به روز شده:  18:20 گرينويچ - جمعه 22 مه 2009 - 01 خرداد 1388

«الهی هیچکس کور از دنیا نرود! »

حضرت یعقوب پیغمبری را که حق برادرش، "عیسو"، بود، از پدر نابینایش، حضرت "اسحاق"، که احتمالاً چشمهایش آب مروارید آورده بود، می گیرد.

طبیعت، که همان مادر کر و کور و لالِ همۀ موجودات آمدنی و رفتنی، از جمله آدمیزاد و مگس باشد، برای ما، گلهای سر سبدش، هدیه های زیادی دارد که بعضی از آنها را نگه می دارد تا پیر بشویم، آنوقت آنها را یکی یکی به ما بدهد.

یکی از قیمتی ترین این هدیه ها دو تا دانه مروارید است که آنها را وقتی که دیگر خیلی خسته ایم و همه اش غُر می زنیم، می گذارد کفِ...، نه، نمی گذارد کف دستمان، فرو می کند توی تخم چشممان.

برنامه این هفته را اینجا بشنوید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

البتّه این مادر اهل حساب است،نه اهل کتاب، و برای عقیده و ایمان هیچکس هم تره خُرد نمی کند. با هدیه نا به جا گذاشته اش چشم آدم کم کم تار می شود و اگر آدم بخواهد به امیّد معجزه بماند، باید قید بینایی را بزند.

حالا هم که عهد اسحاق، پسر حضرت ابراهیم، و عهد یعقوب، پسر حضرت اسحاق نیست، که آدم پیغمبر باشد و در پیری چشمهاش از این مرواریدهای توی تخم چشم چپانده تار بشود و هیچ کار نتواند بکند تا نابینا بشود.

البتّه گفته اند که حضرت یعقوب از غصّه پسرش، یوسف که برادرهایش او را توی چاه انداخته بودند، نابینا شده بود و بعد که یوسف از مصر پیراهن خودش را برای یعقوب فرستاد، یعقوب آن را به چشمهایش کشید و بینا شد، امّا بیچاره اسحاق نابینا ماند که ماند، و برای همین بود که پسرش، یعقوب، توانست با چسباندن پوست بزغاله به دستها و سینه اش و عوض کردن صدایش، پیش این پدر پیر نابینای پا لبِ گور برود و خودش را به جای برادر بزرگش، عیسو، جا بزند و با این حیله پیغمبری را که حق عیسو بود، از اسحاق بگیرد. اَلعُهده عَلَی الرّاوی، که باب بیست و هفتم از "سفر پیدایش" در "کتاب مقدّس" باشد.

حضرت عیسی علیه السلام، در ضمن پیغمبری چه معجزه ها که نکرد! یکی از معجزه هایش بینا کردن نابیناها بود.


بعد از معجزه پیراهن یوسف، دو هزار سالی گذشت تا حضرت عیسی علیه السّلام آمد و کار پیغمبریش را در سی سالگی شروع کرد و در ضمن پیغمبری چه معجزه ها که نکرد! یکی از معجزه هاش بینا کردن نابیناها بود، امّا متأسفانه این دوره زیاد طول نکشید و سه سال بعد او را مصلوب کردند و به آسمان رفت و متأسفانه بیشتر پیرها به علت مرواریدهایی که طبیعت توی تخم چشمشان می چپاند، کور از دنیا می رفتند. برای همین است که یکی از بدترین نفرینهای آدمیزاد به دشمنش این بوده است که "الهی کور از دنیا برود!"


راستی چرا ما به این هدیه شوم طبیعت می گوییم آب مروارید؟ شاید چون هم شکلش مثل مروارید است، هم رنگش! چه می دانم! خوب، چرا در انگلیسی و خیلی زبانهای دیگر به آن می گویند آبشار؟ شاید چون مثل آبشار جلو چشم آدم پرده می کشد!

چه می دانم! امّا این را می دانم که در زبان عامیانه انگلیسی به آب مروارید، به جای آبشار، "مروارید" هم می گویند! و این را هم خوانده ام و می دانم که شش قرن پیش از تولد حضرت عیسی علیه السلام، هندیها که به معجزه اعتقاد نداشتند، فهمیده بودند که "آب مروارید" یک بیماری چشمی است و، راست یا دروغ، آن را با عمل جرّاحی معالجه می کردند و اسم بنیادگذار این جرّاحی هم "سوشروتا" (Sushruta) بود.

در حدود هزار سال بعد از تولد عیسی علیه السلام هم یک چشم پزشک عراقی، به اسم "عمّار ابن علی موصلی" که با سوزن مخصوصی که برای عمل جراحی آب مروارید اختراع کرده بود، بیمارها را معالجه می کرد. و حالا هم که "انسان" به خودش اعتقادکی پیدا کرده است، هر سال در حدود بیست میلیون نفر از مردم دنیا، حتی آنهایی که به معجزه اعتقاد دارند، می دوند پیش جرّاح که این مرواریدها را از تخم چشمشان در بیاورد و جاش پلاستیک شفّاف بگذارد، تا خدا نکرده کور از دنیا نروند!

عمل جراحی آب مروارید و جلوگیری از نابینایی در عصر ما.


آدمیزادی که ما باشیم، هیچوقت از خودِ زندگی خسته نمی شویم. عُمر، یا فرصت زندگی در روی زمین، چیزی است که چه خوش بگذرد، چه به ناخوش، هزار تا زندگیِ نهصد و پنجاه سالۀ حضرت «نوح» هم کم است.

این را باید یواشکی در گوشِ آنهایی گفت که گاهی این بیتِ معروف را تحویلِ دیگران می دهند که: « عمر اگر خوش گذرد زندگي نوح کم است/ ور به ناخوش گذرد، نيم نفس بسيار است». دراز عمر ترین گدا یا پادشاه دنیا هم عمرش از صدو پنجاه سر نزده است. با این حساب است که مادرمان، طبیعت، می داند که باید بعد از شصت سال، کم کم ما را برای پیوستن به لقاء الله آماده بکند. یعنی کارهایی بکند که ما بالاخره عطای زندگی را به لقایش ببخشیم و بزنیم به چاک! و این وقتی است که دیگر حریرۀ بادام و دندان مصنوعی و سمعک و ه

آرشیو

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.