افزایش فشارها بر سیاست شهرک سازی اسراییل

پیشاپیش دیدار باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، واشنگتن فشارها بر اسراییل بخاطر استمرار شهرک سازی برای یهودیان در اراضی اشغالی فلسطینی را افزایش داده است. آمریکا خواهان آن است که اسراییل ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی (رود اردن) را متوقف کند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا به صراحت موضع آمریکا در این رابطه را اعلام کرده است : عدم ساخت شهرک های جدید و عدم ساخت و ساز در شهرک های موجود.

اما آیا این موضع گیری می تواند روابط آمریکا و اسراییل را تحت تاثیر قرار دهد؟ تا این مرحله، دولت باراک اوباما به روشنی مشخص کرده است که چه حد و مرزهایی باید رعایت شوند. دولت آقای اوباما خواستار پیشرفت کار در جبهه فلسطینی قضایاست.

دولت آمریکا می خواهد تشکیلات ضعیف شده تحت ریاست محمود عباس در کرانه غربی جان دوباره ای گرفته و تقویت شود. برای رسیدن به این هدف، دولت آمریکا چند خواسته از اسراییل دارد. نخست آنکه فلسطینی ها آزادی تردد بیشتری داشته باشند تا اقتصاد کرانه غربی از حالت فعلی خارج شود. خواسته دیگر که مهم ترین اولویت را دارد، توقف احداث شهرک های یهودی نشین و توسعه این شهرک هاست.

این درخواست آمریکایی ها - یعنی توقف شهرک سازی ها- می رود که بسرعت به سمبل رویکرد باراک اوباما در قبال منطقه تبدیل شود. این رویکرد در سخنرانی مهم آقای اوباما که قرار است ماه آینده در قاهره ایراد شود، مورد تاکید بیشتر قرار خواهد گرفت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در حال تلاش است تا به یک مصالحه در این زمینه دست یابد. بنظر می رسد که او مایل است تا ساختمان های ایجاد شده (در نزدیکی شهرک ها) که به "قرارگاه" مشهورند را برچیند، اماکنی که از نظر قوانین اسراییل هم غیرقانونی محسوب می شوند.

اما نتانیاهو اصرار دارد که ساخت و ساز در محدوده شهرک های یهودی نشین در قالب آنچه وی آن را "رشد طبیعی" در شهرک های موجود می داند، ادامه می یابد. چنین رویکردی از نظر واشنگتن مطلوب نخواهد بود. پیام آمریکایی ها به اسراییل این خواهد بود که نتانیاهو باید بیشتر تلاش کند (تا جلوی چنین ساخت و سازهایی گرفته شود).

اینکه آمریکا حاضر است چه اندازه روی این مساله تمرکز کند فقط به اسراییل بستگی نخواهد داشت، چرا که این موضوع به بحث کلی تر صلح در منطقه مربوط می شود.

در طرف دیگر، آیا فلسطینی ها قادر خواهند بود که در حوزه عمل به تعهداتشان پیشرفت کنند؟ آیا فلسطینی ها می توانند نوعی دولت متحد و واحد تشکیل دهند؟ و در منطقه نوار غزه که تحت کنترل حماس است چه اتفاقی خواهد افتاد؟

با همه اینها، بنیامین نتانیاهو در شرایط دشواری قرار گرفته است. برای نتانیاهو، اولویت اصلی برنامه هسته ای ایران است و تمامی دیگر موارد حکم اولویت های بعدی را دارند. او برای برخورد با ایران نیازمند آن است که با دولت باراک اوباما رابطه نزدیکی داشته باشد وبهمین دلیل او در شرایطی نیست که بخواهد بر سر مساله شهرک های یهودی نشین با آمریکایی ها از در مخالفت در آید.

مطالب مرتبط