اوباما: گوانتانامو امنیت آمریکا را تضعیف میکند

Image caption آقای اوباما قول داد زندانیان خطرناک در گوانتانامو، آزاد نشوند

باراک اوباما گفت وجود بازداشتگاه آمریکا در خلیج گوانتانامو باعث تضعیف امنیت ملی آمریکا شده و عاملی است که باعث می شود دشمنان آمریکا دیگران را به مبارزه با این کشور فرا بخوانند.

رئیس جمهور آمریکا در یک سخنرانی جهت تبیین سیاست خود در قبال تعطیلی این بازداشتگاه تا ماه ژانویه سال 2010، گوانتانامو را یک "آزمایش به انحراف رفته" توصیف کرد، اما اذعان نمود که برخی زندانیان ان هنوز برای آمریکا تهدید محسوب می شوند.

آقای اوباما در سخنرانی طولانی خود گفت وجود این بازداشتگاه "بیش از تعداد زندانیان داخل آن در سراسر جهان تروریست ایجاد خواهد کرد."

در برابر و در اظهاراتی که پس از اظهارات آقای اوباما بیان شد، دیک چینی معاون رئیس جمهور امریکا در زمان جورج بوش با قاطعیت از استراتژی های امنیتی دوران آقای بوش دفاع کرد.

او شرح داد که چگونه پناه گرفتن در سنگرهای امنیتی کاخ سفید در هنگام حملات یازدهم سپتامبر، دید او از مسئولیت هایش را شکل داد.

دیک چینی از انجام "بازجویی های ادامه دار" که مجوز آن توسط دولت جورج بوش صادر شده بود دفاع کرد و گفت تلاش برای کسب اطلاعات به این شیوه "قانونی، لازم، مشروع و موفق" بود.

اوباما در برابر منتقدان

آقای در محل سازمان بایگانی ملی آمریکا سخنرانی کرد که در آن قانون اساسی آمریکا و سند تاریخی که در آن حقوق مردم آمریکا به تفصیل بیان شده (Bill of Rights) نگهداری می شود.

باراک اوباما اذعان کرد که پایبندی به قولی که در جریان مبارزات انتخاباتی خود برای بستن گوانتانامو داد "دشوار و مشکل" خواهد بود.

کنگره آمریکا درخواست بودجه آقای اوباما جهت تعطیلی بازداشتگاه گوانتانامو را رد کرده است.

سنای آمریکا نیز طرح های دیگر جهت انتقال دیگر زندانیان از این اردوگاه به تاسیسات دیگر در خاک آمریکا را در روزچهارشنبه 20 مه رد کرد.

مسئله انتقال زندانیان گوانتانامو به داخل خاک آمریکا باعث نگرانی بسیاری از اعضاء کنگره آمریکا شده است.

آقای اوباما در سخنرانی خود همچنین گفت مشغول بررسی وضعیت کلیه 240 زندانی گوانتانامو است، و اینکه باید با آنها چه کند.

برخی منتقدان او ابراز نگرانی کرده بودند که بسته شدن گوانتانامو به سرازیر شدن زندانیان بالقوه خطرناک آن به داخل خاک آمریکا منجر شود.

اما آقای اوباما در پاسخ گفت: "ما هیچکس را، اگر امنیت ملی ما را به خطر بیندازند، آزاد نخواهیم کرد و زندانیان را هم در داخل آمریکا آزاد نمی کنیم که جان مردم امریکا را به خطر بیندازند."

مطالب مرتبط