گروه طالبان پاکستانی مسئولیت انفجار لاهور را برعهده گرفت

محل انفجار لاهور
Image caption طالبان درباره حملات شدیدتر به مردم پاکستان هشدار داده است

یک گروه اسلامگرای تندرو پاکستانی مسئولیت انفجار انتحاری در مرکز شهر لاهور را بر عهده گرفته است.

زوز پنجشنبه، 28 مه (7 خرداد)، سخنگوی گروه اسلامگرای موسوم به "تحریک طالبان" (نهضت طالبان) که به طالبان پاکستانی موسوم است اعلام داشت که بمب گذاری روز چهارشنبه در برابر ساختمان مرکز پلیس و دفتر سازمان اطلاعات شهر لاهور، مرکز ایالت پنجاب، را به تلافی عملیات ارتش علیه شبه نظامیان مسلح در منطقه دره سوات سازمان داده و به اجرا گذاشته است.

این فرد که خود را حکیم الله محسود، سخنگوی بیت الله محسود، رهبر تحریک طالبان معرفی می کرد، در تماس با خبرگزاری های خارجی گفت که عملیات ارتش علیه طالبان پاکستانی به "دستور آمریکا" به اجرا گذاشته شده است و هشدار داد که در صورت ادامه این عملیات، بمب گذاری در نقاط مختلف پاکستان ادامه خواهد یافت.

حکیم الله محسود گفت که در عملیات لاهور، "مجاهدان" تحریک طالبان شرکت داشتند که از یک وانت حاوی مواد منفجره خارج شدند و پس از تیراندازی به سوی ماموران مستقر در پاسگاه پلیس و ساختمان سازمان اطلاعات، وانت را منفجر کردند.

مقامات پاکستانی هم گفته اند که در بمب گذاری انتحاری روز چهارشنبه، که دست کم بیست و چهار کشته و دهها زخمی برجای گذاشت، سه نفر از یک وانت خارج شدند و پس از تبادل آتش با ماموران و پرتاب نارنجک به سوی آنان، وانت را منفجر کردند.

آنان افزوده اند که یکی از مهاجمان در اثر اصابت گلوله ماموران دولتی از پای در آمد و دو نفر دیگر در اثر انفجار وانت کشته شدند.

تهدید به تشدید عملیات انتحاری

سخنگوی طالبان پاکستانی ادعا کرده است که این گروه "تعداد زیادی" بمب گذار انتحاری در ایالت پنجاب، پر جمعیت ترین ایالت پاکستان، دارد و در صورت ادامه حملات ارتش علیه شبه نظامیان اسلامگرا، عملیات انتحاری در این بخش از پاکستان شدت خواهد گرفت.

Image caption گروه بیت الله محسود مسئولیت حملات لاهور را برعهده گرفته است

وی افزود که عملیات ارتش در دره سوات به کشته شدن افراد "بیگناه" منجر شده و از مردم پاکستان خواست تا به منظور حفظ جان خود شهرها را تخلیه کنند و به مراکز دولتی، که هدف اصلی حملات انتحاری خواهد بود، نزدیک نشوند.

گروه بیت الله محسود همچنین مسئولیت حمله مسلحانه و عملیات انتحاری علیه یک آموزشگاه پلیس واقع در حومه لاهور را نیز بر عهده گرفت که روز 30 مارس به اجرا گذاشته شد و تلفاتی برجای گذاشت.

روز چهارشنبه گروهی که خود را سازمان "تحریک طالبان پنجاب" می خواند با انتشار بیانیه ای در یک سایت متعلق به گروه های اسلامگرا به زبان ترکی مدعی اجرای عملیات انتحاری لاهور شد.

منابع اطلاعاتی پاکستان این ادعا را مردود دانستند و گفتند که چنین گروهی وجود خارجی ندارد و گروه تحریک طالبان به منظور ایجاد این توهم که دارای شعبه یا متحدان متعدد محلی در نقاط مختلف پاکستان است به انتشار این بیانیه مبادرت کرده است.

روز پنجشنبه، رحمان مالک، وزیرکشور پاکستان، در سخنانی اعلام داشت که شبه نظامیان طالبان در منطقه دره سوات در آستانه شکست قرار دارند و به همین دلیل هم با دست زدن به عملیات تروریستی در شهرها، در صدد بی ثبات کردن کشور بر آمده اند.

دولت پاکستان همچنین جوایزی را برای اطلاعات منجر به بازداشت بیست و یک تن از رهبران گروه طالبان، از جمله مسلم خان، سخنگوی طالبان در منطقه سوات، تعیین کرده است.

مطالب مرتبط