محاکمه اولین زندانی گوانتانامو در دادگاه غیر نظامی

Image caption احمد گیلانی در سال 2004 بازداشت شد

یکی از مظنونین به ارتباط با شبکه القاعده که در گوانتانامو تحت بازداشت است، اولین زندانی این پایگاه نظامی آمریکایی است که در دادگاهی غیر نظامی در آمریکا محاکمه خواهد شد.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که احمد گیلانی، تبعه تانزانیا، با اتهام دست داشتن در بمبگذاری سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا در سال 1998 رویروست.

او قرار است در دادگاهی فدرال در نیویورک محاکمه شود اما وزارت دادگستری هنوز زمان انتقال او از گوانتانامو به آمریکا را اعلام نکرده است.

این خبر در حالی اعلام شد که نمایندگان کنگره آمریکا رای منفی خود در مورد برنامه باراک اوباما، رئیس جمهور، مبنی بر تعطیل کردن زندان گوانتانامو را صادر کردند.

آقای اوباما امروز پنجشنبه 21 مه، در یک سخنرانی درباره سیاست های امنیت ملی، بر لزوم بستن زندان گوانتانامو تاکید کرد و تصمیم های عجولانه تشکیلات جورج بوش بعد از حمله 11 سپتامبر را مورد انتقاد قرار داد.

او از سوی هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه درباره وعده خود مبنی بر بستن این زندان و انتقال زندانی ها به آمریکا تا سال 2010، مورد انتقاد قرار گرفته است.

در همین حال دیک چنی، معاون سابق رئیس جمهور در دولت جورج بوش، نیز قرار است در یک سخنرانی مردم آمریکا را در مورد آنکه چرا سیاست های آقای اوباما این کشور را نا امن کرده است، مورد خطاب قرار دهد.

آقای گیلانی در سال 2004 در پاکستان بازداشت شد و سپس در سال 2006 از زندان های مخفی سیا به آمریکا منتقل شد.

بر اساس رونوشتی که از جلسه محاکمه در ماه مارس 2007 پشت درهای بسته تهیه شد، آقای گیلانی اقرار کرد که او مواد منفجره مورد استفاده در بمبگذاری های سفارت آمریکا را به دست عاملین انفجار رساند.

البته او در جلسه محاکمه گفت که او از پیش در مورد نقشه حمله چیزی نمی دانست و از خانواده های قربانیان عذرخواهی کرد.