انفجارها در پیشاور 10 کشته به جا گذاشت

انفجار در پیشاور
Image caption یکی از انفجارها در یک بازار پیشاور رخ داد

دست کم 10 نفر در دو حمله جداگانه در شهر پیشاور پاکستان کشته شده اند.

پلیس می گوید ابتدا در حمله ای در یک بازار شلوغ که با انفجار دو بمب همراه بود شش نفر کشته و حدود 70 نفر مجروح شدند.

بلافاصله پس از آن یک بمبگذار انتحاری به یک ایستگاه بازرسی حمله کرد و 4 سرباز را کشت.

ساعاتی پیشتر و پس از یک درگیری مسلحانه و انفجار بمبی که باعث قتل حداقل 24 نفر در شهر لاهو پاکستان شد، طالبان نسبت به خشونت های بیشتر هشدار داده بود.

پس از انفجارهایی که در بازار شلوغ پیشاور روی داد، بین نیروهای امنیتی و کسانی که ظن آن می رود از پیکارجویان بوده اند تبادل آتش درگرفت.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را به عهده نگرفته است.

در همین حال یک گروه اسلامگرای تندرو پاکستانی مسئولیت انفجار انتحاری در مرکز شهر لاهور را که روز گذشته 27 مه، رخ داد بر عهده گرفته است.

سخنگوی گروه اسلامگرای موسوم به "تحریک طالبان" (نهضت طالبان) که به طالبان پاکستانی موسوم است به بی بی سی گفت که بمب گذاری روز چهارشنبه در برابر ساختمان مرکز پلیس و دفتر سازمان اطلاعات شهر لاهور، مرکز ایالت پنجاب، را به تلافی عملیات ارتش علیه شبه نظامیان مسلح در منطقه دره سوات سازمان داده و به اجرا گذاشته است.

این شخص که خود را حکیم الله محسود، سخنگوی بیت الله محسود، رهبر تحریک طالبان معرفی می کرد، همچنین به خبرگزاری های خارجی گفت عملیات ارتش علیه طالبان پاکستانی به "دستور آمریکا" به اجرا گذاشته شده است و هشدار داد که در صورت ادامه این عملیات، بمب گذاری در نقاط مختلف پاکستان ادامه خواهد یافت.

سخنگوی طالبان پاکستانی ادعا کرده بود که این گروه "تعداد زیادی" بمب گذار انتحاری در ایالت پنجاب، پر جمعیت ترین ایالت پاکستان، دارد و در صورت ادامه حملات ارتش علیه شبه نظامیان اسلامگرا، عملیات انتحاری در این بخش از پاکستان شدت خواهد گرفت.

وی از مردم پاکستان خواسته بود تا به منظور حفظ جان خود شهرها را تخلیه کنند و به مراکز دولتی، که هدف اصلی حملات انتحاری خواهد بود، نزدیک نشوند.

مطالب مرتبط