کره شمالی تهدید به اقدام نظامی کرد

کره شمالی تهدید کرده که به توافق ترک مخاصمه در شبه جزیره کره پایان می دهد. این کشور همچنین گفته در صورتی که کره جنوبی به شرکت در عملیات مربوط به توقف و جستجوی کشتی های کره شمالی خاتمه ندهد ، دست به حمله علیه کره جنوبی خواهد زد. موضعگیری اخیر کره شمالی ، دولت اوباما را در زمینه سیاست خارجی با چالشی دشوار روبرو کرده است.

به نظر می رسد تنش بین دو کره به نحو چشمگیری افزایش یافته باشد، و در این میان دولت آقای اوباما باید سیاستی دو گانه را درپیش گیرد. یعنی درعین حال که برای کاهش اختلافات تا حد ممکن تلاش می کند ، باید نشان دهد که با اتخاذ تدابیر لازم می تواند واکنش لازم را در مورد هر تغییری در این زمینه از خود نشان دهد.

اما دستیابی به چنین هدفی ، با توجه به اینکه آمریکا و متحدانش در تلاشند تا بر کره شمالی به دلیل انجام آزمایش های موشکی اخیر فشار زیادی وارد کنند، چندان آسان نیست.

تصمیم کره جنوبی مبنی بر پیوستن به طرح موسوم به PSI خود پاسخی است به آزمایش موشکی همسایه اش کره شمالی ، که این منجر به افزایش تهدیدات از سوی کره شمالی شده است.

طرح موسوم به PSI در سال 2003 میلادی و در زمان دولت جورج بوش آغازشد و هدف از آن تشویق دولت ها به استفاده از تمامی ابزارهای قانونی قدرت ،برای توقف هواپیماها و کشتی هایی است که احتمالا حامل تجهیزات مربوط به ساخت سلاح های کشتار جمعی هستند.

این طرح به ویژه معطوف به کشورهای کره شمالی و ایران است.

کره شمالی دخالت همسایه اش کره جنوبی را نوعی اعلان جنگ دانسته است.

کره شمالی گفته است در صورتی که هریک از کشتی های این کشور متوقف و بازرسی شوند ، دست به اقدام تلافی جویانه خواهد زد.

به هر حال کره شمالی هر دلیلی که برای انجام این اقدامات داشته باشد ، یقینا توجه دولت آقای اوباما را به خود جلب کرده است. اما گزینه های زیادی برای حل این بحران وجود ندارد و اقدامات غیر قابل پیش بینی کره شمالی تنها باعث بدتر شدن شرایط می شود.

کره شمالی معمولا با چرخشی در سیاست و بازگشت به مذاکره ،مشکلاتی را که پیش از این تا مرحله بحرانی شدن پیش رفته ، حل کرده است و حال این امیدواری وجود دارد که این بحران هم به همان شیوه پایان یابد.