اتحادیه افریقا خواستار تحریم علیه اریتره شد

اتحادیه آفریقا ، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته تا تحریم هایی را علیه اریتره به دلیل حمایت این کشور از شورشیان اسلامگرا در سومالی ، اعمال کند.

این اولین باری است که اتحادیه آفریقا خواستار اعمال تحریم علیه یکی از کشورهای عضو این اتحادیه می شود.

در بیانیه منتشره از سوی 53 عضو اتحادیه آفریقا آمده است شورای امنیت سازمان ملل متحد باید علیه تمامی عوامل خارجی ،به ویژه اریتره، که از گروههای مسلح در سومالی حمایت می کنند، تحریم هایی را اعمال کند.

اتحادیه آفریقا در حمایت از دولت انتقالی سومالی که از ثبات چندانی برخودارنیست ، بیش از 4000 نیرو در این کشور مستقر کرده است.

براساس گزارش ها ، موگادیشو، پایتخت سومالی ، امروز باردیگر صحنه نبردهای سنگین است.

این در حالی است که نیروهای دولتی روز گذشته در تلاش برای بازپس گرفتن کنترل بخش هایی از موگادیشو از پیکارجویان ، دست به حمله ای متقابل زدند.

در نتیجه این حملات ، دست کم 45 نفر کشته و بیش از 200 نفر زخمی شدند که نیمی از کشته شدگان را غیر نظامیان تشکیل می دهند.

به گفته سازمان ملل متحد، تنها از زمان تصرف پایتخت توسط نیروهای دولتی و سرنگونی حکومت چند ماهه اتحاد محاکم در اوایل سال 2007 تاکنون ، حدود هجده هزار نفر در جنگ داخلی سومالی کشته و بیش از یک میلیون نفر آواره شده اند.

جنگ داخلی سومالی از سال 1991 و سرنگونی دولت محمد زیاد باره آغاز شد و این کشوردرپی آن به صحنه رقابت های خونین جنگ سالاران محلی ، که از حمایت طوایف مختلف برخوردار بودند، مبدل شد.

دولت انتقالی در سال 2004 از اتئلافی از شماری از جنگ سالاران و سیاستمداران سومالی تشکیل شد و حمایت کشورهای غربی را به دست آورد ، اما هنوز نتوانسته است به طور کامل بر تمامی نقاط کشور مسلط شود.

مطالب مرتبط