اظهار شگفتی رهبر کره جنوبی از خودکشی روه

کوه بونگهوا که آقای روه از آن پرت شد
Image caption کوه بونگهوا که گفته می شود آقای روه خود را از آن پرت کرد

رهبر کره جنوبی با شگفتی به خودکشی روه مو هیون، رئیس جمهور سابق کره جنوبی، که به اتهام فساد تحت تحقیق بود واکنش نشان داده است.

آقا روه، 62 ساله، صبح شنبه در اثر سقوط از کوهی در نزدیکی خانه اش درگذشت. سخنگوی آقای روه گفت که او یک یادداشت کوتاه خودکشی به جا گذاشته است.

لی میونگ باک رئیس جمهور کره جنوبی گفت که این خبر واقعا غیرقابل باور و عمیقا غم انگیز است.

آقای روه ماه گذشته در ارتباط با این ادعاها که خانواده اش در فاصله سال های 2003 تا 2008 - در دوران ریاست جمهوری وی - شش میلیون دلار رشوه دریافت کرده بودند عذرخواهی کرد اما به هیچ تخلفی اقرار نکرد.

وی که از خانواده ای کشاورز می آمد با شعار دولت پاکیزه و تلاش برای آشتی با کره شمالی به قدرت رسید.

پیکر آقای روه روز شنبه توسط کاروانی از شهر بوسان در جنوب این کشور به گیمها زادگاه وی منتقل شد تا آنجا دفن شود.

لی میونگ باک رئیس جمهور کره جنوبی در بیانیه ای گفت: "این حادثه واقعا غیرقابل باور، قابل تاسف و عمیقا غم انگیز است."

کیم دا جونگ سلف آقای روه نیز گفت که او "یاری قدیمی و همقطار نبرد برای دموکراسی که برای 10 سال در یک دولت دموکراتیک با او سهیم" بوده را از دست داده است.

آقای کیم گفت: "ادعاها درباره اعضای خانواده اش هر روز به رسانه ها درز می کرد. او احتمالا دیگر نمی توانست فشار را تحمل کند."

در بیانیه ای که روز شنبه از رادیو و تلویزیون قرائت شد، یک مقام ارشد سابق در دولت آقای روه گفت که او در ساعت 05:45 صبح شنبه به وقت محلی خانه اش را ترک کرد و حدود یک ساعت بعد هنگام پیاده روی در کوه بونگهوا خود را از ارتفاع پرت کرد.

وی 20 تا 30 متر سقوط کرد و بعدا به بیمارستان ملی بوسان جایی که مرگش اعلام شد منتقل گشت. وی دچار آسیب های شدیدی در ناحیه سر شده بود.

آقای روه در یک یادداشت کوتاه برای خانواده اش زندگی خود را "سخت" توصیف کرد و از اینکه باعث "رنج خیلی ها" شده است عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ وی نوشت: "خیلی ناراحت نباشید. آیا زندگی و مرگ همه بخشی از طبیعت نیست؟ برایم افسوس نخورید."

"خواهش می کنم پیکرم را بسوزانید. لطفا سنگ قبری کوچک در نزدیکی خانه بگذارید. مدت درازی در این باره فکر کرده ام."

محققان هنوز درحال بررسی صحنه حادثه هستند اما جان سادوورت خبرنگار بی بی سی در سئول می گوید کمتر ابهامی باقی است که آقای روه، که یکی از سرشناس ترین سیاستمداران کشورش بود، با دستان خود جانش را گرفته است.

مطالب مرتبط