کلینتون: توقف شهرک سازی توسط اسرائیل باید بدون استثنا باشد

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون پس از دیدار با همتای مصری اش اظهار نظر می کرد

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا می گوید که درخواست باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای توقف عملیات ایجاد شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری شامل همه شهرک هاست و نباید شامل هیچ استثنایی شود.

خبرنگاران می گوید که این اولین بار طی سال های طولانی است که مقام های آمریکایی با این صراحت و قاطعیت خواستار توقف شهرک سازی در نواحی فلسطینیان توسط اسرائیل شده اند.

این اظهارات ساعاتی پیش از برنامه ملاقات محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی با آقای اوباما در کاخ سفید مطرح می شود.

نخست وزیر اسرائیل از پذیرش درخواست های آمریکا خودداری کرده و می گوید شهرک ها را می توان گسترش داد.

خانم کلینتون پس از ملاقات با همتای مصری خود در گفت و گو با خبرنگاران گفت که رئیس جمهور در دیدار اخیر خود با بنیامین نتانیاهو "خیلی روشن" گفته است که کلیه فعالیت های شهرک سازی باید متوقف شود.

خانم کلینتون گفت: "نه برخی شهرک ها، نه شهرک های جدا افتاده، نه رشد طبیعی شهرک ها، هیچ استثنایی نیست. ما فکر می کنیم که پایان گسترش شهرک سازی به نفع تلاش هایی است که مشغول آن هستیم."

اسرائیلی ها ساخت و ساز در شهرک های یهودی نشین موجود را رشد طبیعی می خوانند.

شهرک های جدا افتاده، کوچک و گاه فقط شامل چند ساکن هستند که اغلب بدون مجوز دولت ساخته شده اند.

کیم غطاس خبرنگار بی بی سی از واشنگتن گزارش می دهد که بیانیه های دولت اوباما در مورد شهرک سازی مورد استقبال فلسطینی ها قرار خواهد گرفت اما انتظار می رود باعث اصطکاک روزافزون با اسرائیل شود.

دولت خودگردان فلسطینی می گوید که از سر گیری گفت و گوهای صلح با اسرائیل را مردود می داند مگر آنکه اسرائیل کلیه موانع جاده ای را برداشته و فعالیت های شهرک سازی در منطقه اشغالی کرانه باختری را متوقف کند.

انتظار می رود آقای عباس در جریان گفت و گوها در کاخ سفید با آقای اوباما بر این شرایط تاکید کند.

حدود 500 هزار یهودی در بیش از 100 شهرک در کرانه باختری و شرق بیت المقدس که از زمان اشغال آنجا در سال 1967 ساخته شده زندگی می کنند.

براساس "نقشه راه صلح" که مورد حمایت آمریکاست و در سال 2003 طرح شد، اسرائیل موظف به توقف کلیه فعالیت های شهرک سازی از جمله "رشد طبیعی" شهرک هاست.

این طرح همچنین از دولت خودگردان فلسطینی می خواهد پیکارجویانی را که به اسرائیل حمله می کنند سرکوب کند.

مطالب مرتبط