نبرد نیروهای دولتی و شورشیان در پایتخت سومالی ادامه دارد

شبه نظامیان سومالی
Image caption شبه نظامیان بر نقاط حساس موگادیشو مسلط بوده اند

نبرد بین نیروهای دولت انتقالی و شورشیان اسلامگرا در پایتخت سومالی تلفاتی به نظامیان و غیرنظامیان وارد کرده است.

روز جمعه، 22 مه (1 خرداد)، سخنگوی دولت سومالی اعلام کرد که نیروهای دولتی به حملات سنگین علیه مواضع و سنگرهای شورشیان در نقاط مختلف موگادیشو، پایتخت، ادامه می دهند و تا کنون دست کم پانزده نفر در جریان این نبردها جان خود را از دست داده اند.

شاهدان عینی در پایتخت نیز از آتشباری سنگین توپخانه علیه نقاطی در مرکز شهر خبر داده و از شرایط دشوار ساکنان این محله ها خبر داده اند.

نبرد روز جمعه در پی چند روز کاهش درگیری دو طرف گزارش می شود که سه هفته پیش با تلاش نیروهای گروه موسوم به الشهاب، از گروه های عمده اسلامگرا، برای پیشروی به سوی مرکز پایتخت و تصرف نقاط حساس آن آغاز شده بود.

دولت انتقالی سومالی که از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است، اعلام کرده که در نظر دارد پایتخت را از شورشیان مسلح پاکسازی کند.

ظاهرا واحدهای دولتی از آرامش نسبی روزهای گذشته برای تقویت و تجهیز خود استفاده کردند و در نظر دارند به تهاجمی گسترده علیه شورشیان دست بزنند.

یک سخنگوی گروه حزب الاسلام، یکی دیگر از گروه های مسلح اسلامگرا، گفته است که واحدهای دولتی به مواضع این گروه در پایتخت نیز حمله کرده اند اما افزود که مقاومت شبه نظامیان علیه این حملات ادامه دارد.

روز پنجشنبه، گزارشگر یک رادیو محلی هنگام بازگشت به محل کار خود هدف اصابت گلوله قرار گرفت و از پای درآمد.

شاهدان عینی گفته اند که شورشیان برای حدود یک ساعت به هر کس که در صدد انتقال جسد این روزنامه نگار بود تیراندازی می کردند و مانع از نزدیک شدن به آن می شدند.

نگرانی غرب

دولت سومالی هرگونه مصالحه با گروه الشهاب را، که در صدد سرنگونی دولت انتقالی و استقرار حکومت اسلامی است، مردود دانسته و گفته است به مقابله مسلحانه با شبه نظامیان این گروه ادامه خواهد داد.

Image caption سازمانهای بین المللی نگران شرایط غیرنظامیان بوده اند

همزمان، دولت های غربی نگران آن هستند که در صورت سرنگونی دولت سومالی، این کشور که از هجده سال پیش گرفتار جنگ داخلی بوده، به پناهگاهی برای شبه نظامیان وابسته به شبکه القاعده تبدیل شود.

به گفته سازمان ملل، تنها از زمان تصرف پایتخت توسط نیروهای دولتی و سرنگونی حکومت چند ماهه اتحاد محاکم اسلامی در اوایل سال 2007 تا کنون، حدود هجده هزار نفر در جنگ داخلی سومالی کشته و بیش از یک میلیون نفر آواره شده اند.

در حال حاضر، واحدهایی متشکل از چند هزار تن از صلحبانان اتحادیه اروپا در حمایت از دولت انتقالی سومالی در این پایتخت کشور مستقر شده و حفظ امنیت نقاط حساس شهر مانند فرودگاه، بندر و کاخ ریاست جمهوری را بر عهده دارند.

جنگ داخلی سومالی از سال 1991 و سرنگونی دولت محمد زیاد باره آغاز شد و این کشور به زودی به صحنه رقابت های خونین جنگ سالاران محلی، که از حمایت طوایف مختلف برخوردار بودند، مبدل شد.

دولت انتقالی در سال 2004 از ائتلافی از شماری از جنگ سالاران و سیاستمداران سومالی تشکیل شد و حمایت کشورهای غربی را به دست آورد اما هنوز نتوانسته است به طور کامل بر تمامی نقاط کشور مسلط شود.

از جمله منطقه موسوم به شاخ آفریقا همچنان در اختیار جنگ سالاران محلی، شبه نظامیان مسلح و دزدان دریایی است که امنیت کشتی های عبوری از این مسیر را مورد تهدید قرار داده اند.

سازمان های بین المللی همچنین نسبت به شرایط زندگی غیرنظامیان سومالی ابراز نگرانی کرده اند.

مطالب مرتبط