ببرهای تامیل مرگ رهبر خود را تایید کردند

عکسی که دولت سری لانکا می گوید پیکر پرابهاکاران را نشان می دهد
Image caption عکسی که دولت سری لانکا می گوید پیکر پرابهاکاران را نشان می دهد

شورشیان ببرهای تامیل در سری لانکا برای اولین بار اذعان کرده اند که ولوپیلای پرابهاکاران، رهبر این گروه، مرده است.

بیانیه این گروه گفت که رهبر "بی همتای" آنها به "درجه شهادت رسیده است" و یک هفته عزاداری اعلام کرد.

یک سخنگوی ببرهای تامیل در مصاحبه با بی بی سی گفت که این گروه از این پس برای کسب حقوق تامیل ها از شیوه های غیرخشونت آمیز استفاده خواهد کرد.

ارتش سری لانکا هفته پیش پس از یورش نهایی علیه مواضع ببرهای تامیل، از مرگ رهبر این گروه خبر داد و عکس هایی که می گفت جسد او را نشان می دهد منتشر کرد.

در بیانیه شورشیان آمده است که رهبر گروه یکشنبه گذشته "در جریان نبرد با سرکوب نظامی دولت سری لانکا" کشته شد.

شکست هفته پیش شورشیان به 26 سال جنگ برای ایجاد یک کشور مستقل تامیل پایان داد.

بیانیه تازه شورشیان از تامیل های سراسر جهان می خواهد "از اعمال زیانبار برای خود یا دیگران در این لحظه شدیدا اندوهبار خودداری کنند."

سلواراسا پاتماناتان رئیس دفتر روابط بین المللی ببرهای تامیل که این بیانیه را امضا کرده است در گفتگویی با بی بی سی گفت که پرابهاکاران روز 17 مه مرد اما شرایطی که در آن جان باخت را فاش نکرد.

آقای پاتماناتان گفت ببرهای تامیل قبلا اعلام کرده اند که خشونت را کنار گذاشته و موافقت کرده اند برای رسیدن به حقوق تامیل ها جهت تعیین سرنوشتشان وارد یک فرآیند دموکراتیک شوند.

تصور می شود که اکثر رهبران ارشد تامیل در نبردهای اخیر کشته شده باشند.

مقام های سری لانکا می گویند در سه سال پایانی جنگ با شورشیان بیش از 6200 خدمه امنیتی کشته و تقریبا 30 هزار نفر زخمی شدند. تخمین ها در مورد آمار تلفات تامیل ها از 15 هزار تا 22 هزار متفاوت است.

هنوز حدود 275 هزار غیرنظامی سری لانکایی به دلیل نبردهای اخیر آواره هستند که مشکل عظیمی برای سازمان های کمک رسانی ایجاد کرده است.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل روز جمعه به سری لانکا سفر کرد تا خود شاهد اوضاع باشد.

در پایان این سفر، سازمان ملل و دولت سری لانکا در بیانیه مشترکی گفتند که دولت قول داده است درباره ادعاهای نقض حقوق بشر در جریان مناقشه تحقیق کند.

اما دولت درخواست های سازمان ملل برای دسترسی نامحدود سازمان های کمک رسانی به پناهندگان را رد کرده است.

ماهیندا راجاپاکسا رئیس جمهور سری لانکا گفته است که مقام ها باید شورشیانی را که در اردوگاه های آوارگان پنهان شده اند شناسایی کنند.

مطالب مرتبط