کار به روی قطعنامه تازه علیه کره شمالی شروع می شود

ویتالی چورکین رئیس جلسه شورای امنیت
Image caption نماینده روسیه ریاست جلسه شورای امنیت درباره کره شمالی را بر عهده داشت

شورای امنیت سازمان ملل با شروع فوری کار به روی یک قطعنامه تازه علیه کره شمالی پس از آزمایش اتمی این کشور توافق کرده است.

ویتالی چورکین نماینده روسیه و رئیس کنونی شورای امنیت گفت: "اعضا مخالفت شدید خود با این آزمایش را ابراز داشته و آن را محکوم کردند."

وی افزود که این آزمایش آشکارا ناقض قطعنامه شماره 1718 سازمان ملل است.

کره شمالی گفته است که این آزمایش زیرزمینی بخشی از عملیات برای تقویت آنچه "بازدارنده اتمی" خود می خواند بود.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل، پس از آقای چورکین گفت که انتظار دارد شورای امنیت روز سه شنبه کار به روی این قطعنامه را شروع کند.

وی گفت: "آمریکا فکر می کند که این نقض فاحش قوانین بین المللی و تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه و بین المللی است. و بنابراین آمریکا در پی یک قطعنامه قوی با تدابیر شدید خواهد بود."

کره شمالی از چندین هفته پیش اخطار می داد که "بازدارنده" هسته ای خود را تقویت خواهد کرد و از مذاکرات پیرامون برنامه اتمی اش خارج شد. این پس از آن بود که آمریکا این کشور را برای تصدیق اجرای موافقتنامه های قبلی تحت فشار گذاشت.

به نظر می رسد انفجار تازه - که به گفته لرزه شناسان بین المللی دارای قدرتی به اندازه زلزله ای چهار و نیم ریشتری بود - خیلی قوی تر از آزمایش اتمی اول کره شمالی در اکتبر 2006 بوده باشد.

طبق گزارش های نظامی روسیه، قدرت این انفجار تازه برابر با قدرت بمب اتمی بود که در سال 1945 ناکازاکی را هدف قرار داد.

کار دشوار

بان کی مون، پیش از نشست فوق العاده شورای امنیت گفت که او نه تنها به عنوان دبیر کل سازمان ملل، بلکه به عنوان یک شهروند کره، از آزمایش زیرزمینی کره شمالی مشوش شده است.

Image caption رهبر کره شمالی در عکسی که دولت این کشور به تازگی منتشر کرده

وی گفت که اقدامات کره شمالی به طور آشکار ناقض قطعنامه های سازمان ملل است و با تلاش های جاری برای مهار اشاعه اتمی در تعارض است.

دیوید لوین خبرنگار بی بی سی می گوید که جامعه بین المللی با وظیفه ای دشوار روبروست زیرا باید با رژیمی مقابله کند که بسیاری رفتارش را به طرز خطرناکی غیرقابل پیش بینی می دانند.

برنامه غذای جهانی وابسته به سازمان ملل معتقد است که در پی بدترین فصل برداشت طی یک دهه اخیر در کره شمالی، ربع جمعیت آن نیازمند کمک غذایی هستند.

خبرنگار ما می گوید دولت کره شمالی برای انحراف توجه از این مساله، ناگهان گفتگوها را قطع کرده، دست به آزمایش موشک های دوربرد و کوتاه برد زده و اکنون این آزمایش زیرزمینی را انجام داده است.

وی می افزاید که این تغییر ممکن است بخشی از کشمکش قدرت داخلی باشد که در آن تندروها سعی دارند برای توجیه حکومت سرکوبگر خود جهان را تحریک کنند.

ماه گذشته، کره شمالی یک موشک دوربرد را آزمایش کرد و اعلام داشت که این موشک برای حمل ماهواره به فضا ساخته شده است اما شورای امنیت سازمان ملل این اقدام را به شدت محکوم و تحریم های جدیدی را علیه این کشور وضع کرد که در اعتراض به آن، مقامات کره شمالی گفتند که فعالیت های اتمی و موشکی خود را گسترش خواهند داد.

به گفته تحلیلگران، آزمایش هسته ای کره شمالی سیاست خارجی معتدلتر دولت جدید آمریکا را با چالشی جدی مواجه می سازد و واکنش ایالات متحده نسبت به این مساله می تواند بر برخی تحولات بین المللی، از جمله فعالیت های هسته ای دیگر کشورها، تاثیر بگذارد.

مطالب مرتبط