کره شمالی تهدید به اقدام نظامی کرد

همزمان با افزایش تنش ها در منطقه شبه جزیره کره ، کره شمالی می گوید این کشور به آتش بس موقت که منجر به پایان جنگ بین کره شمالی و جنوبی شد ، پایبند نخواهد بود.

کره شمالی پیوستن همسایه اش کره جنوبی به عملیات تحت رهبری آمریکا را برای جستجوی کشتی ها به منظور یافتن سلاحهای هسته ای ، در انجام ازمایش های اتمی اخیر این کشور موثر دانسته است.

کره شمالی ازاین اقدامات کره جنوبی به عنوان" اعلان جنگ یاد" کرده و گفته بود در صورتی که جستجو برای کشتی ها متوقف نشود ، این کشور دست به عملیات نظامی خواهد زد.

موضعگیری اخیر کره شمالی ، بخشی از اقدامات تندروانه ای است که از سوی این کشور اتخاذ شده، و تنها دو روز بعد از آن صورت می گیرد که این کشور دست به آزمایش هسته ای زده است.

در همین حال ، آژانس های خبری کره جنوبی ، از خروج دود بر فراز یکی از نیروگاههای اتمی این کشور خبر داده اند که این خود تاییدی در جهت تلاش های کره شمالی برای استفاده از پلوتونیوم در ساخت سلاح است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال کار بر روی قطعنامه ای با هدف محکوم کردن فعالیت های اتمی اخیر کره شمالی و اتخاذ معیارهای تنبیهی احتمالی در این باره است.

این در حالی است که ارتش کره شمالی در بیانیه منتشر شده در آژانس خبری رسمی این کشور هشدار داده که کره شمالی بیش از این خود را مقید به مفاد آتش بس سال 1953 که براساس آن جنگ بین دو کره خاتمه یافت ، نمی داند.

این اظهارات کره شمالی ، با واکنش فوری کره جنوبی روبرو شد و این کشور روز گذشته اعلام کرد که به طرح موسوم به PSI می پیوندد. این طرح به رهبری امریکا در سال 2003 میلادی آغاز به کار کرد و هدف از آن جستجوی کشتی هایی با محموله های مشکوک و جلوگیری از قاچاق سلاح های کشتار جمعی است.

در همین رابطه یو میونگ - هوان وزیر امور خارجه کره جنوبی گفته است " پیوستن به طرح یک ضرورت است. به گفته آقای میونگ-هوان به کمک این طرح می توان مانع از پیشرفت کره شمالی در زمینه تولید سلاح های خطرناک شد.

از حدود یک سال قبل و با آغاز دوره زمامداری لی میونگ- بک ، رئیس جمهوری کنونی کره جنوبی که از سختگیری بیشتر نسبت به کره شمالی حمایت می کند ، برتنش در روابط بین دو کشور افزوده شده است.

در پایان ماه ژانویه سال جاری ، کره شمالی یک رشته توافقنامه های صلح با کره جنوبی را به دلیل تصمیم دولت جنوب در ارتباط دادن کمک های اقتصادی به پیشرفت در زمینه پاکسازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای به حالت تعلیق درآورد در عین حال گفتگوهای شش جانبه پکن در مورد توقف برنامه های اتمی کره شمالی نیز پیشرفتی نداشته است.

جنگ کره که با حمله نیروهای کمونیستی کره شمالی به جنوب در سال 1950 آغاز و به ورود اتئلاف بین المللی به رهبری آمریکا به جنگ منجر شد، در سال 1953 با برقراری آتش بس خاتمه یافت اما هنوز بین کره شمالی با امریکا و کره جنوبی معاهده نهایی صلح امضا نشده و دو طرف رسما در حال جنگ بسر می برند . صدها هزار نظامی آمریکایی ، کره جنوبی و کره شمالی در دو سوی منطقه غیر نظامی بین کشورمستقر هستند.

مطالب مرتبط