به روز شده:  13:13 گرينويچ - دوشنبه 25 مه 2009 - 04 خرداد 1388

چین از آزمایش هسته ای کره شمالی انتقاد کرد

پرتاب موشک

کره شمالی انتقادات از آزمایش های تسلیحاتی اخیر این کشور را "اهانتی غیر قابل تحمل" خوانده است.

دولت چین که نزدیک ترین متحد دیپلماتیک کره شمالی است از آزمایش هسته ای زیر زمینی اخیر این کشور انتقاد کرده و مخالفت قاطعانه خود با این آزمایش را اعلام داشته است.

طبق گزارش های نظامی روسیه، قدرت این انفجار برابر با قدرت بمب اتمی بود که در سال 1945 ناکازاکی را هدف قرار داد.

روز دوشنبه، 25 مه (4 خرداد)، خبرگزاری دولتی کره شمالی متن بیانیه ای را انتشار داد که در آن آمده بود این کشور "در تلاش برای تقویت همه جانبه قدرت هسته ای بازدارنده خود در روز 25 مه یک آزمایش هسته ای زیر زمینی را با موفقیت انجام داده است."

این خبرگزاری در اشاره به نخستین آزمایش اتمی کره شمالی در اکتبر سال 2006، افزوده است که "آزمایش کنونی در سطحی بالاتر از لحاظ قدرت انفجاری و فن آوری، با امنیت کامل انجام شد."

گفتگو با کامبیز فتاحی از دفتر بی بی سی فارسی در واشنگتن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


این گزارش می افزاید که آزمایش روز دوشنبه "موانع علمی و فنی در راه افزایش بیشتر قدرت تسلیحات اتمی و پیشرفت فن آوری هسته ای" این کشور را مرتفع ساخته است.

اندکی پس از این آزمایش خبرگزاری کره جنوبی اطلاع داد که کره شمالی سه موشک کوتاه برد را که از ساحل شرقی این کشور پرتاب شده آزمایش کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا آزمایش هسته ای کره شمالی را تهدیدی برای صلح خوانده و درباره واکنش بین المللی به این مسئله هشدار داده است.

در بیانیه ای که دولت آمریکا انتشار داده آمده است که رفتار غیر مسئولانه کره شمالی ثبات قاره آسیا را تهدید می کند و به انزوای بیشتر کره شمالی منجر خواهد شد.

کشورهای همسایه کره شمالی نیز آزمایش هسته ای کره شمالی را خطری برای خود دانسته اند.

دولت ژاپن گفته است در نظر دارد یک نیروی ضربتی تشکیل دهد و کره جنوبی نیز اعلام کرده که ارتش خود را به حال آماده باش کامل در می آورد.

قرار است برای رسیدگی به اقدام کره شمالی، شورای امنیت سازمان ملل متحد که در حال حاضر ریاست دوره ای آن با روسیه است یک جلسه اضطراری تشکیل دهد.

ماه گذشته، کره شمالی یک موشک دوربرد را آزمایش کرد و اعلام داشت که این موشک برای حمل ماهواره به فضا ساخته شده است اما شورای امنیت سازمان ملل این اقدام را به شدت محکوم و تحریم های جدیدی را علیه این کشور وضع کرد که در اعتراض به آن، مقامات کره شمالی گفتند که فعالیت های اتمی و موشکی خود را گسترش خواهند داد.

اتحادیه اروپا اقدام دولت کره شمالی را "نگران کننده، توصیف کرده و بریتانیا آزمایش روز دوشنبه را مغایر قطعنامه های مصوب شورای امنیت دانسته و روسیه نیز گفته است که پس از دریافت و بررسی اطلاعات لازم، نسبت در این مورد اظهار نظر خواهد کرد.

به گفته تحلیلگران، آزمایش هسته ای کره شمالی سیاست خارجی معتدلتر دولت جدید آمریکا را با چالشی جدی مواجه می سازد و واکنش ایالات متحده نسبت به این مساله می تواند بر برخی تحولات بین المللی، از جمله فعالیت های هسته ای دیگر کشورها، تاثیر بگذارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.