دولت سریلانکا فعالیت سیاسی ببرهای تامیل را رد کرد

گوتابهایا راجاپاکسا
Image caption گوتابهایا راجاپاکسا: به ببرهای تامیل نمی توان اعتماد کرد

دولت سریلانکا پیشنهاد جدایی طلبان ببرهای تامیل برای ورود به فرآیند مسالمت آمیز مشارکت سیاسی را رد کرده است.

در پی شکست نظامی گروه جدایی طلب سازمان ببرهای آزادیبخش تامیل ایلام، گوتابهایا راجاپاکسا، وزیر دفاع سریلانکا، در مصاحبه ای با بی بی سی گفته است که نمی توان اطمینان داشت که طرفداران این گروه دست از گرایش های "تروریستی" برداشته باشند و با قبول وعده آنان برای کنار گذاشتن خشونت، اجازه داد آزادانه به فعالیت سیاسی دست بزنند.

آقای راجاپاکسا، که برادر رئیس جمهوری سریلانکاست، افزود که اعتقاد ندارد که ببرهای تامیل پس از سال ها مبارزه خشونت آمیز برای دستیابی به هدف خود، واقعا در صدد مشارکت صلح آمیز در فرآیندهای سیاسی برآمده باشند.

هفته گذشته ارتش سریلانکا سرانجام توانست پس از چند ماه عملیات نظامی، آخرین مقاومت شبه نظامیان ببرهای تامیل را در هم بشکند و به حدود سه دهه فعالیت خشونت آمیز و عملیات نظامی این گروه پایان دهد.

ارتش سریلانکا همچنین اعلام داشت که رهبر ببرهای تامیل نیز در آخرین مراحل درگیری نظامی کشته شده و این گروه نیز بعدا کشته شدن رهبر خود را تایید کرد.

وزیر دفاع سریلانکا افزوده است که در هر حال، وی دیگر "توجهی به گروه ببرهای تامیل ایلام" ندارد و این سازمان را فاقد اهمیت نظامی و سیاسی محسوب می کند.

در مورد نحوه مشارکت اقلیت تامیل در امور سیاسی سریلانکا، گوتابهایا راجاپاکسا اظهار داشت که در حال حاضر "احزاب تامیل به تعداد کافی" در صحنه سیاسی این کشور فعالیت دارند و می توانند منافع و نظرات تامیل ها را به خوبی بیان کنند.

سخنان آقای راجاپاکسا واکنشی به مصاحبه سولاراسا پاتهاماناتهان، سخنگوی جدایی طلبان تامیل با بی بی سی است که گفت این گروه اکنون آمادگی دارد روش های خشونت آمیز را کنار بگذارد و از راه های مسالمت آمیز و با استفاده از امکانات سیاسی برای احقاق حقوق مردم تامیل فعالیت کند.

آینده تامیلها

با شکست نظامی ببرهای تامیل، بخش هایی از منطقه تامیل نشین شمال سریلانکا که سالها تحت تسلط این گروه بود در اختیار دولت مرکزی قرار گرفته است و ظاهرا، شبه نظامیان وابسته به این سازمان نیز پراکنده شده اند.

Image caption بان کی مون آشتی ملی و توجه به خواست تامیلها را توصیه کرده است

در عین حال، برخی ناظران گفته اند با توجه به نارضایی اقلیت تامیل از نحوه برخورد دولت مرکزی سریلانکا، که همواره اکثریت سینهالی بر آن مسلط بوده، نمی توان اطمینان داشت که زمینه بروز مجدد نا آرامی و اقدامات خشونت آمیز به طور کامل از میان رفته باشد.

سازمان ببرهای آزادیبخش تامیل ایلام در سال 1976 به منظور پیشبرد خواست های اقلیت تامیل پایه گذاری شد و از اوایل دهه 1980، با هدف جدایی سرزمین های تامیل نشین و ایجاد کشور مستقل تامیل به عملیات خشونت آمیز از جمله بمب گذاری، حملات انتحاری، ترور، گروگانگیری و به تدریج، رویارویی مسلحانه با نیروهای دولتی روی آورد.

اگرچه به نظر می رسد که شکست نظامی اخیر باعث کشته شدن رهبران و از میان رفتن تشکیلات اصلی این سازمان شده باشد، این نگرانی همچنان برجاست که بدون رسیدگی به خواست های سیاسی و اقتصادی تامیل ها، ممکن است اعضای سابق ببرهای تامیل و طرفداران آن با احیای این سازمان یا تشکیل گروه های دیگر، بار دیگر اقدامات خشونت آمیز را از سر بگیرند.

همچنین، با از میان رفتن امکان پیروزی در رویارویی مسلحانه رو در رو با نیروهای دولتی، این خطر وجود دارد که حمایت از خواست های تامیل ها به شکل اقدامات تروریستی بروز کند که معمولا جان غیرنظامیان را به مخاطره می اندازد.

وزیر دفاع سریلانکا گفته است که عملیات ارتش در مناطقی که پیشتر تحت تسلط ببرهای تامیل بود خاتمه نیافته بلکه جستجو برای یافتن و از میان بردن بقایای این گروه که در جنگل های اطراف پنهان شده اند ادامه دارد تا به این وسیله، از شکل گیری مجدد تشکل نظامی ببرهای تامیل جلوگیری شود.

وی در عین حال این اتهام را رد کرد که نیروهای دولتی در اقدامات خود از جمله برپا کردن پاسگاه های بازرسی علیه اقلیت تامیل تبعیض قایل می شوند و افزود که "به محض بازگشت تدریجی شرایط عادی به کشور، این پاسگاه ها برچیده خواهد شد."

چند روز پیش، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از دولت سریلانکا خواست تا روند آشتی ملی را به جریان اندازد و خواست های مشروع اقلیت تامیل را برآورده سازد تا به این ترتیب، صلح و ثبات بلند مدت در این کشور را تضمین کند.

مطالب مرتبط