'طراحان عملیات تروریستی' در نیویورک بازداشت شدند

انجمن یهودیان در برونکس نیویورک
Image caption ساختمان یک انجمن یهودیان یکی از هدفهای بازداشت شدگان بود

مقامات امنیتی آمریکا از بازداشت چهار نفر به ظن توطئه برای عملیات خرابکاری در شهر نیویورک خبر داده اند.

به گفته مراجع قضایی آمریکا، روز پنجشنبه، 21 مه (31 خرداد)، چهار نفر که ماموران پلیس فدرال آمریکا - اف بی آی - طی عملیاتی طولانی آنان را به ظن برنامه ریزی برای بمب گذاری در کنیسه و ساختمان انجمن یهودیان در نیویورک و هدف قرار دادن هواپیماهای مستقر در یک پایگاه نظامی در نزدیک این شهر بازداشت کرده بودند در دادگاهی در نیویورک حاضر می شوند.

براساس این گزارش، این چهار نفر، که همگی مرد، شهروند و متولد ایالات متحده هستند، روز گذشته توسط ماموران اف بی آی بازداشت شدند.

از این چهار نفر با اسامی جیمز کرومیتی، دیوید ویلیامز، اوناتا ویلیامز و لاگر پاین از ساکنان یکی از شهرهای ایالت نیویورک نام برده شده است که قبل از بازداشت، ماموران اف بی آی برای مدتی طولانی فعالیت آنان را زیر نظر داشتند.

در برخی از گزارش ها آمده است که سه تن از بازداشت شدگان از آمریکائیان عرب تبار و یک نفر دیگر در اصل از اهالی هائیتی هستند.

به گفته مقامات دادستانی نیویورک، این چهار نفر در نظر داشتند اتومبیل های حامل مواد منفجره را در برابر یک کنسیه و محل یک انجمن متعلق به یهودیان واقع در یکی از محله های نیویورک منفجر کنند و با استفاده از موشک های زمین به هوا از نوع استینگر، هواپیماهای نظامی مستقر در پایگاه گارد هوایی ملی در فرودگاه استوارت را هدف قرار دهند.

تماس با مامور اف بی آی

تلاش این گروه برای به دست آوردن اسلحه و مواد منفجره لازم برای اجرای برنامه خود در پائیز سال گذشته به برقراری تماس با یک مامور مخفی اف بی آی منجر شد که یک موشک و مقادیری مواد منفجره غیرقابل استفاده را به عنوان اقلام واقعی در اختیار آنان قرار داد.

Image caption در سپتامبر 2001 نیویورک شاهد عملیات تروریستی بی سابقه بود

در دادخواست دادستانی آمده است که در ماه آوریل سال جاری، این چهار نفر بر سر حمله به کنیسه یهودیان در نیویورک به توافق رسیدند و عملیات مقدماتی، مانند گرفتن عکس و بررسی شرایط محلی را آغاز کردند اما پیش از هر نوع اقدامی، شامگاه چهارشنبه بازداشت شدند.

دادستان مامور پیگرد پرونده این چهار نفر گفته است که موفقیت مظنونین در تهیه مواد منفجره واقعی و اجرای عملیات تروریستی، خسارات جانی و مالی گسترده ای را بر جای می گذاشت.

شهر نیویورک در روز 11 سپتامبر سال 2001 هدف دو حمله بی سابقه تروریستی قرار گرفت که در جریان آن، مهاجمان پس از ربودن دو هواپیمای مسافربری، آنها را به برج های مرکز جهانی تجارت کوبیدند.

حملات انتحاری یازدهم سپتامبر در نیویورک، که شبکه القاعده مسئول آن معرفی شده، صدها کشته و زخمی برجای گذاشت و در واکنش نسبت به آن، دولت وقت آمریکا، با اعلام سیاست مبارزه جهانی با تروریسم، مقابله با گروه های تندرو را در سطح بین المللی آغاز کرد و به دستگیری و بازداشت مظنونان در سطح بین المللی مبادرت ورزید.

حمله به افغانستان و سقوط رژیم طالبان، جنگ عراق و اشغال آن کشور و بازداشت صدها نفر در بازداشتگاه گوانتانامو از نتایج حملات انتحاری یازدهم سپتامبر و واکنش دولت آمریکا نسبت به آن محسوب می شود.