گاردین: نخستین مرد عراقی در راه سفر به فضا

روزنامه گاردین در شماره روز پنجشنبه، 28 مه، خود مطلبی درباره مردی عراقی چاپ کرده که قصد دارد سفری جاه طلبانه به فضا داشته باشد.

به نوشته این روزنامه از فرید لفتا به عنوان سوپرمن عراقی نام برده می شود. او الگویی برای جوانان عراقی است، الگویی که هم به فن پرواز وارد است، هم غواص است و هم یک موتور سوار حرفه ای.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، فرید لفتا تا همین جای کار هم کارنامه جالبی برای خود دست و پا کرده است. در رکوردهای جهانی گینس، نام فرید لفتا در میان کسانی ثبت شده که در جمع چتربازان سقوط آزادی حضور داشت که برای نخستین بار بر فراز قله اورست دست به عملیات سقوط آزاد زدند.

او هفته گذشته از دوبی به بغداد بازگشت تا به دنبال حامیانی برای بزرگترین جاه طلبی زندگی اش باشد: نخستین عراقی در فضا!

به نوشته گاردین فرید لفتا در این باره گفته است: "می خواهم نماینده ای برای کشورم باشم، مثل نیل آرمسترانگ و یوری گاگارین که الگویی بودند برای انسان خوب بودن". وی در پارلمان عراق هم حاضر شده و برای تحقق آرزویش از نمایندگان تقاضای حمایت کرد.

فرید، 30 ساله، همچنین قصد دارد که اولین عراقی غیر نظامی باشد که از زمان جنگ (2003) بر فراز بغداد دست به عملیات سقوط آزاد می زند، آن هم به عنوان نشانه ای از بهبود وضعیت امنیتی در عراق. او می گوید انجام چنین کاری نشانه ای است برای پایان یافتن جنگ و خشونت ها و "این سقوط آزاد پیامی به دنیا خواهد داد مبنی بر اینکه جنگ تمام شده و عراق، دیگر در جنگ نیست".

او تمامی تجهیزات لازم را با خود به عراق برده و آماده است تا به محض دریافت مجوز از مسئولین عراقی عملیات سقوط آزاد را انجام دهد.

عمار شابندر از موسسه "گزارش جنگ و صلح" در عراق درباره فرید لفتا چنین معتقد است که فرید الگویی است برای جوانان عراقی تا ذهن خود را از سلاح و خشونت به الگوهای دیگر معطوف کنند.

به نوشته گاردین، فرید از دوران کودکی و از سن پنج سالگی بدنبال هیجان و کارهای ماجراجویانه بود. فرید خود گفته در کودکی از کمد خانه بالا رفته و پایین می پرید و مادرش او را به خاطر به هم ریختن خانه و اتاقش تنبیه می کرد. "والدینم هنوز فکر می کنند من دیوانه ام".

ترک وطن و مهارت های بیشتر

گاردین در ادامه می نویسد: فرید که در بغداد بزرگ شده بود با آغاز جنگ آمریکا علیه رژیم صدام حسین از عراق خارج و عازم دوبی شد. در آنجا موتورسواری حرفه ای را آموخت و غواصی حرفه ای را هم فراگرفت و تا عمق هشتاد متری آب بدون تجهیزات پایین رفت. سپس خلبانی آموخت و مدرک خصوصی پرواز گرفت.

اما آنچه زندگی او را تغییر داد رشته سقوط آزاد بود. سال گذشته به عنوان عضو یک تیم بین المللی به روسیه رفت. این تیم قصد داشت برای ثبت یک رکورد بین المللی بر فراز هیمالایا دست به سقوط آزاد بزند. این عملیات در اکتبر 2008 انجام شد.

فرید درباره آن سقوط گفته: " در ارتفاع 30 هزار پایی پریدیم که تنها 1500 پا بالاتر از قله اورست بود. خیلی هیجان انگیز بود. برای لحظاتی من سلطان جهان بودم!"

به نوشته گاردین، ثبت این رکورد برای روح ناآرام فرید کافی نبود و به همین دلیل بود که به روسیه بازگشت تا آموزشهای فضانوردی بیاموزد. بخاطر آمادگی بدنی و مهارت هایی که کسب کرده بود، فرید ظرف دو ماه آموزش ها را گذراند، هر چند طی مراحل چنین دوره ای معمولا شانزده ماه طول می کشد.

گاردین در پایان مطلب خود اشاره می کند که با وجود همه این مهارت ها، این سوپرمن عراقی احساس تنهایی می کند. دختران عراقی نمی خواهند با کسی باشند که سرعت زندگی اش چنین نفس گیر است. فرید با اشاره به موهایش می گوید: "نگاه کن، این موهای جوگندمی علامت آدرنالین بالاست!"