ارتش پاکستان وارد شهر مینگوره شد

مقامات ارتش پاکستان می گویند نیروهای این کشور وارد شهر مینگوره در دره سوات شده اند و نبرد سنگین با پیکارجویان طالبان درجریان است.

مینگوره ، شهر اصلی در دره سوات است و خبرنگار بی بی سی ، در اسلام آباد از این نبرد به عنوان مهمترین درگیری یاد کرد که تاکنون ارتش پاکستان علیه پیکارجویان طالبان در این منطقه داشته است.

ارتش از انهدام بخش اعظم انبار مهمات نیروهای طالبان و کشته شدن دست کم 17 پیکارجو در جریان این درگیری ها خبرداده است. این در حالی است که طالبان کشته شدن نیروهایش را رد کرده است.

ورود به شهر مینگوره ، تازه ترین مرحله از تهاجمی است که با هدف از بین بردن پیکارجویان وابسته به طالبان صورت می گیرد. نفوذ این پیکارجویان اخیرا در منطقه ای وسیع در شمال غرب پاکستان گسترش یافته است.

این درگیری درپی نقض توافق صلح بین دولت و پیکارجویان ، در اوایل ماه جاری آغاز شد.

مقامات ارتش پاکستان می گویند عملیاتی دشوار آغاز شده، و باید برای دستگیری نیروهای وابسته به طالبان خانه به خانه به دنبال آنها بود.

در همین حال یکی از سخنگویان طالبان ورود نیروهای دولتی را به شهر مینگوره تایید کرده ، اما در عین حال کشته شدن نیروهای وابسته به طالبان را رد کرده است.

ژنرال اطهر عباس از مقامات ارشد نظامی پاکستان گفته است شهر مینگوره به محاصره درآمده و راههای ارسال تجهیزات به پیکارجویان مسدود شده است.

از زمان آغاز درگیری های ماه جاری در شمال غرب پاکستان ، نزدیک به 1.5 میلیون نفر مجبور به ترک خانه هایشان شده اند. روز جمعه ( اول خرداد) گذشته ، سازمان ملل متحد در خواست کمکی 543 میلیون دلاری برای کمک به آواره های درگیری های اخیر را کرد.

پیکارجویان طالبان از ماه اوت سال 2008 میلادی تا زمان برقراری صلح در ماه فوریه با ارتش پاکستان می جنگیدند. انتظار می رفت که گروه طالبان براساس این قرارداد خلع سلاح شود.

گروه طالبان می گوید تا زمان اجرای کامل قوانین شریعت در منطقه سوات، این گروه سلاح برزمین نخواهد گذاشت.

سوات که به دلیل زییایی طبیعت آن به سوئیس پاکستان شهرت داشت،زمانی از مناطق اصلی جهانگردی در این کشور محسوب می شد. اما به دلیل تسلط اسلامگرایان مسلح، به خصوص در دو سال گذشته ، محلی خطرناک برای جهانگردان محسوب می شود.

مطالب مرتبط