تلاش نیروهای دولت سومالی برای کنترل پایتخت

Image caption سومالی از 18 سال پیش درگیر جنگ داخلی بوده است

نیروهای دولت انتقالی سومالی به حملات گسترده ای علیه شورشیان اسلامگرای تندرو در موگادیشو، پایتخت این کشور دست زده اند.

منابع درمانی به بی بی سی گفته اند که جدیدترین موج درگیری ها در موگادیشو بیش از 30 کشته و ده ها مجروح برجای گذاشته است.

گروه های اسلامگرای تندروی الشباب و حزب الاسلام در روزهای گذشته موفق شده بودند که حدود یک سوم موگادیشو را به کنترل خود دربیاورند.

اما دولت سومالی روز جمعه (22 مه) اعلام کرد که نیروهای دولتی به حملات سنگین علیه مواضع و سنگرهای شورشیان در نقاط مختلف موگادیشو دست زدند.

بر اساس گزارش ها، در خشونت های ده روز گذشته در سومالی حداقل 100 نفر جان خود را از دست داده اند و بیش از 50 هزار نفر هم مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

حدود 4300 نفر از صلحبانان اتحادیه آفریقا در حمایت از دولت انتقالی سومالی در این پایتخت کشور مستقر شده و حفظ امنیت نقاط حساس شهر مانند فرودگاه، بندر و کاخ ریاست جمهوری را بر عهده دارند.

اما این صلحبانان در عملیات نیروهای دولتی سومالی علیه گروه های اسلامگرا نقشی ندارند.

جدیدترین درگیری ها در پی تلاش سه هفته پیش گروه الشباب برای پیشروی به سوی مرکز پایتخت و تصرف نقاط حساس آن آغاز شده است.

دولت سومالی هرگونه مصالحه با گروه الشباب را، که در صدد سرنگونی دولت انتقالی و استقرار حکومت اسلامی است، مردود دانسته است.

به گفته سازمان ملل متحد، تنها از زمان تصرف پایتخت توسط نیروهای دولتی و سرنگونی حکومت چند ماهه اتحاد محاکم اسلامی در اوایل سال 2007 تا کنون، حدود هجده هزار نفر در جنگ داخلی سومالی کشته و بیش از یک میلیون نفر آواره شده اند.

جنگ داخلی سومالی از سال 1991 و سرنگونی دولت محمد زیاد باره آغاز شد و این کشور به زودی به صحنه رقابت های خونین جنگ سالاران محلی، که از حمایت طوایف مختلف برخوردار بودند، مبدل شد.

دولت انتقالی در سال 2004 از ائتلافی از شماری از جنگ سالاران و سیاستمداران سومالی تشکیل شد و حمایت کشورهای غربی را به دست آورد اما هنوز نتوانسته است به طور کامل بر تمامی نقاط کشور مسلط شود.

مطالب مرتبط