دیدار معاون رییس جمهوری آمریکا از لبنان

Image caption دیدار جو بایدن با میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان با مخالفت گروه حزب الله روبرو شده است

جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا برای دیدار با مقامات لبنانی، وارد بیروت پایتخت این کشور شده است. این نخستین دیدار یک مقام بلندپایه آمریکایی از لبنان در بیست و پنج سال گذشته بوده است.

آقای بایدن به میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان گفت که دولت آمریکا خود را نسبت به حفظ استقلال و حاکمیت ملی لبنان متعهد می داند. این در حالیست که حضور معاون رییس جمهوری آمریکا در لبنان با انتقاد شدید جنبش شیعه حزب الله لبنان روبرو شده است. حزب الله سفر جو بایدن به لبنان را تنها دو هفته مانده به انتخابات پارلمانی در این کشور، دخالت آشکار آمریکا توصیف کرده است. لبنان تنها کشور خاورمیانه است که آقای بایدن در این سفر از آن دیدار می کند. در حالیکه لبنان در میانه رقابت های شدید انتخابات پارلمانی ماه ژوئن است، مشخص بود که حضور معاون رییس جمهوری آمریکا در بیروت می تواند موجب طرح اتهاماتی مبنی بر کمک آمریکا به ائتلاف تحت حمایت غرب شود. این ائتلاف در حال حاضر با اختلافی اندک اکثریت کرسی های پارلمان لبنان را در اختیار دارد. اما این احتمال وجود دارد که در انتخابات آتی، گروه های مخالف دولت به رهبری حزب الله با همین اختلاف اکثریت را از آن خود کنند. در چنین شرایطی حزب الله لبنان بلافاصله با صدور بیانیه ای شبهاتی را در مورد قصد آقای بایدن از سفر به لبنان ابراز کرده، و هدف اصلی از این سفر را دخالت موردی و آشکار آمریکا در امور داخلی لبنان دانسته است.

جو بایدن پس از دیدار با میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان گفت که برای حمایت از هیچ حزب و گروه خاصی به لبنان نیامده، اما اضافه کرد که کمک های آمریکا به لبنان به ساختار دولتی که پس از انتخابات پارلمانی شکل خواهد گرفت بستگی دارد. آقای بایدن تاکید کرد دولت باراک اوباما نسبت به برقراری صلح در منطقه متعهد است که این موضوع به نفع تمام کشورهای منطقه از جمله لبنان خواهد بود. آمریکا از سال 2006 تا به حال 410 میلیون دلار به ارتش لبنان کمک کرده است. پس از بروز جنگی سخت بین حزب الله لبنان و اسراییل در سال 2006، آمریکا با این کمک ها به ارتش لبنان قصد برقراری توازن در لبنان، از طریق تشکیل نیرویی هم وزن نیروی گروه مقاومت اسلامی (شاخه نظامی حزب الله) را داشته است. خبرنگاران می گویند مشخص نیست در صورت تشکیل دولتی با رهبری حزب الله یا متحدان آن در لبنان، کمک های آمریکا در حد کنونی ادامه پیدا کند. آمریکا حزب الله لبنان را یک گروه تروریستی می داند اما حزب الله همواره این اتهام را رد کرده است.

مطالب مرتبط