آزمایش سه موشک جدید توسط کره شمالی

پرتاب موشک
Image caption کره شمالی انتقادات از آزمایش های تسلیحاتی اخیر این کشور را "اهانتی غیر قابل تحمل" خوانده است.

به گزارش خبرگزاری کره جنوبی، کره شمالی سه موشک کوتاه برد را که از ساحل شرقی این کشور پرتاب شده آزمایش کرده است.

اعلام این خبر در حالی است که از آزمایش زیر زمینی دومین بمب اتمی کره شمالی، تنها چند ساعت می گذرد.

روز دوشنبه، 25 مه (4 خرداد)، خبرگزاری دولتی کره شمالی متن بیانیه ای را انتشار داد که در آن آمده بود این کشور "در تلاش برای تقویت همه جانبه قدرت هسته ای بازدارنده خود در روز 25 مه یک آزمایش هسته ای زیر زمینی را با موفقیت به اجرا گذاشته است."

این خبرگزاری در اشاره به نخستین آزمایش اتمی کره شمالی در اکتبر سال 2006، افزوده است که "آزمایش کنونی در سطحی بالاتر از لحاظ قدرت انفجاری و فن آوری، با امنیت کامل انجام شد."

این گزارش می افزاید که آزمایش روز دوشنبه "موانع علمی و فنی در راه افزایش بیشتر قدرت تسلیحات اتمی و پیشرفت فن آوری هسته ای" این کشور را مرتفع ساخته است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا آزمایش هسته ای کره شمالی را تهدیدی برای صلح خوانده و درباره واکنش بین المللی به این مسئله هشدار داده است.

در بیانیه ای که دولت آمریکا انتشار داده آمده است که رفتار غیر مسئولانه کره شمالی ثبات قاره آسیا را تهدید می کند و به انزوای بیشتر کره شمالی منجر خواهد شد.

کشورهای همسایه کره شمالی نیز آزمایش هسته ای کره شمالی را خطری برای خود محسوب کرده اند.

دولت ژاپن گفته است در نظر دارد یک نیروی ضربتی تشکیل دهد و کره جنوبی نیز اعلام کرده که ارتش خود را به حال آماده باش کامل در می آورد.

ماه گذشته، کره شمالی یک موشک دوربرد را آزمایش کرد و اعلام داشت که این موشک برای حمل ماهواره به فضا ساخته شده است اما شورای امنیت سازمان ملل این اقدام را به شدت محکوم و تحریم های جدیدی را علیه این کشور وضع کرد که در اعتراض به آن، مقامات کره شمالی گفتند که فعالیت های اتمی و موشکی خود را گسترش خواهند داد.

اتحادیه اروپا اقدام دولت کره شمالی را "نگران کننده، توصیف کرده و بریتانیا آزمایش روز دوشنبه را مغایر قطعنامه های مصوب شورای امنیت دانسته و روسیه نیز گفته است که پس از دریافت و بررسی اطلاعات لازم، نسبت در این مورد اظهار نظر خواهد کرد.

به گفته تحلیلگران، آزمایش هسته ای کره شمالی سیاست خارجی معتدلتر دولت جدید آمریکا را با چالشی جدی مواجه می سازد و واکنش ایالات متحده نسبت به این مساله می تواند بر برخی تحولات بین المللی، از جمله فعالیت های هسته ای دیگر کشورها، تاثیر بگذارد.

مطالب مرتبط