پیامی از شورای امنیت برای کره شمالی

ساعاتی پس از آنکه شورای امنیت سازمان ملل متحد، آزمایش هسته ای کره شمالی در روز دوشنبه (۲۵ مه) را محکوم کرد،گزارش ها از کره جنوبی حاکی از آن است که کره شمالی امروز (۲۶ مه)، دو موشک دیگر را به طور آزمایشی پرتاب کرده است.

کره شمالی روز دوشنبه به همراه آزمایش هسته ای که انجام داد، دست کم سه موشک کوتاه برد را نیز امتحان کرد. دو موشک برد کوتاه امروز از ساحل شرقی کره شمالی پرتاب شده است. پیشتر کره شمالی با انتشار بیانیه ای گفت واضح است که "سیاست خصمانه" آمریکا نسبت به این کشور تغییر نکرده است. در این بیانیه که در واکنش به اقدام آمریکا در جا به جا کردن جنگنده های این کشور در کره جنوبی بوده، آمده است: "ارتش و مردم کره شمالی برای جنگ علیه هر حرکت شتابزده از سوی آمریکا به بهانه حمله پیشگیرانه، کاملا آماده هستند." شورای امنیت در حال حاضر سرگرم آماده کردن پیش نویس قطعنامه ای جدید علیه آزمایش هسته ای اخیر کره شمالی است. اولین قطعنامه شورای امنیت (قطعنامه ۱۷۱۸)، در سال ۲۰۰۶ و پس از اولین آزمایش هسته ای زیر زمینی کره شمالی صادر شد. در فوریه سال ۲۰۰۷ کره شمالی موافقت کرد رآکتور اتمی خود در یون بیونگ را در ازای دریافت سوخت تعطیل کند. در دسامبر سال ۲۰۰۸ و پس از متوقف شدن کمک های سوختی آمریکا به کره شمالی، این کشور روند پیاده سازی برنامه هسته ای خود را کند کرد. در حالی که آزمایش هسته ای روز گذشته کره شمالی به طور بین المللی محکوم شده است، شورای امنیت باید تصمیم بگیرد در قطعنامه جدید چه فشارهایی را علیه این کشور در نظر بگیرد. جاناتان مارکوس، تحلیلگر مسایل دیپلماتیک در بی بی سی معتقد است که نقاط ضعف کره شمالی و نه قدرت هسته ای این کشور باعث می شود که تحریم های جدید علیه کره شمالی کار دشواری برای اعضای شورای امنیت باشد. کره شمالی به رغم توان نظامی که دارد همچنان کشوری ضعیف، منزوی و آسیب پذیر است. شهروندان این کشور متحمل خشکسالی و قحطی بوده اند و وضع اقتصادی کره شمالی ناامن است.

به گفته تحلیلگر دیپلماتیک بی بی سی تهدید ناگفته از سوی کره شمالی این نیست که این کشور اعلام کارزار کند بلکه احتمال این است که دولت کره شمالی سقوط کند، این کشور دچار هرج و مرج شود و به دنبال آن میلیون ها نفر پناهجو از مرزهای آن بگریزند. این سناریو توجیه می کند به چه دلیل چین تمایلی ندارد همسایه اش تحت فشار بیشتری قرار بگیرد. به نظر جاناتان مارکوس، صدور قطعنامه شدید اللحن تر و تحریم های بیشتر اقتصادی، دستاورد کمی به همراه خواهد داشت و چنین قطعنامه ای - به ویژه اگر چین با آن موافقت کرده باشد - فقط حامل یک پیام دیگر برای کره شمالی خواهد بود. یکی از بزرگترین نگرانی ها در باره برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی آماده بودن این کشور برای صادر کردن فن آوری هسته ای خود به کشورهای خارجی است. تحلیلگر دیپلماتیک بی بی سی می گوید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ممکن است به دنبال هشدارهای تندتر، تحریم های جدیدتر و بازبینی تماس های دیپلماتیک با کره شمالی باشد. تاکید ممکن است بر عادی سازی روابط، پایان دادن به وضعیت جنگ در شبه جزیره کره و همچنین خلع سلاح اتمی کره شمالی باشد. اما به گفته جاناتان مارکوس با توجه به این که تمام شواهد نشان می دهد که کره شمالی قصد کنار گذاشتن برنامه هسته ای خود را ندارد، این بحران برای هیچ یک از طرف های درگیر پایان مشخص و واضحی ندارد.

مطالب مرتبط