محمود عباس با رئیس جمهوری آمریکا ملاقات می کند

عباس و فیاض
Image caption عباس و فیاض از آمریکا خواهند خواست اسرائیل را تحت فشار قرار دهد

رهبر فلسطینیان برای ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا و مذاکره پیرامون روند صلح خاورمیانه به واشنگتن سفر کرده است.

روز چهارشنبه،27 مه (6 خرداد)، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، وارد واشنگتن شد و انتظار می رود روز پنجشنبه در ملاقات با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد بحران خاورمیانه و به خصوص خودداری دولت جدید اسرائیل از توقف ساخت شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی و تلاش برای از سرگیری روند مذاکرات صلح با وی گفتگو کند.

سلام فیاض، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی که هفته پیش کابینه جدید خود را تشکیل داد، آقای عباس را در نخستین دیدار رسمی او با باراک اوباما در مقام رئیس جمهوری آمریکا همراهی می کند.

رهبران فلسطینی پس از یک سفر دو روزه به کانادا و ملاقات با مقامات آن کشور، از جمله استیون هارپر، نخست وزیر، و مذاکره در باره روند صلح خاورمیانه عازم آمریکا شده اند.

دیدار آقایان عباس و فیاض ده روز پس از ملاقات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با آقای اوباما صورت می گیرد.

نخست وزیر اسرائیل در این سفر از پذیرش درخواست رئیس جمهوری آمریکا برای توقف کامل شهرک سازی یهودیان در کرانه باختری رود اردن و محدود کردن ایجاد این شهرک ها در بیت المقدس خودداری ورزید.

Image caption اوباما در سخنانی در مصر مسلمانان را مخاطب قرار خواهد داد

پیش از سفر مقامات فلسطینی به واشنگتن، سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته بود که آقای عباس در ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا از او خواهد خواست تا اسرائیل را برای توقف شهرک سازی در کرانه باختری رود اردن تحت فشار قرار دهد.

نخست وزیر اسرائیل همچنین تعهد صریح خود به راه حلی مبتنی بر تاسیس کشور مستقل فلسطینی را اعلام نداشته که بخش اساسی راه حل ابتکاری آمریکا، موسوم به نقشه راه صلح، محسوب می شود.

آقای نتانیاهو با تاکید بر تسلط جنبش حماس بر نوار غزه، که در نقشه راه صلح بخشی از سرزمین های کشور مستقل فلسطینی منظور شده، پیشنهاد کرده که محور اصلی مذاکرات با فلسطینیان به جای تشکیل کشور مستقل فلسطینی، باید بر بهبود شرایط اقتصادی فلسطینیان، اصلاحات سیاسی و مسایل مربوط به امنیت اسرائیل در برابر اقدامات گروه های تندرو فلسطینی متمرکز باشد.

تلاش خاورمیانه ای اوباما

با توجه به بی اعتمادی رهبران فلسطینی نسبت به رویکرد دولت راستگرای اسرائیل نسبت به حل و فصل مسالمت آمیز بحران خاورمیانه، سخنگوی تشکیلات خودگردان گفته است که آقای عباس به رئیس جمهوری آمریکا خواهد گفت که می خواهد همراه با شنیدن سخنان تشویق آمیز و وعده های شیرین، شاهد اقداماتی عملی و یک برنامه کاری مشخص باشد تا ثبات و امنیت در منطقه برقرار شود.

مقامات فلسطینی همچنین با تاکید بر اینکه مراجع حقوقی بین المللی ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغال شده در جریان جنگ ژوئن سال 1967 را غیرقانونی دانسته اند، تاکید داشته اند که لازم است ایالات متحده راه حل مبتنی بر همزیستی دو کشور اسرائیل و فلسطینی را به طور جدی دنبال کند.

Image caption ائتلاف اعراب علیه برنامه اتمی ایران در سفر اوباما به عربستان مطرح می شود

ملاقات با آقای عباس بخشی از تلاش رئیس جمهوری جدید آمریکا برای یافتن راه حلی صلح آمیز برای اختلافات طولانی اسرائیل و اعراب است که آن را برای تضمین ثبات خاورمیانه از جمله جلوگیری از بهره برداری گروه های تندرو از این اختلافات برای گسترش نفوذ خود و بهبود وجهه ایالات متحده در میان مسلمانان ضروری می داند.

آقای اوباما پیش از این با ملک عبدالله، پادشاه اردن، در واشنگتن گفتگو کرده است و قرار بود حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر نیز هفته گذشته با باراک اوباما در واشنگتن ملاقات کند اما این سفر به دلیل درگذشت نوه آقای مبارک انجام نشد.

رئیس جمهوری آمریکا هفته آینده برای یک دیدار سه روزه عازم مصر می شود و به گفته منابع دولت آمریکا، در طول این سفر سخنانی را خطاب به مسلمانان ایراد خواهد کرد.

وی در طول دیدار از خاورمیانه، روز 3 ژوئین برای ملاقات و گفتگو با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، به ریاض، پایتخت آن کشور هم سفر خواهد کرد.

عربستان سعودی از متحدان سنتی ایالات متحده در جهان عرب محسوب می شود و دولت آمریکا حضور این کشور در روند صلح خاورمیانه را برای موفقیت تلاش های صلح ضروری می داند.

دولت آمریکا حمایت کامل خود را از طرح صلحی که در سال 2002 توسط عربستان سعودی مطرح شد اعلام داشته که براساس آن، از اسرائیل خواسته شده است در برابر عادی سازی روابط با کشورهای عرب، از سرزمین های اشغالی در جنگ سال 1967 خارج شود و "راه حلی عادلانه" برای مساله آوارگان فلسطینی را مورد قبول قرار دهد.

احتمالا آقای اوباما در سفر به ریاض از عربستان سعودی خواهد خواست تا در تشکیل ائتلافی از کشورهای میانه رو عرب برای وارد کردن فشار بر ایران و وادار ساختن این کشور به توقف برنامه غنی سازی اورانیوم مشارکت کند.

مطالب مرتبط