوده است و شمار کشته ها در طول این ماه در مقایسه با مارس 40 درصد افزایش داشت. ماه مه تا امروز مجموعا آرام بود.

دولت عراق و آمریکا می گویند که حملات اخیر حوادثی منفک است که دستاوردهای امنیتی را تضعیف نمی کند. آنها می گویند این حملات به پیشرفتگی آنهایی نیست که قبلا انجام می شد.

اما ناتالیا آنتلاوا خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید خیلی از ساکنان بغداد احساس می کنند که اوضاع درحال بدتر شدن است و با خروج نیروهای آمریکایی از شهرهای عراقی تا پایان ژوئن می تواند وخیم تر شود.

بسیاری همچنین اشاره می کنند که حملات اخیر در نواحی شیعه انجام شده است که به نگرانی از افزایش خشونت های فرقه ای دامن زده است.

مطالب مرتبط