ادامه سرپیچی کره شمالی در خلال اخطارها

نمودار آزمایش موشکی کره شمالی
Image caption کره شمالی پس از آزمایش هسته ای، 6 موشک کوتاه برد را نیز آزمایش کرده است

گزارش می شود که کره شمالی علیرغم اخطارهای آمریکا علیه آزمایش های موشکی و اتمی این کشور در روزهای اخیر، موشک دیگری را شلیک کرده است.

پرتاب این موشک همزمان با تلاش های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تنظیم قطعنامه ای در محکومیت برنامه اتمی کره شمالی صورت می گیرد.

واشنگتن می گوید در پی "واکنشی سریع و متحد" علیه این آزمایش هاست.

خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک منبع دولتی در کره جنوبی گزارش می دهد که موشک تازه با برد کوتاه از ساحل شرقی کره شمالی پرتاب شده است.

با احتساب آزمایش تازه، کره شمالی از هنگام آزمایش بمب هسته ای در روز دوشنبه، تاکنون 6 موشک کوتاه برد را آزمایش کرده است.

واشنگتن خواستار واکنش سریع و متحد جامعه بین المللی شده تا برای کره شمالی شکی باقی نماند که این اقدامات دارای پیامد است.

روز سه شنبه دیپلمات های پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه ژاپن و کره جنوبی برای بحث درباره قطعنامه تازه پشت درهای بسته دیدار کردند.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل پس از این نشست آن را "شروعی خوب" توصیف کرد اما افزود که مباحثات هنوز "وقت بیشتری می برد."

وی گفت: "باید درباره مسائلی بغرنج چاره اندیشی کنیم که نیازمند بررسی دقیق است."

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا پیشتر در تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، همتای روس خود خواستار واکنش هماهنگ و متحد جامعه جهانی به تحرکات کره شمالی شد.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید که تاکنون از واکنش قاطعانه جهانی به خصوص از سوی روسیه و چین راضی است.

اما ایان کلی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین اشاره کرد که کره شمالی هنوز برای بازگشت از مسیری که انتخاب کرده وقت دارد.

آقای کلی گفت که درها برای از سر گیری گفت و گوهای شش جانبه هنوز باز است و اینکه آمریکا درحال بررسی "طیف کاملی از گزینه هاست."

کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که چین با کره شمالی مرز مشترک دارد و نگران فشار بیش از حد بر پیونگ یانگ است، بنابراین معلوم نیست که چه تدابیری در مقطع کنونی اتخاذ خواهد شد و اینکه کره شمالی چگونه به آنها پاسخ خواهد داد.

'سیاست خصمانه'

سوزان رایس، نماینده دائمی ایالات متحده در سازمان ملل، پیشتر گفت جامعه بین المللی به فشار خود بر کره شمالی ادامه خواهد داد تا این کشور متوجه شود آزمایش های اتمی و موشکی اخیر آن را منزوی تر کرده است.

به گفته خانم رایس، کره شمالی هزینه آزمایش های هسته ای و موشکی روزهای اخیر را پرداخت خواهد کرد.

او این آزمایش ها را "تحریک کننده" و عامل "بی ثباتی" خواند و آن را تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی دانست.

پیشتر کره شمالی در بیانیه ای که توسط خبرگزاری رسمی "کی سی ان اِی" مخابره شد گفت روشن است که "سیاست خصمانه" آمریکا علیه این کشور تغییر نکرده است.

در این بیانیه آمده است : "ارتش و مردم ما کاملا آماده جنگ .... علیه هرگونه تلاش بی خردانه آمریکا برای حمله پیشگیرانه هستند."

روز سه شنبه همچنین وزرای خارجه آسیایی و اروپایی که در اجلاس دوسالانه آسم در هانوی شرکت کرده بودند طی بیانیه ای آزمایش های کره شمالی را محکوم کردند و خواستار بازگشت فوری این کشور به گفتگوهای شش جانبه شدند. این گفتگوها با شرکت آمریکا، روسیه، چین، کره جنوبی، ژاپن و کره شمالی درباره برنامه اتمی کره شمالی انجام می شد اما پیونگ یانگ اخیر از آن خارج شد.

همچنین انتظار می رفت مساله آزمایش های کره شمالی بر گفتگوهای وزرای دفاع کره جنوبی و چین که در پکن دیدار می کنند حاکم باشد.

آزمایش دوشنبه دومین آزمایش اتمی زیرزمینی کره شمالی در طی سه سال گذشته بود.

به نظر می رسد انفجار اخیر - که به گفته لرزه شناسان بین المللی دارای قدرتی به اندازه یک زلزله چهار و نیم ریشتری بود - خیلی قوی تر از آزمایش اتمی قبلی کره شمالی در اکتبر 2006 بوده است.

طبق گزارش های نظامی روسیه، قدرت این انفجار تازه برابر با قدرت بمب اتمی بود که در سال 1945 ناکازاکی را هدف قرار داد.

ماه گذشته، کره شمالی یک موشک دوربرد را آزمایش و اعلام کرد که این موشک برای حمل ماهواره به فضا ساخته شده است اما شورای امنیت سازمان ملل این اقدام را به شدت محکوم و تحریم های جدیدی را علیه این کشور وضع کرد که در اعتراض به آن، مقامات کره شمالی گفتند که فعالیت های اتمی و موشکی خود را گسترش خواهند داد.

مطالب مرتبط