تاکید سریلانکا بر بازگشت آوارگان تامیل

دولت سریلانکا تعهد کرده است که بخش اعظم تامیلی هایی که در درگیری های اخیر در این کشور از خانه های خود رانده شده اند را حداکثر تا شش ماه دیگر به محل سکونتشان بازگرداند.

بر اساس برآوردها، حداقل 280 هزار تن از غیرنظامیان تامیل در عملیات اخیر ارتش سریلانکا علیه گروه ببرهای تامیل آواره شده اند و در اردوگاه های موقتی زندگی می کنند.

ماهیندا راجاپاکسه، رئیس جمهوری سریلانکا، روز پنج شنبه (21 مه) پس از دیدار با شیوشنکار منون، وزیر امور خارجه هند، اعلام کرد که بیشتر غیرنظامیان آواره شده تامیل طی 180 روز آینده به محل سکونت خود بازگردانده شوند.

او روز سه شنبه (19 مه) ضمن اعلان خبر کشته شدن رهبر گروه جدایی خواه ببرهای تامیل تاکید کرد که جنگ داخلی 25 ساله سریلانکا به پایان رسیده است.

دولت های هند و سریلانکا بر اهمیت کمک بشردوستانه به مردم غیرنظامی تامیل تاکید کرده اند.

دولت هند نگران اوضاع تامیل ها در سریلانکاست زیرا میلیون ها تامیل علاوه بر سریلانکا در جنوب هند نیز زندگی می کنند.

دولت های هند و سریلانکا همچنین گفتگو با تامیلی ها برای دست یافتن به صلحی پایدار و آشتی ملی در سریلانکا را مهم دانسته اند.

سازمان های امدادگر بین المللی می گویند که دولت سریلانکا دسترسی آن ها به غیرنظامیان تامیل در شمال شرق سریلانکا را محدود کرده است.

دولت سریلانکا می گوید پیش از بازگشت غیرنظامیان تامیل به مناطق مسکونی، باقی مانده شورشیان ببرهای تامیل باید به طور کامل نابود شوند.

ببرهای تامیل دولت مرکزی سریلانکا را، که از زمان استقلال این کشور در سال 1948 در اختیار اکثریت سینهالی بوده، متهم می کردند که نسبت به مناطق تامیل نشین توجهی نشان نمی داده و نسبت به این قوم تبعیض قائل می شده است.

مطالب مرتبط